Zpět na » Ostatní » Pokrytecký Sepp Blatter: Přidělit mistrovství světa Kataru byla chyba

Pokrytecký Sepp Blatter: Přidělit mistrovství světa Kataru byla chyba

Pokrytecký Sepp Blatter: Přidělit mistrovství světa Kataru byla chyba © skysports.com, fotbalportal.cz - Sepp Blatter při výběru Kataru

1

Líbilo se

08.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE V roce 2010 byl prezidentem FIFA, když se rozhodovalo o přidělení MS 2018 a 2022 Rusku a Kataru, Sepp Blatter. V roce 2015 ve funkci skončil, kdy mu etická komise FIFA udělila zákaz činnosti ve fotbale na 8 let a pokutu 50 tisíc švýcarských franků za korupci. Nyní šestaosmdesátiletý Blatter v rozhovoru pro švýcarské noviny Tages-Anzeiger uvedl, že volba Kataru byla chybou.

Přípravy na letošní mistrovství světa ve fotbale provázely obavy z utrpení špatně placených migrujících pracovníků, kteří v této malé zemi v Perském zálivu budují infrastrukturu, a z diskriminačních zákonů, které kriminalizují vztahy mezi osobami stejného pohlaví.

Šestaosmdesátiletý Sepp Blatter byl šéfem FIFA v roce 2010, kdy její výkonný výbor kontroverzně odhlasoval konání mistrovství světa v Rusku v roce 2018 a v Kataru v roce 2022. Blatter tvrdí, že pro Katar nehlasoval a místo toho chtěl „mírové gesto“ v podobě uspořádání obou turnajů v Rusku a poté v USA.

„Výběr Kataru byl chybou,“ řekl Blatter v rozhovoru pro švýcarský list Tages-Anzeiger, který byl jeho prvním od chvíle, kdy byl v červenci očištěn od obvinění z podvodu v souvislosti s platbou 1,7 milionu liber bývalému předsedovi UEFA Michelu Platinimu.

„Tehdy jsme se ve výkonném výboru skutečně dohodli, že Rusko by mělo dostat mistrovství světa v roce 2018 a USA to v roce 2022. Bylo by to gestem míru, kdyby dva dlouholetí političtí protivníci pořádali mistrovství světa jeden po druhém.“

„Je to příliš malá země. Fotbal a mistrovství světa jsou na to příliš velké.“

Katarské mistrovství světa, které muselo být kvůli horku přesunuto na listopad a prosinec, se nyní koná už za dva týdny a Blatter uznává, že je zodpovědný za to, že se tam turnaj uskuteční.

„Mohu jen zopakovat: přidělení Kataru byla chyba a já jsem za to jako tehdejší prezident zodpovědný,“ řekl.

„Teď, když se mistrovství světa blíží, jsem rád, že až na několik výjimek žádný fotbalista mistrovství světa nebojkotuje.“

„Pro mě je to jasné: Katar je chyba. Ta volba byla špatná. Co mě zajímá: proč nový prezident FIFA [Gianni Infantino] žije v Kataru? Nemůže být šéfem místní organizace mistrovství světa. To není jeho práce. Jsou na to dva organizační výbory - místní a jeden od FIFA.“

Blatter však přestal litovat rozhodnutí udělit mistrovství světa Rusku po invazi této země na Ukrajinu.

Blatter prohlásil, že již není v kontaktu s Vladimirem Putinem, a odmítl tvrzení, že Rusko využilo soutěž jako propagandistickou platformu.

„Mnoho jiných také využívá sport k politickým účelům. Nejsem soudce a nechci to posuzovat,“ dodal.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Související odkazy
Nejnovější články