Zpět na » Ostatní » FIFA zahájila disciplinární řízení proti Brazílii a Argentině

FIFA zahájila disciplinární řízení proti Brazílii a Argentině

FIFA zahájila disciplinární řízení proti Brazílii a Argentině © iconsport.photo - Krvavé střely fanoušků během utkání Brazílie - Argentina

0

Líbilo se

24.11. - Davové násilí během kvalifikačního utkání na Mistrovství světa 2026 mezi Brazílií a Argentinou, které přerostlo ve střety mezi fanoušky a policií, má za následek to, že FIFA zahájila disciplinární řízení s fotbalovými asociacemi obou zemí. Vyšetřovány jsou kvůli možnému porušení pořádku a bezpečnosti na straně pořadatele a domácí federace a za výtržnosti na tribunách na straně hostující.

V pátek oznámila FIFA oficiální zahájení disciplinárního řízení proti Brazílii a Argentině v důsledku násilného chování fanoušků obou zemí během kvalifikačního utkání na Mistrovství světa. Brazilská fotbalová asociace čelí sankcím pro porušení pořádku a bezpečnostních opatření FIFA, zatímco Argentina je obviněna z výtržnictví na tribunách, které mělo za následek zpoždění utkání.

FIFA může potvrdit, že její disciplinární komise zahájila řízení proti Brazilské fotbalové asociaci a Argentinské fotbalové asociaci v souvislosti s kvalifikačním zápasem na Mistrovství světa ve fotbale 2026, který se hrál 21. listopadu 2023 v Riu de Janeiru. Řízení bylo zahájeno pro možné porušení článku 17 disciplinárního řádu FIFA pro pořádek a bezpečnost na zápasech,“ stojí v prohlášení FIFA.

Nepříjemnou dohru kvalifikačního utkání způsobili příznivci obou zemí, kteří se na stadionu Maracana před utkáním zapletli a již před samotným výkopem zápasu se střetli. Několik fanoušků utrpělo během davových výtržností zranění a policejní důstojník si po zápase sypal popel na hlavu, jelikož rozhodnutí nechat fanoušky neoddělené se ukázalo jako fatální chyba.

Bezpečnostní protokol jsme dodrželi, hájí se Brazílie

Kapitán Argentiny, Lionel Messi, který později oznámil, že noc mohla skončit tragédií, se snažil příznivce uklidňovat, zatímco brankář Emiliano Martinez v jednu chvíli dokonce vyskočil na bariéry oddělující fanoušky od hřiště a pokoušel se vytrhnout zasahujícímu policistovi obušek z ruky.

Argentinský tým se na necelou půlhodinu odebral do šaten, zatímco jeho brazilští soupeři zůstali až do odloženého výkopu na hřišti. Utkání, které mělo plánovaný výkop ve 21:30 hodin místního času, začal s půlhodinovým zpožděním, ale brazilská fotbalová asociace se hájí tím, že z její strany k žádnému selhání nedošlo.

V prohlášení k incidentům CBF uvedla, že je běžným zvykem hrát podobná utkání s promíchaným publikem. „Je důležité objasnit, že organizace a plánování zápasu byly provedeny pečlivě a strategicky, společně a v neustálém dialogu se všemi příslušnými veřejnými orgány, zejména s vojenskou policií státu Rio de Janeiro. CBF proto znovu potvrzuje, že akční, bezpečnostní a operační plán zápasu, schválený Vojenskou policií a dalšími orgány, byl přísně dodržen.

Andrea Suttnerová / theathletic.com

Nejnovější články