Zpět na » Synot liga » Libor Kozák exkluzivně pro Fotbalportal.cz

Synot liga - Libor Kozák exkluzivně pro Fotbalportal.cz

0

Líbilo se

03.05. - „Kdo, že to je,“ mohou se ptát nezasvěcení čtenáři. „No přece Libor Kozák, nejlepší střelec Slezského FC pro letošní sezónu,“ opáčí opavské fotbalové přívrženstvo a dále vyzdvihuje svou sedmnáctiletou ofenzivní naději, která svými góly odstartovala jarní vzestup SFC Opava.

Někomu se může zdát, že výroky o opavských fanoušcích jsou nadnesené, jenže není tomu tak. SFC se ještě na podzim nacházel v herní krizi a mužstvo tápalo ve spodních patrech tabulky. Poté ovšem sezóna přešla do své jarní části a strana mince se začala pozvolna obracet. Trenér Neček při prvním zápase jara druhé české fotbalové ligy na půdě viktoriánského Žižkova nabídl kvůli zraněním v sestavě příležitost dorostenci Liboru Kozákovi a ještě nyní si musí mnout ruce, jak šalamounský tah se mu povedl. Nejenom, že se hráč, který teprve oslaví 18. narozeniny, v týmu Slezského FC zabydlel, ale přidal i 5 branek v pouhých 8 utkáních, jenž Opavě značně pomohly vybřednout z výsledkové mizérie a také daly zapomenout na sestupové starosti.

Nasazení Kozáka působilo na SFC jako živá voda na prince Jiříka v jedné nejmenované české pohádce a s jeho herním příspěvkem nabraly výsledky Opavy vzestupnou tendenci. Mladý talent ukázal své kvality a opavští příznivci se tak pomalu učí skloňovat Kozákovo jméno ve všech pádech a blahořečí, jakého skvělého útočníka má zase jednou Slezský FC.

Libor Kozák ochotně souhlasil s rozhovorem pro Fotbalportal.cz a v následujících několika řádcích se s Vámi podělí o poznatky nejen ze svého fotbalového života.


Do povědomí fotbalových fanoušků jste vstoupil ve druhé části letošní sezóny, kdy jste po ukončení hostování Pavla Ĺ ultése přešel z dorostu do „A“mužstva SFC Opava. Jak se celá věc udála?

Trenér Neček si mě po jednom tréninku dorostu zavolal do své kanceláře, kde mi oznámil, že budu dva dny trénovat s „A“ mužstvem. Nakonec se zranili někteří hráči a já dostal šanci na Žižkově a pak už jsem u mužstva zůstal.

Lze o Vás říci, že jste chytil svou šanci pořádně za pačesy. V 8 zápasech za slezský klub už máte na kontě 5 vstřelených branek. To je na 17letého hráče úctyhodná bilance. Jaká je v současnosti Vaše pozice v mužstvu?

Ano je to pěkné. Ale jak říká trenér - ještě jsem nic nedokázal. Takže musím makat dál ať se bilance ještě zlepší. A to že jsem nastřílel pět branek neznamená, že bych měl v mužstvu nějaké výhody. Prostě mě berou jako mladého bažanta a já se snažím od těch zkušenějších něco přiučit.

Vraťme se nyní konkrétně k Vašemu věku. Vám je 17 let a ačkoliv hrajete druhou ligu, zdá se, že Vám jako útočníkovi nic nechybí. Tvrdost, rychlost, schopnost zapojit se do kombinace. To je jen malý výčet Vašich předností. Do budoucna znamenáte nejen pro opavský fotbal velkou perspektivu. Jak se hraje proti hráčům, kteří Vás věkově někdy i výrazně převyšují?

Já si myslím, že vždycky je co zlepšit. Vím třeba, že nejsem tolik obratný, takže na tom musím pracovat. Určitě je skvělé zahrát si třeba proti Novotnému nebo Kotůlkovi. Byli to ligoví hráči a je to parádní škola hrát proti nim. Ovšem na druhou stranu si uvědomuji, že na hřišti se to nebere a vnímám je jako normální hráče.

Já nyní svou další otázku oproti té předchozí poněkud otočím. V SFC působí zkušení matadoři, jako jsou Jan Pejša nebo Jaroslav Kolínek. Jak funguje Vaše spolupráce a komunikace s těmito hráči. Vždyť třeba Jan Pejša by mohl být s věkem 37 let klidně Váš otec.

Ano přesně..Navíc mě ještě Honza Pejša trénoval v dorostu, takže jsem si musel zvyknout na to, že je to momentálně můj spoluhráč a ne trenér. Myslím si, že komunikace mezi námi je výborná. Honza i Jarda jsou obrovští profesionálové a na nic si před námi mladými nehrají. Jsem strašně rád, ze můžu s takovými hráči nastupovat v jednom mužstvu.

V opavských kuloárech se už předběžně začíná spekulovat o tom, že hráč s takovým talentem nemůže v klubu jako je Opava dlouho vydržet. Možná je ještě příliš brzy, ale neregistrujete zájem z jiných mužstev? Pokud ne, myslíte si, že po sezóně přijde nabídka z nějakého třeba prvoligového klubu? Akceptoval byste případně takovou nabídku?

