Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Jordánský princ chce porazit Blattera a vést světový fotbal, podporuje ho UEFA

Ostatní - Jordánský princ chce porazit Blattera a vést světový fotbal, podporuje ho UEFA

Jordánský princ chce porazit Blattera a vést světový fotbal, podporuje ho UEFA © fifa.com - Jordánský princ Ali bin Husajn bude kandidovat na prezidenta FIFA

0

Líbilo se

06.01. - Stávající prezident FIFA Sepp Blatter má už druhého vyzyvatele. Do boje o post šéfa Světové fotbalové federace se vedle Jeroma Champagne, někdejšího zástupce generálního sekretáře, zapojí také dosavadní viceprezident Ali bin Husajn. Jordánský princ bude mít v souboji s Blatterem velké šance. Podporuje ho i šéf UEFA Michel Platini.

"Říkali mi, že nazrála doba ke změně. Je čas, aby se pozornost veřejnosti přenesla od administrativních afér zpět k fotbalu," uvedl 39letý Husajn v prohlášení. "Titulky by měly být o fotbale, ne o FIFA," dodal.

Všichni tři kandidáti musí do 29. ledna doložit podporu alespoň od pěti z 209 členských národních asociací. Pokud by tak neudělali, nemohli by se volby, která proběhne 29. května v Curychu, zúčastnit.

Pokud by se do boje skutečně zapojili všichni tři kandidáti, byla by volba dvoukolová. V prvním kole by vypadl kandidát s nejmenší podporou, ve druhém by na vítězství stačil zisk prosté většiny přítomných delegátů.

Podpora od Platiniho

Naděje na úspěch jordánského prince nejsou malé. Podporu získal od šéfa Evropské fotbalové asociace Michela Platiniho, jenž byl Husajnovou kandidaturou potěšen a pokusí se pro něj získat co nejvíce hlasů evropských delegátů.

Evropa už od počátku nechtěla, aby Blatter kandidoval popáté. Nynější šéf FIFA však v předchozích čtyřech volbách vždy protikandidáty porazil a rozhodl se obhajovat svůj post i nyní.

Evropské fotbalové soutěže sice patří mezi ty nejvýznamnější a hrají v nich ti nejlepší hráči, mezi delegáty má však zhruba stejně hlasů jako Afrika. A ta naopak stojí za Blatterem. Rozhodovat tedy budou další kontinenty. Podle agentury Reuters bude nejdůležitější přesvědčit asijské delegáty.

Prosazoval zveřejnění zprávy o korupci

Bin Husajn je synem bývalého jordánského krále Husajna bin Talala, který zemřel při pádu helikoptéry v roce 1977. Narodil se 23. prosince 1975 a studoval v Jordánsku, Spojených státech a Velké Británii.

Od roku 2011 působí jako viceprezident Asijské fotbalové konfederace a zároveň zastupuje Asii jako viceprezident FIFA. Je také zakladatelem Západoasijské fotbalové federace. Mezi jejích třináct členů patří i Katar, jenž bude v roce 2022 hostit světový šampionát.

Husajn jako viceprezident FIFA prosazoval zveřejnění zprávy amerického právníka Michaela Garcii, jež zkoumala možnou korupci při přidělování MS 2018 do Ruska a následného mistrovství arabské zemi.

Garcia na protest proti jejímu utajování před měsícem z pozice šéfa vyšetřovací komise odstoupil.

Kam dál?

Adam Kotrbatý / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Související odkazy
Nejnovější články