Nepřihlášen

Nepřihlášen

Zpět na » Ostatní » Představování redakce FP: FotbalPortal je pro mě srdeční záležitostí, říká Jakub Sitek

Představování redakce FP: FotbalPortal je pro mě srdeční záležitostí, říká Jakub Sitek

Představování redakce FP: FotbalPortal je pro mě srdeční záležitostí, říká Jakub Sitek © FotbalPortal.cz - Jakub Sitek, redaktor sekce Bundesliga

4

Líbilo se

28.07. - EXKLUZIVNĚ Jakub patří mezi společně se svým bratrem Michalem k nejdéle soužícím redaktorům našeho portálu, věnuje se převážně německé Bundeslize, ale vypomáhá i v dalších sekcích a při konání mimořádných fotbalových událostí. Proč ho baví německá nejvyšší soutěž? Kterému klubu fandí, jaké hráče obdivuje? Co se chystá pro další sezonu?

Jak by ses v několika větách charakterizoval?

Jmenuju se Jakub Sitek, mám 22 let a studuju.

Tvoje špatná a dobrá vlastnost?

Neřekl bych, že jsem nezodpovědný, ale může to tak někdy vypadat, protože často zapomínám a sem tam i na hodně důležité věci. Občas se nechám unést a zbytečně se nervuju, ale řekl bych, že v posledních letech jsem se v tomhle ohledu hodně zlepšil.

Tvoje vysněné povolání?

Jako malý kluk jsem chtěl být vrcholový sportovec, což se mi už asi nepovede, a myslím, že i právník, což se mi, doufám, nepovede. Co budu jednou dělat, ještě fakt nevím, nejbližší tři roky bych měl studovat a pak se uvidí.

Jaký je tvůj oblíbený tým či hráč?

Dříve se mi hodně líbil Edgar Davids, Xavi nebo Alex Del Piero, dneska bych spíš řekl Mesuta Özila, Nuri Sahina nebo Bastiana Schweinsteigera. Právě díky Davidsovi se teď těším na Augsburg a jeho novou posilu Lorenza Davidse, Edgarova synovce. Má dredy, umí hrát defenzivního nebo levého záložníka, prostě dokonalá kopie. Ten má moje sympatie a to jsem ho ještě neviděl jedinkrát kopnout do balonu.

Jak ses k práci na FotbalPortal.cz dostal? Přispíval jsi i pro jiný web?

Na FotbalPortalu jsem začínal jen několik měsíců po jeho spuštění, kdy se mohutně nabírali redaktoři, někteří odešli dřív, jiní později, ale já jsem zůstal. Když se naskytne dobrá nabídka a čas a síly dovolí, tak se věnuju i jiným projektům, ale nikdy to netrvalo déle než několik málo měsíců. FotbalPortal už je pro mě taková srdeční záležitost.

Který článek hodnotíš jako svůj nejpovedenější?

Vzpomenu tři. Ten první byl o dvou rumunských fotbalistech, kteří oslnili Bundesligu, a napsal jsem ho už někdy v roce 2006 nebo 2007. Pamatuju si, že se jeden čtenář zaregistroval jen proto, aby mohl napsat, jak moc se mi ten článek povedl a právě kvůli takovýmto poznatkům sem rád chodí. To mě moc potěšilo. Někdy okolo loňských Vánoc jsem psal o Neuerovi a o tom, jak bude muset ze Schalke odejít, a poslední z nejpovedenějších byl před zápasem české reprezentace se Španělskem, kdy jsem odhadoval, že nevyhoříme. Nešlo jenom o to, že jsem se trefil, ale hlavně slohově jsem se vytáhl.

Píšeš články zejména pro Bundesligu. Co se ti na ni líbí a co naopak ne?

Obrovské nasazení, bojovnost, hraje se nahoru dolů, před plnými stadiony, padá spousta branek. Nic víc si od fotbalu nepřeju, proto se na Bundesligu tak rád koukám. Oproti všeobecně nejoblíbenější Premier League je navíc mnohem vyrovnanější, což pro mě zvyšuje atraktivitu. Mám ji prostě nejraději ze všech. Na žádné negativum nějak nemůžu přijít, třeba někdo upozorní v komentářích :)

Bundesliga není v Česku tolik sledovaná jako např. Anglie nebo Španělsko? Myslíš si, že je zde trochu podceňovaná?

Určitě, ale ať se každý zajímá o to, co baví ho. Mně se zdá třeba španělská liga taková trochu pomalejší a předvídatelná - prostě Barcelona s Realem a pak dlouho nic, ale zase chápu, že někdo chce sledovat technicky nejvyspělejší hvězdy Messiho, Xaviho, Ronalda atd. Mnohem nebezpečnější je fakt, že Bundesligu v Česku podceňují i odborníci, což třeba v případě reprezentačních koučů škodí našemu fotbalu. Když byl David Jarolím jeden z pěti nejlepších záložníků německé ligy a kapitán vedoucího celku soutěže, stejně byl v národním týmu opomíjen nebo stavěn na pozici, kde mu to tak nejde. To jsme se pak nemohli divit, že jsme vyklidili pozice.

Proč myslíš, že je Německo divácky momentálně číslo jedna, což potvrdilo i mistrovství světa žen?