Tak popravdě se o to absolutně nezajímám. Zatím nemám proč odcházet, vždyť jsem odehrál v Opavě pouhých 8 zápasů. Takže až splatím důvěru trenérovi a dokážu, že mám na víc, tak se budu těmito věcmi zabývat. Nejprve bych chtěl uspět v Opavě.

Nepřišla již pozvánka z mladších reprezentací národního týmu? Například z české osmnáctky?

Ne, ne. O tomhle jsem neslyšel. Uvidíme... Musím dřít na to, abych se tam dostal.

O Vás je známo, že kromě fotbalu chodíte do školy. Jak se Vám daří tyto dvě rozdílné věci skloubit?

Ano. Ĺ kola na fotbal mnohdy doplácí. Ale v té mé mi všichni vycházejí vstříc, takže zatím to zvládám. Ovšem uvidíme, protože další rok mě čeká maturita a tam to bude složitější. Momentálně se to ještě s individuálním plánem stíhat dá.

Se vstřelenými góly přímo úměrně stoupá Vaše popularita mezi opavskými fanoušky. Jak to vnímáte? Poznávají Vás třeba lidé na ulici?

Je to paráda. Nikdy jsem to nezažil, takže je to pro mě příjemné překvapení. Skutečně se už párkrát stalo, že mě nějaký fanoušek zastavil na ulici. Pokaždé mě to potěší, fanoušci v Opavě byli vždy skvělí, takže jsem za to rad.

SFC Opava se momentálně pohybuje na páté příčce tabulky s patnáctibodovým mankem na vedoucí Žižkov a docela velkou ztrátu mají Slezané i na druhé místo zaručující postup do 1. ligy. Jste optimistický, myslíte si, že Opavu po sezóně čeká po dvou ročnících návrat do české nejvyšší fotbalové soutěže?

Tak o tomhle ani neuvažuji. V kabině se o tom nebavíme. Určitě by to bylo pěkné, ale buďme realisté. Myslím si, že pokud mužstvo zůstane jaké je v současnosti, můžeme o postup bojovat za rok. Nyní se snažíme vytvořit, jak se říká, tlak na favorizované celky.

Na jaře jste se stal základním kamenem opavské ofenzívy. Po Vašem boku pravidelně nastupuje Tomáš Janoviak. Jak funguje Vaše spolupráce?

Stale se zlepšuje. Každým zápasem se to lepší. „Jany“ (Tomáš Janoviak) má super tělo a mnohdy ho brání dva obránci a tím dělá prostor pro mě. Je výborný i při hlavičkování. Myslím si, že se naše spolupráce ještě zlepší. Strašně mu přeji gól, aby se chytil.

Je to pro Vás možná pořád dokola obehraná písnička, ale i tak se zeptám. Co říkáte na opavskou diváckou kulisu? Jak se před ní hraje?

Opavští fanoušci jsou pro mě „nej“. Během celého zápas nám fandí. Někdy dokonce se do fandění zapojí celý stadion, což je skvělé. Nikdy mi nechybí motivace a to platí i venku, protože i tam nám fanoušci mnohdy vytváří domácí prostředí. Myslím si, že si zaslouží fandit v první lize.

Jaké rozdíly pozorujete, když srovnáte 2. českou ligu a 2. dorosteneckou, ve které jste měl letos možnost hrát?

Tak samozřejmě je to velikánsky rozdíl. Už samotný přechod z dorostu k mužům je obrovský. Souboje jsou tvrdší, nemůžete vypustit jediný souboj. A i zmiňováni diváci jsou úplně něco jiného.

Máte nějaký fotbalový vzor?

Je jich více, ale mě se nejvíc líbí Jan Koller. Je to samozřejmě i kvůli toho, že se mu výškově blížím. Také dostávám podobné úkoly od trenéra jako on

Máte nějaký vysněný klub, v němž byste si chtěl jednou zahrát? Jste ochotný někdy v budoucnu podstoupit zahraniční štaci?

Můj nejoblíbenější klub je Chelsea, ale je to samozřejmě jen sen. Určitě je mým cílem se jednou podívat do zahraničí, ale to bude záležet především na mých výkonech.

Podle údajů jste hodně zaneprázdněný člověk. Jak trávíte volný čas, pokud Vám tedy při fotbalovém a školním vytížení nějaký zbývá?

Ano určitě. Nějaký ten čas je. Nestěžuji si. Hodně času trávím se svou přítelkyní, která mi moc fandí. A někdy se sejdu s mladšími kluky z týmu a pokecáme o všem možném.

Přišel jste už někdy v minulosti do styku s naším fotbalovým portálem. Jestli ano, co na něj říkáte?

Ano přiznám se, že si vždycky alespoň jednou týdně tyto stránky projedu a podívám se, co je nového. Je to přehledné a je zde mnoho informací, což považuji za nejdůležitější.

/ Fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
sfc - 30.01. Odpovědět

nej borec co kdy v opave byl Smajlík 7

Brumovice!! - 22.01. Odpovědět

Libor je nejlepší!!!!!!! Smajlík 3

tomy sfc - 11.12. Odpovědět

libor je proste good, Smajlík 7

Reklama
Reklama
Nejnovější články