Zpět na » Ostatní » Euro 2024: Ohlásí Španělsko velký návrat na trůn?

Euro 2024: Ohlásí Španělsko velký návrat na trůn?

Euro 2024: Ohlásí Španělsko velký návrat na trůn? © iconsport.photo - La Masia opět zásobuje reprezentaci

0

Líbilo se

09.04. - Euro 2024 už je za rohem. Do zahájení turnaje Mistrovství Evropy 2024 už nezbývají ani 3 měsíce, a my se tak začneme dívat po týmech, které se na turnaji představí, podíváme se na jejich kádr, ambice a na to, jaká jsou od nich očekávání. Tento turnaj nám podle jmen účastníků slibuje nevyzpytatelnou a skvělou podívanou. Co ale na turnaji předvedou Španělé?

Historie

Vedle Německa je Španělsko vůbec nejúspěšnější zemí v historii evropských šampionátů. Vyhrálo třikrát, přičemž bylo hned druhým vítězem v roce 1964, kdy v týmu při výhře nad SSSR 2:1 byly takové hvězdy jako Luis Suaréz, Amancio Amaro nebo José Maria Pereda. Na další triumf La Furia Roja čekala 44 let. To tým okolo Xaviho a Iniesty začínal svou velkolepou cestu, přičemž následně vyhrál i mistrovství světa a v roce 2012 triumf na Euru obhájil suverénní výhrou nad Itálií. Od té doby to ale žádná sláva není.

Poslední španělský triumf

Ambice

Posledních 12 let, od posledního Eura je to jeden neúspěch za druhým. Ať už se bavíme o Euru nebo světových šampionátech, Španělsko zaostává za očekáváním. Na posledním Euru ale nebylo daleko. V play-off se dostalo přes Chorvatsko a Švýcarsko až do semifinále, kde však nestačilo na Itálii. Poslední 2 krůčky chyběly. A to je letošní cíl Španělska. Konečně zase pozvednout španělský reprezentační fotbal a napodobit ženy, jenž se v létě staly mistryněmi světa. Pro takové země jako Španělsko musí být ambice vždy nejvyšší.

Poslední Euro skončilo v semifinále

Aktuální situace

Tým, s nímž Luis Enrique odjel na mistrovství světa do Kataru prostě neměl úroveň na to, aby dosáhl na nějaký větší úspěch. Za posledních 20 let nemělo Španělsko na velkém turnaji slabší tým. Aktuálně je tu naděje na to, posunout to dál. Jsou tu mladici, kteří se od Kataru zlepšili, jsou tu neskutečná křídla Yamal a Williams a i v kvalifikaci to vypadalo, že nový trenér de la Fuente dokázal tým namíchat dobře. Byla tam chemie. Soupeři ale byli slabší. V prozatimní přípravě to byla prohra s Kolumbií a remíza s Brazílií.

Lamine Yamal a Nico Williams

Tým

Brankáři - Tady je to velký otazník. Na posledních turnajích byl jedničkou Unai Simón z Bilbaa. Ten letos Athletic Club táhne za Ligou mistrů jako jedna z opor, ale David Raya, neotřesitelná jednička vedoucího klubu Premier League, to je více než silná konkurence pro 26letého odchovance Bilbaa. Tady to bude mít de la Fuente těžké a mluví se o tom, že se rozhodne právě pro Davida Raynu. Další otázkou je, kdo jim bude krýt záda jako brankářská trojka. Nabízí se zejména Alex Remiro, jenž má na rozdíl od Roberta Sáncheze a Kepy herní praxi.

David Raya a Unai Simón

Obrana - Obrana byla vždy ohromně silnou stránkou španělské obrany. Teď už tu ale žádný Ramos ani Piqué není. V klasické čtyřčlenné obraně se na pozici stopera usadil Robin Le Normand, francouzský rodák hrající za Real Sociedad. Vedle něj byl dost často další Francouz Aymeric Laporte. Otázkou je, jak moc vážně bude jeho formu z Al-Nassr brát kouč de la Fuente. Je tu i Pau Torres a na šanci bude číhat 17letý Cubarsí. Na levém kraji obrany musí hrát fenomenální Grimaldo z Leverkusenu, napravo je stále místo pro Daniho Carvajala. Nominace i 38letého Jesuse Navase ale ukazuje, že tenhle post je třeba řešit.

Dani Carvajal

Záloha - Pokud mluvíme o současné záloze španělského výběru, je to silná stránka a to především díky Rodrimu, který bude pro de la Fuenteho absolutně klíčovou postavou. Na něm to bude stát. Španělský kouč doufá, že k němu bude moct dát zdravého Pedriho. Vedle něj také dobrou kvalifikaci odehrál Mikel Merino. V posledních přípravných duelech ale de la Fuente změnil strukturu zálohy a hraje na dva defenzivnější záložníky, což může být vedle Rodriho klidně Zubimendi, s jedním ofenzivním záložníkem, což může být třeba Dani Olmo.

Rodri

Útok - Alváro Morata je novým kapitánem Španělska. Za reprezentaci už dal 34 gólů. Na záda mu ale významně bude dýchat Joselu. Ten dal v kvalifikaci stejně jako Morata 4 góly a přidal i 2 asistence. Záda jim bude krýt Gerard Moreno. A co křídla? Tady by měl de la Fuente využít dravého mládí. Lamine Yamal je famózní nejen v reprezentaci, Nico Williams dotáhl Bilbao k titulu v Copa del Rey a míří do Ligy mistrů a za velkým přestupem. Pokud bude zdravý Ferrán Torres, reprezentační specialista, de la Fuente si může mnout ruce. Do určitých situací zapadne i zkušený Sarabia, který má výbornou sezónu u Wolves.

Alváro Morata

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články