Němci vždycky byli fotbalově hodně vyspělý národ, o výhodách jejich ligy jsem se už zmiňoval a neskutečně kvalitní je tam práce s fanoušky. Za vzor vypořádání se s fotbalovými chuligány je vždycky dávána Anglie, ale v Německu šli cestou prevence už od začátku, a tak nemuseli pořádat žádné revoluční změny zákonů a nevyhnali z tribun opravdové fanoušky.

Po několika letech se z triumfu v Bundeslize radovala Borussia Dortmund. Kde vidíš hlavní příčiny jejího celkového prvenství?

Jürgen Klopp. Když přišel, moc jsem mu nevěřil, i když v Mainzu měl dobré výsledky. Postavil mladé mužstvo, moderní, útočně kreativní. Dal šancí neznámým mladíkům a věděl, co dělá. Třeba Kagawa nebo Götze, to byly super tahy. Navíc v Dortmundu vždycky věděli, že základem všeho je střelec té nejvyšší kvality. Proto když odešel Frei, přišel Barrios. Není náhodou, že Borussia měla vždycky hráče na nejvyšších pozicích v tabulce střelců, a to i když hrála v dolní polovině tabulky.

Přejdeme na mimofotbalová témata. Ke které politické straně či hnutí tíhneš? Co soudíš o současné vládě, která v Česku vládne již jeden rok?

Zkusím stručně. Když současná vláda nastoupila, měl jsem radost, protože pravicové názory jsou mi bližší. Ani Věci veřejné mi vůbec nevadily, spíš naopak, vždycky jsem si myslel, že by v politice měly působit osobnosti, které už mají vyděláno a nepotřebují si cpát do kapes úplatek za úplatkem. Takže strana kolem úspěšného podnikatele mi přišla jako pěkná součást vlády. Pak se však ukázalo, že jsem se šeredně spletl a že kdo má dost, chce ještě víc. Na hodnocení reforem je moc brzo, spíš mám pocit, že jich ani moc neproběhlo. A proti stávkám bych se nebál zacházet ještě tvrději. Je to složitější problém než na jeden odstavec, ale i přes problémy si myslím, že jde o nejmenší zlo. A bez VV by bylo ještě mnohem lépe.

Jak si představuješ ideální dovolenou?

Dovolená se dá dobře strávit všude, jde jen o to, aby byla bez stresu a v pohodě. Nemusí to být moře ani exotická destinace, stačí týden na vodě s přáteli, i když tenhle rok vynechám, nebo někde s rodinou nebo přítelkyní. Ale jednou bych se rád podíval do Kanady, na Velká jezera, divokou přírodu a taky na Joe Thorntona :)

Momentálně si přivyděláváš také ve Španělsku. Jak se ti tam líbí a co bys doporučil nebo poradil čtenářům, kteří také mají v plánu někdy odjet na brigádu do ciziny?

Základní rada, nejezdit přes agentury. Za stejnou práci dostanete polovic, i když možná budete mít nějaký den volna. Druhá rada, přijeďte na konci června, nejpozději začátkem července, tedy před začátkem sezony, protože to všechny bary, café a restaurace ještě nabízejí práci, pak už jsou většinou plní. A i když jsem před odjezdem pochybovačům tvrdil, že znalost španělštiny je na práci ve Španělsku ta nejmíň důležitá schopnost, neměl jsem pravdu :) Ale sehnal jsem i tak, jen jsem měl omezený výběr. Líbí se mi tady moc a každému mladému bych něco podobného doporučil. Oprášíte cizí jazyky, navíc se taková zkušenost bude pěkně vyjímat v životopise, až se budete ucházet o práci.

13. Jaké je ve Španělsku pivo? A co doma, které ti chutná nejvíce a které nemůžeš ani cítit?

Řekl bych, že místní pivo je taková horší česká desítka. Proto tu seženete osvědčené značky jako Amstel, Heineken nebo Carlsberg a není problém najít ani česká nebo belgická piva. Nejsem nějaký obrovský pivař, který by na posezení porazil dvacet kousků, ani se nepovažuju za jakéhosi odborníka, ale získal jsem pocit, že většina českých piv je velmi chutná, pokud se s nimi dobře zachází.

14. Na co se těšíš do budoucna?

Už víc než měsíc jsem nebyl doma v Česku a ještě stejnou dobu nebudu, takže se nejvíc těším, až zase přijedu. Až bude všude slyšet čeština a ne španělština, angličtina nebo nedej bože francouzština. Až uvidím staré známé tváře a nasaju do útrob čerstvý ostravský vzduch, to bude paráda.

Datum narození (věk): 22

Místo bydliště: Ostrava

Studium (práce): Fakulta bezpečnostního inženýrství, VŠB-TUO

Záliby: Fotbal, hokej, pro evo, četba


Příští týden bude na otázky odpovídat Tomáš Reiner.

Tomáš se již přes rok svědomitě stará výhradně o anglickou Premier League. Fotbal v Anglii miluje a také si v ní našel oblíbené kluby. Které to jsou? Co má redaktor anglické rád a s čím není spokojen? Tyto a další věci se dozvíte příští týden. Tak neváhejte a posílejte dotazy!

Otázky na Tomáše Reinera posílejte do středy 3. srpna na mail [email protected]. Vaše dotazy budou zpracovány a nejzajímavější z nich uveřejněny.

Kam dál?

Michal Sitek / FotbalPortal.cz

Související odkazy
Nejnovější články