Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » 5 trendů mistrovství světa v Rusku – Co zatím přinesl letošní mundial?

Ostatní - 5 trendů mistrovství světa v Rusku – Co zatím přinesl letošní mundial?

5 trendů mistrovství světa v Rusku – Co zatím přinesl letošní mundial? © skysports.com, fotbalportal.cz - I Cristiano Ronaldo byl několikrát zkoumán systémem VAR

3

Líbilo se

29.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Dnes je po 15 dnech první volný den světového šampionátu. Zítra už se rozběhnou osmifinálové zápasy. Máme za sebou úvodních 48 utkání v základních skupinách. Byla to dosti zábavná část. Viděli jsme několik skvělých duelů, úžasných gólů i velkých individuálních chyb. Došlo k mnoha vypjatým situacím. Jaké nové trendy se zatím na turnaji v Rusku objevily?

Tři čtvrtiny zápasů jsou odehrány. Polovina týmů už do dalších bojů nezasáhne. Teď začne jít do tuhého. Nepovede se vám jedno střetnutí a jedete domů. Jakých 5 trendů jsme dosud mohli v Rusku vidět?

VAR v centru pozornosti

Zavedení systému VAR bude vždy klíčovým faktorem tohoto mistrovství světa. Pokud se bude mluvit o turnaji v Rusku, vždy padne zmínka o VAR. Ten dodává na dramatičnosti a také kontroverzi po celém světě. U některých rozhodnutí přetrvávají pochybnosti. Například se mluví o penaltách proti Dánsku a Portugalsku. Někteří došli k závěru, že VAR zklamal.

VAR však nemůže úplně vymýtit lidské chyby. Když se rozhoduje, jaké rozuzlení padne, znovu o tom rozhoduje člověk. Každopádně je VAR hodně nápomocný. Technologie pomohla zvrátit některá rozhodnutí, která zprvu nebyla správná. A nebylo jich málo. I proto to vedlo ke spravedlivějším výsledkům, než tomu bylo v minulosti.

asfsJižní Korea poslala Německo domů. VAR správně pomohl změnit původní rozhodnutí (zdroj: skysports.com)

Významné to bylo například v zápase mezi Jižní Koreou a Německem. Nejprve byl nesprávně neuznán gól Asiatů. Následná korekce VAR odhalila, že se o ofsajd nejednalo a branka byla uznána. To znamenalo konec pro Německo už v základní skupině. Bez VAR by se ještě mohlo stát cokoliv. Včera pak byla nejprve nesprávně odpískána penalta po zákroku Davinsona Sáncheze v zápase Kolumbie proti Senegalu. Pak byla tato chyba zrušena. Rozhodně zatím VAR vedl k tomu, že bylo odstraněno množství chyb. Je potřeba si na VAR zvyknout. Určitě je to správná cesta.

Plný pytel penalt

Jedním z hlavních rysů turnaje v Rusku je jistě množství pokutových kopů, se kterými se skutečně roztrhl pytel. Ve včerejších zápasech sice k žádnému nedošlo, ale už jsme mohli vidět celkem 24 penalt. To už je rekordní počet pokutových kopů na jednom mundialu. Nikdy v historii se jich nekopalo tolik.

Na světovém šampionátu v Brazílii v roce 2014 bylo nařízeno jen 13 penalt, v Jihoafrické republice v roce 2010 pak 15. Na mistrovství světa ve Francii v roce 1998 bylo k vidění 17 pokutových kopů a všechny byly proměněny. Jedním z hlavních důvodů tohoto nárůstu je samozřejmě použití systému VAR. Hned 10 penalt přišlo po revizi VAR.

Snížený počet vyloučení

Zatímco příležitost na druhý pohled na situaci přinesla více pokutových kopů, tak červené karty jsou pravým opakem. Počet hráčů, kteří museli předčasně pod sprchy, se výrazně snížil. Během skupinové fáze padly pouze tři vyloučení. Červenou kartu viděli Carlos Sánchez z Kolumbie, Jerome Boateng z Německa a Rus Igor Smolnikov.

asfsSmolnikov - jeden ze tří vyloučených (zdroj: skysports.com)

To je nejmenší počet vyloučených ve fázi základních skupin od roku 1982, kdy byli vyloučeni také pouze tři hráči. Je to významný pokles. Na minulém mundialu v roce 2014 bylo k vidění 9 červených, v roce 2010 bylo uděleno 13 červených, a v roce 2006 došlo dokonce na 18 vyloučení. Ačkoliv byla osmdesátá léta považována za poněkud mírnější dobu v rozhodování, i tak bylo na MS 1986 v základních skupinách uděleno 6 červených karet.

Některé příklady „schovívavosti“ se v Rusku projevily i nyní. Gerard Piqué v duelu proti Maroku měl rozhodně namále a mohl být po ostrém zákroku oběma nohama vyloučen. Cristiano Ronaldo měl také štěstí. I on unikl červené kartě, když loktem udeřil jednoho z hráčů Íránu. VAR má určitě i na tento trend dopad.

Vyrovnané duely a góly v závěru

Přestože celkový počet gólů v průměru na jeden zápas oproti minulému mistrovství světa v roce 2014 o něco málo klesl, stále je to zábavný turnaj. Góly padají a není jich málo. Vždyť během 48 zápasů v základních skupinách jsme se dočkali pouze jedné bezgólové remízy. Došlo k ní v zápase mezi Francií a Dánskem a bylo to skutečně nudné představení.

Bylo k vidění i několik velkých zvratů a rozhodnutí o výsledku na poslední chvíli. V 90. minutě anebo po ní padlo celkem 11 branek, které měnily výsledek. V osmi případech rozhodly o výhře, třikrát znamenaly remízu. V Brazílii došlo k takovýmto situacím pouze čtyřikrát, v roce 2010 jen dvakrát a v roce 2006 v Německu třikrát. Jinými slovy na tomto mistrovství světa rozhodovaly pozdní góly o stejném počtu zápasů jako na předchozích třech turnajích dohromady.

Dominance Evropy a Jižní Ameriky

Jedním z oněch vítězů v posledních minutách byla Jižní Korea v duelu proti Německu. To znamenalo konec pro obhájce zlata už v základní skupině. Ale ani to neznamená, že by se mezera mezi těmi nejlepšími a „zbytkem světa“ zmenšovala. To byla jen výjimečná anomálie.

Všech ostatních 7 zemí, které někdy vyhrály světový šampionát, postoupilo do vyřazovacích bojů. Deset ze čtrnácti evropských účastníků proniklo mezi nejlepší šestnáctku turnaje. Dál jdou také čtyři z pěti vyslanců Jižní Ameriky. Ze zóny CONCACAF postoupilo pouze Mexiko. Nejvíce je smutná Afrika. Celý černý kontinent pláče. Do osmifinále nepostoupil ani jeden africký celek. To se stalo poprvé od roku 1982. Poslední nadějí byl Senegal ve skupině H. Dosáhl na stejný počet bodů jako Japonsko. Uhrál s ním remízu, měl stejné skóre. Ale dál jej nepustilo hledisko fair-play. Inkasoval více žlutých karet než Japonci. Ti jsou jediným asijským mužstvem v osmifinále.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články