TOP momenty z MS 2014: Drsný konec domácích, (ne)úspěšný tah van Gaala i překvapivý konec favoritů
4
13.06. - Ještě před startem světového šampionátu v Rusku se krátce ohlédneme za mistrovstvím světa v roce 2014, které se odehrálo v Brazílii. Šampionát, jenž nakonec ovládlo Německo, nám totiž nabídl množství zajímavých momentů.
Itálie a Anglie ze hry venku už po základní skupině
Skupina D byla zcela jistě skupinou smrti. Proti sobě stály reprezentace Itálie, Anglie a Uruguaye. K nim byla nalosována Kostarika, která plnila roli outsidera. Jenže nakonec bylo vše jinak.
Kostarika se žádným gigantem neprohrála, inkasovala jen jednou a hladce prošla do osmifinále. Druhé místo obsadila Uruguay, která v přímém souboji porazila Itálii 1:0. V utkání tehdy Luis Suárez kousl Giorgia Chielliniho a šampionát pro něj předčasně skončil.
Zcela senzačně poté neuspěla Anglie, jenž získala jediný bod za remízu proti Kostarice. Na šampionátu vstřelila jen dvě branky a po zásluze skončila.
Nizozemská odplata za JAR
Ve finále MS 2010 Nizozemsko podlehlo po prodloužení Španělsku a na vytoužený trůn se znovu nedostalo. Hned v prvním utkání skupiny B se ale tyto dvě reprezentace střetly opět. A zdálo se, že Nizozemsko znovu nevyyhraje. Po sporné penaltě Holanďané prohrávali, následně ale předvedli fantastický obrat.
Obhájce titulu doslova zničilo duo Robben-van Persie, jenž si připsalo hned čtyři branky a Nizozemsko nakonec rozdrtilo svého soupeře poměrem 5:1. Španělsko se z debaklu neoklepalo, následně podlehlo i Chile a už po dvou zápasech bylo jasno, že titul neobhájí.
Překvapení jménem Rodríguez
James Rodríguez v dresu Kolumbie zazářil. Vytvořil vynikající středopolařské duo s Juanem Cuadradem a díky šesti trefám se stal nejlepším kanonýrem šampionátu. I díky tomu následně přestoupil do Realu Madrid, který za něj zaplatil 80 milionů eur.
Překvapivě poté Rodríguez neobdržel cenu pro nejlepšího hráče turnaje. Tím byl vyhlášen Lionel Messi.
Objevem MS 2014 byl zcela jistě James Rodríguez. (zdroj: zimbio.com)
Německé demolice
Hned v úvodním střetnutí skupiny G Němci naznačili, že chtějí titul. Portugalce zničili jednoznačně 4:0, hattrickem se o to postaral Thomas Müller.
Po problémech s Ghanou a následných potížích v osmifinále proti Alžírsku si Němci poradili s Francií a v semifinále sedmi góly zdemolovali domácí Brazílii. Němci během šesti minut nasázeli čtyři branky a už po půli bylo jasné, kdo že si to zahraje finále.
Důležitým momentem byla zcela jistě absence Neymara, jenž nedohrál už čtvrtfinále proti Kolumbii. V tomto utkání mu v souboji Juan Zuňiga zlomil obratel.
Vysoký počet osmifinálových prodloužení
Osmifinále bylo v Brazílii až nečekaně vyrovnané. Hned pět zápasů muselo rozhodnout až prodloužení, respektive penaltový rozstřel. Další zápas, konkrétně duel mezi Nizozemskem a Mexikem rozhodla až penalta ve čtvrté minutě nastavení.
Připomeňme, že v roce 2010 se v osmifinále hrálo jen dvakrát nad rámec herní doby, o čtyři roky předtím diváci viděli taktéž jen dvě prodloužení.
Vynikající průměr vstřelených branek
Světový šampionát v roce 2014 nabídl celkem 171 branek, v průměru tedy 2,67 branek na jedno střetnutí. Stejný průměr měl turnaj i v roce 1998 ve Francii. O deset branek méně padlo o čtyři roky poté v Jižní Koreji a Japonsku.
V Německu bylo k vidění 147 branek a v Jihoafrické republice dokonce jen 145.
Risk van Gaala (ne)vyšel
Do dějin brazilského světového šampionátu se zapsal i trenér Nizozemska Louis van Gaal. Ten při čtvrtfinále proti Kostarice vyměnil minutu před koncem prodloužení své gólmany.
Jaspera Cillessena nahradil Tim Krul a při penaltách si vedl skvěle. Soupeře dokonale rozhodil a právě on se zasloužil o postup mezi čtyři nejlepší.
V semifinále ale van Gaal psychicky svému týmu uškodil. Nizozemci šli do prodloužení i proti Argentině, na konci nastaveného času už ale van Gaal své gólmany vyměnit nemohl. Penalty tak chytal Cillessen a neuspěl. Do finále tak postoupila Argentina a Nizozemci druhou pozici neobhájili. Přesto se nakonec mohli radovat ze zisku medaile, neboť v boji o bronz deklasovali Brazílii.
Hrdinou čtvrtfinálové bitvy proti Kostarice byl Tim Krul. (zdroj: zimbio.com)
Finále znovu rozhodl až nastavený čas
V roce 2006 rozhodli Italové v penaltovém rozstřelu, o čtyři roky se radovali Španělé po trefě Andrése Iniesty z prodloužení.
I šampionát v Brazílii nakonec rozhodlo prodloužení. V něm se ve 113. minutě trefil Mario Götze a rozhodl o tom, že Německo získalo po čtyřiadvaceti letech vytoužený titul.
Mario Götze s trofejí pro mistry světa. (zdroj: zimbio.com)
Kam dál?
Tomáš Dvořák / FotbalPortal.cz
-
Top 5 hráčů s nejlepší střelbou...
Už velmi brzy nám vychází druhý ročník EA FC, který nahradil legendární sérii FIFA. Už jsme se dozvěděli ratingy velkých... - Po reprezentační se vrací anglická Premier League. V neděli by to měl být pořádný nářez, protože dojde na očekávané...
-
Barcelona se vrací do La Ligy, v...
La Liga a společně s ní i Barcelona se konečně vrátí do akce tento víkend, když se po reprezentační přestávce obnovují... - Osmadvacetiletý defenzivní záložník Manchesteru City a španělské reprezentace v rozhovoru pro tisk promluvil o svých šancích...
-
Andriy Lunin prodloužil smlouvu s...
V minulé sezóně se konečně stal hrdinou fanoušků Realu Madrid, kteří se tak nebojí toho, že v případě Courtoisovy absence... -
Hansi Flick se rozhoduje, kdy se má...
Ansu Fati se vrací do formy a podle posledních zpráv se očekávalo, že v neděli proti Gironě v La Lize odehraje svůj první... -
Prezident La Ligy: Většina klubů...
Prezident La Ligy Javier Tebas se vyjádřil k probíhajícímu případu Manchesteru City, který čelí 115 obviněním z porušení...
© 2023 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal