Zpět na » Serie A » Dopingoví hříšníci Serie A: Od Peruzziho přes Stama a Davidse po Guardiolu

Dopingoví hříšníci Serie A: Od Peruzziho přes Stama a Davidse po Guardiolu

Dopingoví hříšníci Serie A: Od Peruzziho přes Stama a Davidse po Guardiolu © wordpress.com - Doping

0

Líbilo se

11.09. - Italská Serie A má za sebou bohatou historii dopingových hříšníků. Naposledy se o divokém užívání zakázaných látek mluvilo po smrti trenéra Siniši Mihajloviče. Prezident Lazia na pohřbu kolegy odjistil bombu, když promluvil o tom, že by jeho smrt mohla být způsobena dřívějším nekontrolovaným užíváním anabolik. Tvrzení nikdy nebylo prokázáno, dopingové laboratoře ale měly napilno, zejména na začátku století.

O zneužívání zakázaných látek, zejména anabolik, v italské fotbalové soutěži, několikrát veřejně promluvil český trenér Zdeněk Zeman. Tomu byl trnem v oku především Juventus. „Je na čase, aby fotbal opustil prostředí lékáren. Svalový růst některých hráčů je neuvěřitelný. Počínaje Viallim a konče Del Pierem. Myslel jsem si, že k určitým výsledkům se dá propracovat jen v kulturistice po letech a letech specifického tréninku.“

Bývalý hráč Juventusu, Gianluca Vialli, tvrzení českého trenéra kategoricky odmítl. Podezření na to, že v době slávy on i další hráči užívali anabolika pro rychlejší rozvoj svalové hmoty, ale naznačil také prezident Lazia, Claudio Lotito. Učinil tak právě na pohřbu Siniši Mihajloviče v prosinci 2022. „Bylo by potřeba některé nemoci prozkoumat do hloubky. Podle všeho není úplně dobře ani Viallimu. Zdravotní problémy by mohly být spojené se stresem a zejména tím, čemu byli hráči vystavováni.“ Na slova hlavy římského klubu došlo o několik týdnů později, kdy do fotbalového nebe odešel také zmíněný Vialli.

O tom, že užívání zakázaných látek, není pro italskou fotbalovou ligu žádnou neznámou, zejména v nedávné minulosti, se ví. Kdo ale byl předchůdcem Paula Pogby a uvázl v síti dopingových komisařů?

Angelo Peruzzi

Pozitivní test na fentermin po zápase AS Řím s Bari 23. 9. 1990. Brankář giallorossi se rozhodl neodvolat a zaplatil za užívání Lipopillu, léku na hubnutí, ročním zákazem činnosti.

Cristian Bucchi, Salvatore Monaco

Pozitivní test na nandrolon v sezóně 2000/01 u obou hráčů. Shodně tvrdili, že výsledek testu ovlivnila nadměrná konzumace masa na party. S výmluvou nepochodili a oba si vyslechli roční trest.

Fernando Couto

V roce 2001 byl na nandrolon pozitivně testován také portugalský obránce Lazia. Nález svaloval na používání nového šamponu na vlasy. Ani jeho tvrzení komisaři nevěřili, a nakonec byl diskvalifikován na čtyři měsíce.

Jaap Stam

Ve stejném roce přestoupil do Lazia z Manchesteru zkušený obránce Jaap Stam. O několik týdnů později byl pozitivně testován na nandrolon a vysloužil si čtyřměsíční stopku.

Edgar Davids

Stejně dlouho nehrál také nizozemský reprezentant Edgar Davids, který byl v roce 2001 testován pozitivně na nandrolon.

Pep Guardiola

Současný trenér Manchesteru City, Pep Guardiola, byl testován pozitivně na nandrolon hned ve dvou případech. V lednu 2002 byl proto diskvalifikován na 4 měsíce, a později byl trest zmírněn, jelikož byla prokázána nevědomost užívání zakázané látky.

Marco Borriello

Na prednisolon byl v prosinci 2006 pozitivně testován útočník AC Milán, Marco Borriello. Tvrdil, podobně jako všichni ostatní, že látku vědomě neužil. „Infikovala“ jej údajně jeho tehdejší partnerka používáním zvláštního vaginálního krému.

Fabio Lucioni

Z čerstvějších případů je potřeba zmínit obránce Beneventa, Fabia Lucioniho, který byl pozitivně testován na anabolický steroid a přestože lékař převzal plnou odpovědnost, hráč byl diskvalifikován na rok.

Joao Pedro

U útočníka Cagliari byl zjištěn dvojnásobný pozitivní nález na hydrochlorothiazid (diuretikum). Píše se únor 2018, šestiměsíční diskvalifikace je potvrzena o něco později.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it,

Nejnovější články