Zpět na » Ostatní » MS klubů 2025: Los Ligy mistrů zahnal do kouta italské a španělské kluby

MS klubů 2025: Los Ligy mistrů zahnal do kouta italské a španělské kluby

MS klubů 2025: Los Ligy mistrů zahnal do kouta italské a španělské kluby © uefa.com - Mistrovství světa klubů 2007

3

Líbilo se

18.12. - Mistrovství světa klubů v roce 2025 bude pro doplnění účastnických týmů vycházet z bodů v žebříčku UEFA. Informaci v minulém týdnu uveřejnila samotná kontinentální konfederace, čímž utnula spory o tom, jaký koeficient bude brán v potaz. Znamená to, že zdánlivě nudné osmifinále Ligy mistrů bude mít přímý dopad na to, kdo se zúčastní Mistrovství světa klubů v roce 2025.

Mistrovství světa klubů se v novém formátu v roce 2025 zúčastní 32 klubů. Všechny kontinenty s výjimkou Evropy budou vycházet z žebříčku FIFA a rozdělí si mezi sebou volná místa následovně: Jižní America 6 týmů, Oceánie 1 tým, Severní a Střední Amerika 4 týmy, Asie 4 týmy, Afrika 4 týmy. A hostitelská země 1 tým.

Evropa, která do hry jako jediná pošle dvanáct zástupců, nebude vycházet ze žebříčku FIFA, ale UEFA, což mírně poupravilo šance jednotlivých klubů na účast. Evropská „skupina“ má již vyblokována tři místa ze čtyř pro vítěze předchozích ročníků Ligy mistrů (Chelsea, Real Madrid a Manchester City) a pět míst z osmi pro nejlepší týmy podle koeficientu (Bayern Mnichov, PSG, Inter Milán, Porto a Benfica). Souběžně s tím platí pravidlo, že žádná ze zemí nesmí na turnaj vyslat více než dva týmy s výjimkou toho, že by se kvalifikovaly například díky výhře v Lize mistrů.

Pro další vývoj v žebříčku navíc UEFA uvedla, že výhra v dalších fázích Ligy mistrů přinese klubu dva body, remíza bod a postup dodatečný bonusový bod. Do hry vstupuje elementární matematika, kdy se italské a španělské kluby vzájemně budou potřebovat mezi sebou. O druhou letenku na Mistrovství světa klubů za italskou ligu budou bojovat Neapol a Juventus, a ve španělské lize Barcelona a Atlético Madrid.

Azzurri ztrácejí v žebříčku na bianconeri šest bodů, což znamená, že potřebují v osmifinále přejít přes Barcelonu díky dvěma vítězstvím a ve čtvrtfinále vybojovat ještě minimálně remízu. Barcelona naopak musí věřit mimo své schopnosti v to, že Atlético Madrid nedokáže porazit Inter Milán, který má již kvalifikaci jistou.

Odlišná je situace v Německu, kde se o poslední postupové místo na dálku popere Borussie Dortmund a Red Bull Lipsko. Dortmund má totiž podobně jako Juventus nebo Barcelona pohodlný náskok, navíc se v osmifinále Ligy mistrů střetne s PSV, zatímco Lipsko přivítá nepříjemný Real Madrid. Karty jsou zdánlivě jasně rozdány. Míč je ale kulatý a ve fotbale se může stát vše. A „nudné“ osmifinále Ligy mistrů nabírá nový rozměr.

Andrea Suttnerová / fotbalportal.cz

Nejnovější články