Zpět na » Ostatní » ESPN přišla s cenami pro brankáře. Oceněni jsou José Sá nebo Alisson

ESPN přišla s cenami pro brankáře. Oceněni jsou José Sá nebo Alisson

ESPN přišla s cenami pro brankáře. Oceněni jsou José Sá nebo Alisson © playmakerstats.com - José Sá vyhrál jednu z cen

0

Líbilo se

22.07. - Americká televize ESPN udělovala ceny pro brankáře na základě minulé sezóny. Oceňoval se například nejlepší brankář při 1na1, nejlepší brankář do 23 let, nebo kometa sezóny. Výsledky jsou opravdu zajímavé.

Nejlepší “shot-stopper“ uplynulé sezóny byl podle ESPN José Sá. Termín nejlepší shot-stopper bychom mohli vysvětlit jako brankář, který byl nejlepší v klasickém chytání, měl velký počet zákroků, vysoké procento úspěšnosti atd. To vše Portugalec z Wolverhamptonu splňuje. Úkolu nahradit Ruie Patrícia se zhostil fantasticky a byl asi největší oporou klubu v uplynulé sezóně. Ve statistice očekávaných gólů byl druhý nejlepší v celé Evropě. Vychází z ní, že chytil o 9,2 gólu více než měl. Je zároveň jediným brankářem z top 5 lig, který se umístil ve třech již zmiňovaných statistikách v top 10.

1na1 byl nejlepší Alisson Becker. Kdo sledoval zápasy Liverpoolu, ví proč. Tolikrát svůj tým v těchto situacích podržel, že cena mu náleží naprosto oprávněně. V jeho prospěch hrají nervy ze železa, které v kombinaci s jeho schopnostmi tvoří neuvěřitelně silnou kombinaci. Z pokročilých statistik vyplývá, že v situacích 1na1 v letošní sezóně vychytal 8 gólů. Šílené číslo.

Nejlepší “sweeper“ je trochu překvapivě brankář Bochumi Manuel Riemann. Pod tímto pojmem chápejte brankáře, který často hraje mimo velké vápno. Za nejlepšího v této úloze je považován dlouhodobě Manuel Neuer. Ale letos to byl právě Riemann, kdo pomyslného dalšího stopera připomínal nejvíce. Připsal si 62 obranných akcí mimo své vápno. Pouze 3 brankáři v celé Evropě se nad číslo 60 dostali.

Nejlepší nahrávač je dle očekávání Ederson. Opora Manchesteru City si v letošní sezóně připsala úspěšnost dlouhých míčů 59%, což je bezkonkurenční číslo. Úspěšnost krátkých přihrávek měl na úrovni 99%. Více měl pouze Alisson a to 99,6%.

Brankář, který se nejvíce zlepšil oproti minulé sezóně je Davide De Gea. Španělský gólman Manchesteru United měl za sebou pár velmi nepovedených sezón a zdálo se, že jeho kariéra na Old Trafford spěje ke konci. Letos ale překonal všechna očekávání a po Ronaldovi ho můžeme označit za nejlepšího hráče rudých ďáblů.

Nejlepší brankář nad 35 let je pak podle ESPN Lukasz Fabianski z West Hamu. 57násobný polský reprezentant zůstal jedničkou i po příchodu Francouze Areoly a pomohl svému klubu k postupu do Konferenční ligy.

Naopak nejlepším brankářem do 23 let je Portugalec Luis Maximiano z Granady. Čerstvá posila Lazia si během jediné sezóny ve Španělsku udělala velké jméno. V klubu na něj nedali dopustit a nahrazovat se bude velice těžko. Chytil o 5,3 gólů více než se očekávalo, což je v top 5 ligách 9. nejvyšší číslo.

Kometou sezóny je Stefan Ortega. S Bielefeldem se sice sestupu neubránil, ale získal si respekt celé fotbalové Evropy. 29letý Němec byl dříve spojován i s přestupem do Slavie, kde měl nahradit Ondřeje Koláře. Víme, že se tak nestalo a Ortega nemůže litovat. V rámci Bundesligy předvedl nejvíce zákroků, měl druhé nejvyšší procento úspěšnosti a v top 5 ligách byli jen 3 brankáři s vyšším počtem očekávaných gólů. Od nové sezóny bude součástí Manchesteru City.

David Suchý / espn.com

Nejnovější články