Zpět na » Ostatní » Prvním mužem ukrajinského fotbalu se stal Ševčenko. Zvolen byl prakticky jednomyslně

Prvním mužem ukrajinského fotbalu se stal Ševčenko. Zvolen byl prakticky jednomyslně

Prvním mužem ukrajinského fotbalu se stal Ševčenko. Zvolen byl prakticky jednomyslně © iconsport.photo - Andrij Ševčenko

1

Líbilo se

25.01. - NEPŘEHLÉDNĚTE Nový předseda Ukrajinské fotbalové asociace (UAF) je znám. Funkce se ujme bývalý legendární útočník Andrij Ševčenko, který dostal od delegátů mimořádného kongresu celkem 93 z 94 hlasů, on sám se zdržel hlasování.

Ve čtvrtečním zasedání Ševčenko figuroval jako jediný kandidát na post prezidenta UAF. Měsíc před samotnou volbou se dočkal nominace od všech stálých členů svazu. 47letý bývalý hráč, jenž v minulosti oblékal například dres AC Milán, ve funkci nahradil Andrije Pavelka, který post zastával od roku 2015 a působí rovněž jako člen výkonného výboru UEFA. Pavelko je spjat s korupční aférou a čelí obvinění, jež souvisí s budováním malých hřišť na fotbal a zpronevěrou několika set tisíc eur.

Životopis slavného fotbalisty

Kyjevský odchovanec přišel na svět v roce 1976, přičemž se narodil poblíž Kyjeva. Novopečený prezident UAF začínal s vrcholným fotbalem v Dynamu Kyjev, do své domoviny se pak vrátil v roce 2009, když předtím působil na věhlasných adresách v AC Milán a anglické Chelsea. Vrcholem jeho fotbalového života se stal rok 2004, v němž se mu povedlo získat prestižní ocenění Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu planety.

Ikoně ukrajinské kopané se dařilo i v národním týmu. Celkem nastoupil do 111 reprezentačních utkání a blýskl se 48 góly, což z něj učinilo historicky nejlepšího kanonýra ukrajinské reprezentace. Ke sklonku kariéry ještě zvažoval působení v zámořské MLS, avšak nakonec se vydal na jinou dráhu. Krátce po domácím mistrovství Evropy v roce 2012 skončil s fotbalem. Následně vstoupil po boku Julije Tymošenkové do politiky.

Na svůj milovaný sport však nezanevřel. Do sportovního světa se 47letá legenda vrátila jako asistent ukrajinské reprezentace. Ševčenko se následně propracoval na post hlavního kouče, kde působil několik let. Jeho prozatím poslední trenérská štace se datuje do let 2021 a 2022, kdy vedl fotbalisty italského Janova. Nyní ho čeká působení ve fotbalovém zákulisí.

Dominik Pánek / fotbalportal.cz

Nejnovější články