Zpět na » Serie A » Kapitálové zisky: riskuje Pavel Nedvěd pozastavení činnosti?

Serie A - Kapitálové zisky: riskuje Pavel Nedvěd pozastavení činnosti?

Kapitálové zisky: riskuje Pavel Nedvěd pozastavení činnosti? © panorama.it - Bude Pavel Nedvěd obviněn?

0

Líbilo se

12.04. - V roce 2006 se italský fotbal ocitl v oku hurikánu jménem Calciopoli, po kterém doslova padaly hlavy i kluby. O šestnáct let později se začíná v italském fotbale opět zvedat vítr a hrozí vysoké tresty pro umělé navyšování kapitálových zisků.

Kapitálové zisky je termín, který se běžně použivá v ekonomice, aktuálně je ale v módě i mezi fanoušky italského fotbalu. Je to tím, že je právě v běhu rozsáhlé vyšetřování desítek klubů a jejich účetnictví. Pokusme se na několika příkladech objasnit, čím se vlastně podle prokurátora celky nejen z nejvyšší italské ligy provinily a jak se takový kapitálový zisk ve fotbale počítá.

V ekonomickém jazyce je kapitálový zisk zvýšení hodnoty hráče neboli rozdíl mezi dvěma hodnotami téhož aktiva (hráče) v různých časových obdobích, čili zisk z prodeje hráče. Ve fotbalovém světě jsou kapitálové zisky jedním z hlavních příjmů klubu a aktivem, které umožňuje klubu opravit rozpočet.

Jak takový kapitálový zisk vznikne? V případě hráče, za kterého klub zaplatí 100 milionů eur a zaváže si ho pětiletou smlouvou, je investice zapsána do účetní rozvahy částkou 20 milionů eur za každý rok trvání smlouvy. Na konci první sezóny činí „amortizace“ 80 milionů eur, po druhé sezóně 60 milionů eur atd. Pokud by ale klub na hráče například po dvou letech dostal nabídku k přestupu ve výši 150 milinů eur a hráče prodal, kapitálový zisk nebude 50 milionů eur (rozdíl mezi 100 a 150 miliony eur), nýbrž 90 milionů eur - tzn rozdíl mezi prodejní cenou a amortizací.

Kapitálový zisk může být ovšem i fiktivní, zejména pak ve světě fotbalu. A právě tyto jsou trnem v oku vyšetřovatelů fotbalové asociace. Fiktivní kapitálové zisky jsou operacemi, jejiž cílem je, aby čistá aktiva vypadala vyšší než jaká ve skutečnosti jsou. Nejčastěji se k tomu využívá výměny hráčů jejichž ceny jsou uměle nafouknuty. Zpravidla jsou do výměny využiti mladí hráči, případně fotbalisté béčka a dalších rezervních týmů, u nichž není hodnota přesně dána. Ve skutečnosti si kluby pochopitelně nesměňují reálné peníze, ale „pouze“ narovnávají účty. Například výměna dvou mládežnických hráčů, každého s nadnesenou hodnotou 25 milionů eur přinese do účetní rozvahy obou klubů vysoký kapitálový zisk (v tomto případě 25 milionů eur)

Proč jsou kapitálové zisky tak důležité? Většina fotbalových klubů jsou v postpandemickém období v hrozném stavu, v předchozích letech se snížilo mnoho z příjmů klubů (příjmy ze vstupného, prodej fanouškovských předmětů, letní turnaje atd). Kapitálový zisk ovšem do účetní rozvahy přináší zisk, který dokáže pokrýt některé ztráty. Je ovšem velice složité určit, které kapitálové zisky jsou legitimní a kdy byly nadhodnocené. A to je právě práce vyšetřovatelů v posledních týdnech.

Kapitálové zisky začal vyšetřovat prokurátor v Turíně před několika týdny a v první instanci v hledáčku uvízl pouze Juventus, nyní se ale vyšetřování týká několika klubů a jejich vedení. Zatím není jisté, zda reálně některý klub vyvázne s „flastrem“, ale velkým italským klubům hrozí vysoké pokuty a jejich představitelům pozastavení činnosti.

Juventus: prokurátor žádá pokutu ve výši 800.000 euro a pozastavení činnosti mimo jiné pro Andrea Agnelliho na 12 měsíců a Pavla Nedvěda na 8 měsíců. Neapol: pokuta ve výši 392.000 euro a pozastavení činnosti pro De Laurentise na 11 měsíců. Další týmy, jež uvízly v síti vyšetřovatelů, jsou Novara, Pescara, Pro Vercelli, Chievo, Parma, Pisa, Empoli, Sampdoria a Genoa. Vyšetřován je také Inter Milán o jeho osudu se ale bude rozhodovat až v pozdější fázi vyšetřování.

Co reálně znamená „zastavení činnosti“ funkcionářů? Obvinění, v případě potvrzení trestu, nesmí po dobu jeho délky vstupovat na hřiště, do šaten a dalších přilehlých prostor týmu a to ani během přátelských utkání. Mohou vykonávat některé administrativní funkce, ale nesmí se přímo účastnit běhu klubu, podpisování smluv, jednání o přestupech nebo zastupovat klub na Valných hromadách federace.

Andrea Suttnerová / sport.sky.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články