Zpět na » Serie A » Federico Gatti: Spasitel Juventusu, který málem s fotbalem skončil

Federico Gatti: Spasitel Juventusu, který málem s fotbalem skončil

Federico Gatti: Spasitel Juventusu, který málem s fotbalem skončil © iconsport.photo - Italský obránce Federico Gatti slaví gól v síti Neapole

0

Líbilo se

09.12. - Federico Gatti rozhodl druhé utkání Juventusu v řadě, když před týdnem v nastavení zdolal Monzu a nyní přidal jedinou branku proti Neapoli. Mladý dvoumetrový obránce přitom v mládí s fotbalem málem skončil poté, co jeho otec přišel o práci a on musel jako zedník živit celou rodinu. Své vášně pro fotbal se ale nevzdal a během pěti let prodělal raketový vzestup z páté ligy až do A týmu Juventusu.

Gatti využil své dvoumetrové postavy a po nadýchaném centru z pravé strany se prosadil hlavou v druhém poločase utkání s Neapolí když umístil míč k pravé tyči bezmocného brankáře Mereta. „Federico je příkladem pro nás všechny,“ chválil jej po utkání kapitán Juventusu, Brazilec Danilo. „Prošel si těžkými chvílemi, ale zůstal silný.“ Pětadvacetiletý obránce, který nastupuje na druhé straně tříčlenné obrany prošel nižší soutěže v Piemontu, ale s profesionálním fotbalem musel skončit ještě dříve, než se dostal do prvního týmu poté, co jeho otec přišel o práci a on se musel stát živitelem rodiny.

Chtěl jsem otci oplatit jeho úsilí, které pro mě vynaložil. Pracoval jsem jako zedník, vyráběl jsem okna a opravoval střechy. Začínal jsem v brzkých ranních hodinách. Bylo to těžké, ale hodně mi to dalo. Pracoval jsem a hrál, abych si tu námahu vynahradil,“ vzpomíná hráč, kterému oba mládežnické kluby zavřely dveře před nosem ve chvíli, kdy se chtěl vrátit.

Z páté italské ligy do A týmu Juventusu

Po neúspěchu v Alessandrii proto vsadil na pátou italskou ligu, kde začal nastupovat za tým na pojraji bankrotu, jenž při nedostatku financí vsázel na mladíky. „Klubu došly peníze a všichni odešli, já jsem se ale rozhodl zůstat,“ vypráví Federico Gatti, který se právě zde přesunul z pozice záložníka na obránce.

Po působení v páté lize přišel vzestup do Verbanie v Serii D a v roce 2020 už Federico Gatti běhal v dresu Pro Patrie ve třetí lize. Vydržel tam pouhý rok a v srpnu 2021 udělal další skok o kategorii výše, když s Frosinone v druhé lize podepsal smlouvu na 100.000 eur ročně. O tom, že velký talent už nebude přehlédnut se zasloužil zejména sportovní ředitel Frosinone, Guido Angelozzi.

Je to Chiellini s nohama Leonarda Bonucciho,“ popsal vysokého obránce. Na hřišti Gatti jen potvrzoval, že patří mezi nenadějnější obránce současnosti a pochopilo to také vedení Juventusu, které ho za 7,5 milionů eur přivedlo v srpnu do Turína. Z amatéra mezi elitu během pěti sezón. Federico Gatti důvěru oplácí. Hráč, který má být nástupcem Chielliniho, ve své první sezóně v Juventusu vstřelil již třetí branku.

Andrea Suttnerová / fotbalportal.cz

Nejnovější články