Zpět na » Ostatní » Evropská superliga – klíčové otázky: Co to je? Kdo se zapojí? Jak je to pravděpodobné?

Evropská superliga – klíčové otázky: Co to je? Kdo se zapojí? Jak je to pravděpodobné?

Evropská superliga – klíčové otázky: Co to je? Kdo se zapojí? Jak je to pravděpodobné? © givemesport.com, fotbalportal.cz - Na obzoru je nová Superliga

3

Líbilo se

19.04. - NEPŘEHLÉDNĚTE Během neděle byly potvrzeny informace o tom, že si největší fotbalové kluby chtějí založit vlastní superligu. Zapojeno má být všech 6 největších klubů z Anglie, k tomu tři italské a tři španělské. Těchto dvanáct klubů už potvrdilo, že takovou soutěž chtějí založit. Přišly ostré reakce. Jak by to vůbec vypadalo? A je to vůbec možné?

Co se stalo?

Dvanáct předních evropských fotbalových klubů oznámilo, že souhlasilo s vytvořením nové soutěže, která by se hrála uprostřed týdne - Evropské superligy, kterou by řídily její zakládající kluby.

Návrh zahrnuje kluby, které vytvářejí vlastní soutěž, aby soupeřily s Champions League.

Které kluby jsou zapojeny?

Z Anglie se jedná o šest největších klubů - Manchester City, Manchester United, Chelsea, Liverpool. Tottenham a Arsenal. K tomu z Itálie AC Milán, Inter Milán a Juventus. Ze Španělska pak Atlético Madrid, Real Madrid a Barcelona.

Předpokládá se, že další tři kluby se připojí před úvodní sezónu, která má podle klubů začít co nejdříve.

Zatím do ní nejsou zahrnuty například Bayern Mnichov a Borussia Dortmund z Německa a Paris Saint-Germain z Francie.

yycs(zdroj: thetimesnews.in)

Proč k tomu dochází nyní?

Kluby tvrdí, že vznik Superligy nastává v době, kdy globální pandemie urychlila nestabilitu stávajícího evropského ekonomického fotbalového modelu. Zakládající kluby si dále již řadu let kladou za cíl zlepšovat kvalitu a intenzitu stávajících evropských soutěží v průběhu každé sezóny a vytvářet formát pro špičkové kluby a špičkové hráče na pravidelné bázi.

„Pandemie ukázala, že ke zvýšení hodnoty a podpory ve prospěch celé evropské fotbalové pyramidy je zapotřebí strategická vize a udržitelný obchodní přístup,“ stojí v prohlášení.

Jaký by byl formát?

Web Superligy říká: „Superliga je nová evropská soutěž mezi 20 špičkovými kluby složenými z 15 zakladatelů a pěti každoročních kvalifikantů. V této skupině klubů se budou hrát každý rok dvě skupiny po 10 klubech.“

„Po skupinové fázi se osm klubů kvalifikuje do vyřazovací fáze, která se bude hrát systémem doma-venku až do finále. Budou to dramatické čtyři týdny na konci sezóny.“

„Zápasy se budou hrát uprostřed týdne a všechny kluby zůstanou ve své domácí lize.“

Hrát tedy bude 20 klubů, z toho 15 zakládajících a pět, které se kvalifikují na základě úspěchů z minulé sezóny. Utkání budou uprostřed týdne, všechny kluby zůstanou ve svých domácích národních soutěžích. Tradiční zápasový kalendář bude zachován.

V srpnu se vždy soutěž rozjede. Budou dvě skupiny po deseti klubech. Bude se hrát systémem doma-venku, každý s každým. První tři týmy se automaticky kvalifikují do čtvrtfinále. Týmy, které skončí na čtvrtém a pátém místě budou poté bojovat v play-off o zbývající dvě místa pro čtvrtfinále. Koncem května se odehraje vyřazovací fáze.

Jak by byla Superliga financována?

Americká banka JP Morgan věnuje tomuto novému projektu přibližně 5 miliard dolarů. Ve svém vlastním prohlášení kluby uvádějí: „Zakládající kluby obdrží částku 3,5 miliardy eur pouze na podporu svých investičních plánů do infrastruktury a na vyrovnání dopadů pandemie COVID-19.“

Co se stane dál?

Do budoucna zakládající kluby říkají, že se těší na jednání s UEFA a FIFA, aby společně spolupracovaly a přinesly nejlepší výsledky pro novou soutěž a pro fotbal jako celek.

Jak je to realistické?

Je to významný krok pro budoucnost anglického i evropského fotbalu. Už tady byl Project Big Picture. Ale tenkrát to bylo trochu jinak a projekt se nedotáhl.

Zuřivá reakce Premier League, UEFA a dalších mnoha lig naznačuje, jak moc to může narušit integritu domácích a evropských soutěží.

Kluby by potřebovaly souhlas asociací, které řídí domácí soutěže, aby se připojily k této neschválené nové soutěži.

„Nedokážu si představit žádný scénář, kdy by bylo takové povolení uděleno,“ uvedl výkonný ředitel Premier League Richard Master v prohlášení pro všech 20 klubů Premier League.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články