Zpět na » Serie A » Více ligových gólů než Mbappé, Messi a Salah v roce 2021: Jak se Vlahovič stal lednovým přestupovým cílem číslo 1?

Více ligových gólů než Mbappé, Messi a Salah v roce 2021: Jak se Vlahovič stal lednovým přestupovým cílem číslo 1?

Více ligových gólů než Mbappé, Messi a Salah v roce 2021: Jak se Vlahovič stal lednovým přestupovým cílem číslo 1? © news.yahoo.com, fotbalportal.cz - Dušan Vlahovič

4

Líbilo se

19.12. - NEPŘEHLÉDNĚTE Pouze Robert Lewandowski se letos trefil vícekrát než srbský útočník, o kterého nyní stojí řada klubů napříč Evropou. Je jako zjevení. Jednadvacetiletý Dušan Vlahovič táhne Fiorentinu. I v této sezóně má na kontě už 15 ligových gólů za 17 zápasů. V lednu by mohl změnit adresu a zdá se, že by mohl zamířit na velmi luxusní adresu. Stane se tak?

Loni touto dobou zažíval Dušan Vlahović první krizi sebevědomí. Nyní je jedním z nejžádanějších hráčů světového fotbalu. Důvod tak rychlé a dramatické změny stavu? Penalta.

Dne 16. prosince 2020 přivítala Fiorentina na Stadio Artemio Franchi Sassuolo. Vlahovič byl tehdy vybrán do základní sestavy, ale v předchozích deseti vystoupeních v Serii A se mu podařilo vstřelit pouze jeden gól.

Kluka, který o sobě kdysi mluvil jako o „bělehradském Ibrahimovičovi“, sužovaly pochybnosti o sobě samém. Když však ve 35. minutě proměnil penaltu, vše se změnilo.

„Bylo to jako závan čerstvého vzduchu, vdechlo mi to život,“ přiznal. „Od té chvíle to bylo jednodušší.“

Ani to není přehnané tvrzení.

Úspěšný pokutový kop se ukázal jako obrovský zlom v jeho mladé kariéře a Vlahovič zakončil ročník tím, že skóroval ve třech po sobě jdoucích zápasech, včetně krásného zakončení při venkovní výhře 3:0 na hřišti Juventusu.

V roce 2021 se však Vlahovič dostal na úplně jinou úroveň. Při nedávném udílení Zlatého míče srbské jméno nikdo nezmínil a místo pro něj nebylo ani na 23členném seznamu FIFPro World XI.

Vlahovič se však bezesporu stal průlomovou hvězdou fotbalu roku 2021. Jen v letošním roce v Serii A se trefil 32x. V rámci celé evropské „velké pětky“ více gólů nastřílel pouze skvělý Robert Lewandowski (42).

To, co předvádí v pouhých 21 letech, je doslova historické. Za posledních 60 let vstřelil více gólů v Serii A za celý kalendářní rok pouze jeden hráč: Cristiano Ronaldo.

Bývalý útočník Juventusu se v roce 2020 trefil 33krát, přesto Vlahovičovi zbývají ještě dva zápasy, aby tento počet překonal.

Ať už se mu to však podaří, nebo ne, Vlahovič bude nejžhavějším zbožím na lednovém přestupovém trhu.

Fiorentina by samozřejmě nerada přišla o nejlepšího střelce Serie A v polovině sezony. Viola hraje pod vedením Vincenza Italiana, který přišel v létě ze Spezie, fantastický fotbal a v současné době se nachází na pátém místě tabulky.

dgd(zdroj: goal.com)

Evropský fotbal je legitimním cílem, ale pouze v případě, že Vlahovič zůstane, a to není vůbec jisté. Srbskému internacionálovi končí smlouva v létě 2023 a rozhodně nemá v úmyslu ji prodloužit.

Fiorentina zase věří, že Vlahovičovi učinila velmi velkorysou nabídku a nemá v úmyslu nechat klub zbankrotovat jen proto, aby si ho udržela.

„Předložili jsme naši nabídku a ta se nezmění,“ řekl ředitel Violy Joe Barone pro Mediaset. „Dušan i jeho agenti ji nepřijali.“

„Lidé by měli mít uznání za prostředí, které jim tolik dalo. Náš návrh se zvyšoval a zvyšoval, ale v určitém okamžiku jsme museli stanovit hranici.“

„Tento klub míval příjmy ve výši 90 milionů eur a nyní, po Covid-19 a různých dalších záležitostech, se pohybují kolem 72 milionů eur, takže to musíme vzít v úvahu.“

„Existují limity, je třeba respektovat skupinu a jsou oblasti, kam Fiorentina prostě nemůže jít.“

A ze stejného důvodu by Fialky byly ochotny pustit i Vlahoviče.

