Zpět na » Ostatní » Ohlasy fotbalové obce k úmrtí "Císaře" Franze Beckenbauera. "Byl to takový rytíř fotbalu," vzpomíná Panenka

Ohlasy fotbalové obce k úmrtí "Císaře" Franze Beckenbauera. "Byl to takový rytíř fotbalu," vzpomíná Panenka

Ohlasy fotbalové obce k úmrtí © iconsport.photo - Franz Beckenbauer v roce 2016

1

Líbilo se

08.01. - NEPŘEHLÉDNĚTE Svět kopané dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel bývalý legendární obránce Franz Beckenbauer, ikona Bayernu Mnichov a dvojnásobný mistr světa, jenž vyhrál mundial jako hráč i trenér. Vzpomínky a vzkazy reagující na odchod německé legendy pronášejí známé fotbalové osobnosti napříč planetou.

Prezident FIFA Gianni Infantino vyzdvihuje především skromnost zesnulé legendy. "Navzdory úspěchům, triumfům a své popularitě byl vždy nohama na zemi. V roce 1974 se stal prvním kapitánem, který pozvedl současnou trofej pro mistra světa, a zopakoval to jako trenér v roce 1990."

Svůj pohled na Beckenbauera vyjádřil také současný trenér německé fotbalové reprezentace Julian Nagelsmann. Ten ho považuje za nejlepšího německého fotbalistu v historii. "Jeho verze role libera změnila fotbal. Nad trávníkem se vznášel. Jako hráč a později jako trenér byl impozantní, byl nad vším. Ani zdravotní problémy a rány osudu nemohly otřást aurou, kterou si udržel až do konce."

"Císař odešel. Představoval eleganci, laskavost a přátelství. Provázel mě životem hodně dlouho. Přivedl mě k fotbalu jako Pelé, Cruyff nebo Charlton. Byl pro mě ztělesněním vysoké úrovně na hřišti i mimo něj," vysekl poklonu trojnásobný držitel Zlatého míče Michel Platini.

Vzpomínky z Česka

"Ikdyž to byla obrovská osobnost, tak vůbec nedával najevo, že je něco víc než ty. S každým si popovídal, každému stiskl ruku, dal podpis. Bylo to úžasné. I díky tomu, že jsme v roce 1991 s Hansou Rostock vyhráli na Bayernu Mnichov, tak jsme po zápase spolu dokonce mluvili. Tam mezi námi vzniklo pouto. Pak jsem byl několikrát v Allianz Areně, když tam hrála i Plzeň. Mluvili jsme tam spolu, měli jsme spolu i televizní studio. To jsou věci, které ve vás strašně moc zanechávají," zavzpomínal na Franze Beckenbauera kouč František Straka.

"Vzpomínám na něj jen v tom nejlepším světle. Byl to hráč a člověk, který vynikal. I přízvisko ´Císař´ souhlasí v tom, že to byl neskutečně slušný a poctivý fotbalista nejenom na hřišti, ale i v životě. Byl to takový rytíř fotbalu," řekl pětasedmdesátiletý Antonín Panenka.

Bayern a Franz Beckenbauer

"Franz je největší osobnost, jakou kdy Bayern Mnichov měl. Jako hráč, trenér, prezident, člověk: nezapomenutelný. Nikdo se mu nikdy nevyrovná. Byl to můj přítel, jedinečný souputník a dar pro nás všechny," prohlásil jeho někdejší spoluhráč UIi Hoeness.

Beckenbauer

(zdroj:twitter.com)

„Jsem hluboce šokován. Franz Beckenbauer přepsal dějiny německého fotbalu a zanechal v nich trvalou stopu. Byl mým kapitánem v Bayernu, mým trenérem u národního týmu, naším prezidentem v Bayernu - a ve všech těchto rolích byl nejen úspěšný, ale i jedinečný. Jako člověk zapůsobil velkou úctou ke všem lidem, protože ve Franzových očích si byli všichni rovni. Německý fotbal přišel o největší postavu své historie. Bude nám moc chybět. Děkuji za všechno, drahý Franzi," zavzpomínala legenda Karl-Heinz Rummenigge.

„Neexistují slova, která by vyjádřila, jak velký je náš smutek a propast, kterou za sebou Franz Beckenbauer zanechává. Jako hráč přinesl na hřiště pocit nenucenosti, elegance a magie. Franz Beckenbauer přinesl kouzlo. I po hráčské kariéře zanechal v Bayernu a obecně ve fotbale nesmazatelnou stopu a jeho odkaz nelze měřit tituly. Fotbalová rodina Bayernu Mnichov je mu navždy vděčná a já osobně truchlím nad ztrátou přítele," pronesl prezident Bayernu Mnichov Herbert Hainer.

Dominik Pánek / fotbalportal.cz

Nejnovější články