Zpět na » Ostatní » Mistrovství světa 2026 se zahájí na legendárním Estadio Azteca v Mexiku

Mistrovství světa 2026 se zahájí na legendárním Estadio Azteca v Mexiku

Mistrovství světa 2026 se zahájí na legendárním Estadio Azteca v Mexiku © topendsports.com - Estadio Azteca

0

Líbilo se

05.02. - Mistrovství světa 2026 na svá bedra vezme USA, Kanada a Mexiko. Zbývalo tak odhalit, kdo turnaj slavnostně otevře. Volba nakonec padla na Mexiko a ikonický stadion Estadio Azteca, jenž už dvakrát hostil finále světového šampionátu a patří mezi vůbec nejlegendárnější a největší stadiony na světě. Legenda se vrací, Aztéci ožívají.

Estadio Azteca byl vystavěn pro účely světového šampionát 1970, které Mexiko pořádalo. Na zbrusu novém stadionu se ještě před turnajem konaly olympijské hry, ale zlatým hřebem bylo finále onoho fotbalového turnaje, ve kterém neporazitelná Pelého Brazílie před zraky 107 tisíc lidí porazila mistry Evropy z Itálie. Jeden z nejlegendárnějších zápasů historie tohoto sportu. Do Mexika se turnaj vrátil o 16 let později, tentokráte na něm slavil Diego Maradona. Stadion byl i svědkem ikonického Maradonova sóla a Boží ruky proti Anglii.

Z tohoto monumentálního svatostánku na vás dýchá historie a to všechno, co stadion zaži. Husí kůže jen při pomyšlení na to, co jeho zdi pamatují. Jsou to skutečně nesmrtelné fotbalové příběhy, které se tu odehrály. Možná i symbolicky tak nadcházející světový šampionát, 40 let po tom posledním, právě utkání na Estadio Azteca otevře. Včera o tom FIFA rozhodla. Stadion bude naplněn, takže přes 100 tísic lidí bude sledovat domácí Mexiko proti zatím neznámému soupeři. Turnaj kromě Mexika pořádá i USA a Kanada. Finále se bude hrát na MetLife Stadium v New Jersey, což ani není fotbalový stadion.

Pelé se tu stal potřetí mistrem světa

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články