Jak minulý měsíc prozradil Romeo Agresti ze serveru GOAL, Fiorentina si na hlavu tohoto útočníka nasadila cenovku 80 milionů eur a vzhledem k tomu, že se o něj zajímá celá řada klubů z Premier League, je opatrně optimistická, že dostane ještě víc.

Zájem o něj mají Arsenal a Tottenham, zatímco Newcastle je nyní údajně ochoten za jeho služby zaplatit až 100 milionů eur.

Pak je tu Juventus, který by ho zoufale rád podepsal, ale zoufale mu chybí peníze.

Je jistě pochopitelné, proč je o Vlahoviče zájem. Je to hráč v senzační formě a má obrovský prostor se ještě zlepšit. Je jistě odhodlaný to udělat. Nejedná se o mladého hráče se špatným přístupem nebo špatnou pracovní morálkou.

dsdsgv(zdroj: goal.com)

Franck Ribéry se v tomto ohledu ukázal jako klíčový. Během Francouzova působení ve Fiorentině přicházel na trénink o dvě hodiny dříve. Takové odhodlání a snaha o neustálé sebezdokonalování měly na Vlahoviče hluboký vliv.

„Když to dělal Ribéry, chlap, kterému bylo skoro 38 let a vyhrál všechno, co hráč může vyhrát, jak bych to mohl nedělat já, jako mladý kluk, který se ještě musí osvědčit?“

„Takže jít a dívat se na něj, nebo zůstat v posteli - to byl luxus, který jsem si nemohl dovolit.“

Dvojice se nakonec sblížila a Vlahovič prozradil, že se svým „velkým bratrem“ trávili hodiny společným povídáním, a to nejen o fotbale.

„Hned od začátku mi dával spoustu praktických rad na hřišti, ale pomáhal mi i mimo něj. Když jsem měl nízkou morálku, mluvil se mnou a říkal mi, abych se nevzdával. Tak jsem se naučil, co znamená být šampionem, a to jak na hřišti, tak v životě.“

Vlahovič byl obviňován z namyšlenosti, ale trvá na tom, že je arogantní pouze na hřišti, a celkem rozumně tvrdí, že pro útočníka je klíčové sebevědomí.

V rozhovoru pro DAZN přiznal, že mimo hřiště je trochu blázen, „Pořád křičím, vtipkuju a směju se.“ A co se týče mého chování?

Jednadvacetiletý hráč však bere svůj rozvoj neuvěřitelně vážně a studuje ostatní útočníky, včetně Erlinga Haalanda.

Nora popsal jako „stroj na góly, robota“, ale říká, že ačkoli je eso Borussie Dortmund určitě rychlejší než on, v ostatních aspektech hry mezi nimi není příliš velký rozdíl.

Tato směs pokory a sebevědomí je patrná ve všem, co dělá.

Když Fiorentina v minulé sezoně hostila AC Milán, čekal bývalý zázračný hráč Partizanu, který se v roce 2017 dostal na seznam NXGN časopisu GOAL, před šatnou hostů na svůj idol Zlatana Ibrahimoviče.

afsas(zdroj: goal.com)

Švéd dal Vlahovičovi svůj dres, podepsal se mu a dvojice se společně vyfotila. Když se jejich týmy v listopadu znovu setkaly ve Florencii, Vlahovič se rozhodl nechat Ibrahimoviče být poté, co dvakrát inkasoval při vítězství 4:3, které ukončilo neporazitelnost Milána v úvodu sezony Serie A.

Pro Telegraph.rs to vysvětlil: „Vím, jaké to je prohrát, a nechtěl jsem nikoho obtěžovat.“

Mohlo se to zdát bezvýznamné, ale nabídlo to další důkaz Vlahovičovy vyspělosti. Nebyl v tom ani náznak toho, že by se teď najednou cítil jako hlavní muž Serie A; že se podle něj ze Zlatanova fanouška stal jeden z jeho vrstevníků.

„Každé setkání s Milánem je pro mě výjimečné, protože každý ví, co k Ibrahimovičovi cítím. Necítím se ale být jeho nástupcem, protože k dosažení jeho úrovně mám ještě hodně daleko. Už jen to, že ve čtyřiceti letech stále hraje na nejvyšší úrovni, vypovídá o jeho hladu a charakteru.“

Ibrova neochvějná víra ve vlastní schopnosti je zjevně také zdrojem inspirace, Vlahovič se cítí jistější než kdykoli předtím.

Téměř rok po oné rozhodující penaltě nastoupí tento víkend proti Sassuolu opět jako zcela jiný hráč, ve zcela jiném rozpoložení.

Jediné, o čem teď pochybuje, je, do kterého špičkového klubu se připojí příště.

Kam dál?

Michal Čermák / goal.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články