Zpět na » Serie A » Buffon se svým startem v derby zapsal do dějin Serie A

Buffon se svým startem v derby zapsal do dějin Serie A

Buffon se svým startem v derby zapsal do dějin Serie A © 90min.com - Maximum Gianluigiho Buffona jen tak někdo nepřekoná

0

Líbilo se

05.07. - O legendárním statusu Gianluigiho Buffona nelze polemizovat. 42letý italský elegán již nyní patří mezi tváře našeho sportu, ani přesto ale ještě nehodlá končit. Včera jej trenér Maurizio Sarri poslal do turínského derby jako prvního gólmana a klubová ikona nezklamala. Krom útočníků soupeře zaměstnala rovněž italské fotbalové kronikáře.

Stará dáma má v posledních letech nad městským rivalem značně navrch. Její dominanci na vlastní půdě podtrhlo Derby delle Alpi 30. kola letošního ročníku Serie A. Na pohodovém domácím vítězství 4:1 ovšem měly krom gólů Dybaly, Cuadrada, Ronalda a jednoho vlastňáku velkou zásluhu i brankářské dovednosti Gigiho Buffona.

Jistota mezi třemi tyčemi s klubem na konci června prodloužila smlouvu o další sezónu a důvěru nedlouho poté splatila přímo na hřišti. Jediný gól obdržel odchovanec Parmy z pokutového kopu, který navíc málem chytil. Jinak ale forvardy konkurenčního FC zdeptal pěti úspěšnými zákroky, z čehož hned dva přišly po nebezpečných střelách z pokutového území.

Buffon a Maldini, králové statistik Serie A

Už samotný fakt, že Buffon nastoupil do svého sedmnáctého střetnutí dvou nejslavnějších turínských celků, však vzbudil mezi fanoušky rozruch. Gigi totiž posunul rekord nejvíce odehraných zápasů v Serii A. Pořadovým utkáním s číslem 648 se osamostatnil před druhým Paolem Maldinim.

V Itálii, kde se ještě stále najde možná největší koncentrace klubové loajality, to je opravdu úžasný počin. Přes 600 duelů se už dostali jen Francesco Totti a Javier Zanetti, svého času hvězdy jako hrom. Ze stále aktivních fotbalistů na Gigiho vzdáleně vzhlíží další gólman Samir Handanović se 469 starty.

Hlavním faktorem v Buffonově rekordním zápisu je takřka neposkvrněná oddanost Apeninskému poloostrovu. Mimo angažmá v Parmě a Juventusu si 192 centimetrů vysoký borec odskočil jen na loňský ročník do francouzského PSG. Ale cítil, že to zkrátka nebylo ono. Za Juve už sice nesbírá jedno čisté konto za druhým, v očích kabiny a fanouškovského tábor ovšem stále hraje zásadní roli.

Vojtech Olšr / onefootball.com, fotbalportal.cz

Noviny
Nejnovější články