Zpět na » Ostatní » Sloupek: Zákeřnost a brutalita do sportu nepatří, jak ji vymýtit?

Sloupek: Zákeřnost a brutalita do sportu nepatří, jak ji vymýtit?

Sloupek: Zákeřnost a brutalita do sportu nepatří, jak ji vymýtit? © -

0

Líbilo se

01.09. - VIDEO V neděli mělo v belgické lize dojít k dalšímu zápasu dvou špičkových týmů - Anderlechtu a Lutychu. Místo krásného fotbalu byly k vidění emoce, brutalita a výsměch. A znovu vyvstává otázka, jak s podobnými prvky, které ve fotbale, ale jiných sportech nemají co dělat, zatočit?

Axel Witsel. Jméno fotbalisty, které je nyní možná nejskloňovanější v celé Evropě. Důvodem ovšem nejsou jeho nesporné fotbalové dovednosti (ve dvaceti letech jich devětkrát nastoupil za belgickou reprezentaci), ale brutální zákrok na obránce Anderlechtu Wasilewskiho. Polskému reprezentantovi zbytečným zákrokem zlomil nadvakrát lýtkovou kost a dost možná mu ukončil ve třiceti letech fotbalovou kariéru. - VIDEO ZÁKROKU ZDE!

Přestože se po utkání omluvil, kamery jej usvědčili z toho, že po samotném zákroku rozhodně lítostí a starostí o soupeře netrpěl. Naopak, poté co uviděl červenou kartu z ruky hlavního sudího, objevil se v jeho tváři ironický úsměv. Necelé dva roky po podobném zákroku na Eduarda v Premier League od Martina Taylora. Hráč Birminghamu dostal trest na tři utkání, vyššímu trestu unikl. Odůvodnění Fotbalové asociace? Nebyl prokázán úmysl zranit soupeře.

Právě na tento přístup v dnešní době, která je i v soukromí plná násilí a nedostatku respektu k druhým, podobní hráči nejen ve fotbale spoléhají. Stačí připomenout hokej a likvidační zákroky „řezníků s hokejkou" ze čtvrté lajny, které zničí hvězdu soupeře. Jak ten se může bránit. V evropských podmínkách nijak. Zatímco vy přijdete o klíčového hráče, viník této ztráty maximálně po týdnu, dvou, hraje smle dál. Stačí povinná omluva (v lepším případě) a neprokázání úmyslu. Při pohledu na video nejbrutálnějších faulů ve fotbale mrazí po zádech a vězte, že většina se stala v posledních dvaceti letech (upozorňujeme, že některé záběry mohou být drastické!).

A přitom je řešení pro mnohé tak snadné. Místo nesmyslných směrnic a pravidel nastavit jedno. Hráč, jenž svým zákrokem (jenž není očividně nešťastnou srážkou o míč) zraní soupeře, prostě bude suspendován na stejně dlouhou dobu, jako poškozený. A navíc po tuto dobu nesmět dostávat plat od svého klubu. Žádné směšné pokuty, disciplinární řízení, trestná oznámení. To pro hráče nic není. Navíc, pokud ještě pobírá od klubu plat. Ale nezahrát si třeba půl roku nebo rok? Bez pravidelného příjmu? To by jistě každému hříšníkovi i dalším připomnělo, proč na hřišti je a za co je placen. Za mrzačení soupeřů to totiž rozhodně není...

A že řezníci hrají i mezi amatéry, vám dokáže následující video:

Jan Novák / Fotbalportal.cz

Témata článku
Anketa

Měly by být podobné zákroky trestány tvrději než v současnosti?

Určitě, tři nebo čtyři zápasy stop za zlomenou nohu je směšné! (128)

Určitě, tři nebo čtyři zápasy stop za zlomenou nohu je směšné! 92,1%

Ano, ale je třeba nad tím pořádně popřemýšlet. (9)

Ano, ale je třeba nad tím pořádně popřemýšlet. 6,5%

Současné regule jsou v evropských soutěžích dostačující. (2)

Současné regule jsou v evropských soutěžích dostačující. 1,4%
Celkový počet hlasů: 139
Loading... Uklávám Váš hlas.
Noviny
Nejnovější články