Zpět na » Synot liga » Zemřel Sparťan století

Synot liga - Zemřel Sparťan století

0

Líbilo se

18.04. - Československý fotbal dnes přišel o jednu z největších postav své historie. Ve věku nedožitých 71 let dnes ráno v pražské nemocnici na Bulovce zemřel legendární Andrej Kvašňák.

Narodil se 19. května 1936 v Košicích, kde také se svojí fotbalovou kariérou začínal. Vojnu strávil v pardubické Dukle, poté se znovu vrátil do Košic. Největší slávy se však dočkal v pražské Spartě. Téměř tři stovky branek v rudém dresu hovoří za vše. Na Letné získal dva ligové tituly, ale především si získal srdce fanoušků, které vždy dokázal překvapit nečekanými kousky. Na závěr klubové kariéry odešel hrát do belgického Mechelenu.

I do dějin reprezentace se Andrej Kvašňák nesmazatelně vryl. V dresu se lvíčkem na prsou debutoval v květnu 1960 v zápase proti Rakousku a ihned se zapsal mezi střelce, když uzavíral skóre na 4:0. O dva roky později se dočkal zřejmě největšího úspěchu v kariéře. Na Mistrovství světa v Chile získala generace výtečných fotbalistů v čele právě s Kvašňákem, Masopustem, Novákem či Pluskalem stříbrné medaile. Kvašňák nastoupil ve všech zápasech. Reprezentační kariéru uzavřel po světovém šampionátu 1970 v Mexiku. V národním týmu odehrál 47 zápasů a vstřelil 13 branek.

Andrej Kvašňák v posledních týdnech bojoval se zákeřnou nemocí. Rakovina plic dnes ráno ukončila život nejen jedinečného fotbalisty, ale především skvělého člověka, obrovské osobnosti, baviče publika. Vzdejme hold jedné z největších postav našich fotbalových dějin.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články