Zpět na » Synot liga » BLOG: Čekání na české Hillsborough

Synot liga - BLOG: Čekání na české Hillsborough

BLOG: Čekání na české Hillsborough © internet - Tragédie v Hillsborough

5

Líbilo se

04.09. - Předem vím, že tenhle text vzbudí u spousty fanoušků nespokojené, možná až nenávistné, reakce. Budu označen za gaučáka, co nechodí na stadiony a s lahváčem v ruce přepíná mezi sportovními kanály na televizi. Předesílám tedy, že jsem v letošní sezóně navštívil většinu pražských utkání osobně.

Rok 1989 byl v mnohém zlomový. To i ve fotbalovém světě. 15. 4. toho roku se hrál na stadionu v Hillsborough zápas, který navždy změnil přístup k fotbalovým fanouškům nejen v Anglii.

Utkání mezi Liverpool FC a Nottinghamem Forest nepřežilo 96 fanoušků Reds. Nikoli kvůli chuligánství, ale díky totálnímu selhání pořadatelské služby a policie.

V Anglii v té době vládl na tribunách chaos. Ostrovní rowdies byli považování za nejhorší a nejnebezpečnější v Evropě. O 4 roky dříve se právě kvůli příznivcům Liverpooolu nevrátilo domů 39 lidí, kteří přišli na finále PMEZ v Bruselu. Stadiony byly ve špatném stavu, chátraly, obsahovaly polorozpadlé sektory na stání a byly obehnány ploty, které měli zamezit průniku chuligánů na hrací plochu.

Britská vláda sice po tragédii na Heysel stadium a následném vyloučení anglických mužstev ze soutěží UEFA zpřísnila bezpečnostní podmínky. Jak se ukázalo, nestačilo to.

Ten den selhali pořadatelé a policisté. Tedy ti, kteří na bezpečnost měli dohlížet. Více početnému táboru přidělili menší tribunu Leppings Lane. V okolí stadionu probíhaly opravy silnice, takže se fanoušci nestihli dostat včas na utkání. Nikoli alkohol nebo potřeba se vybít, ale právě tyto faktory způsobily, že valící se dav na přeplněnou tribunu narážel na bariéru z plotů. To, co mělo chránit, zabíjelo.

Prošetřování události se ujal Lord Justice Taylor a vypracoval závěrečnou zprávu, která do historie vešla jako Taylorova zpráva. Zavedla ve své době převratné změny na stadionech. Ty musely být plně osazeny místy k sezení, prostory zmodernizovány a nikde se nesměly vyskytovat ploty oddělující plochu od ochozů. Dále pak byl na všech stadionech zaveden kamerový systém, upravena cena vstupenek, vylepšena jejich distribuce a zpřísněny tresty pro výtržníky. Výsledek vidíme dnes. Právě Hillsborough položilo základ současné Premier League.

Proč to ale všechno píšu, když jsou to známé skutečnosti? Jednoduše proto, že Česko stále čeká na své Hillsborough. Situace v Gambrinus lize je až na drobné výjimky (např. nepřítomnost sektorů ke stání) stejná jako v Anglii roku 1989.

Podařilo se vyhnat nejhorší rowdies z tribun. Už nevidíme vytrhávání sedaček nebo bitky přímo v hledišti. Stále však je většina stadionů ve zchátralém stavu, tribuny ani zázemí neodpovídají nárokům 21. století a hrací plochu dělí od hlediště ploty. Kde to neplatí úplně, jde alespoň o sektor pro hosty.

Opakovaně pak také selhává pořadatelská služba. Naposledy se tak stalo při zápase Slavie v Jihlavě, kde si příznivci pražského klubu koupili vstupenky na hlavní tribunu, za což jim nebyl umožněn vstup nebo například odchod na toaletu.

Jakou jinou možnost má však na polorozpadlém stadionu člověk, který se chce chovat slušně, ale zároveň vidět na hru a nepřipadat si jak zvěř zavřená za plotem? Problémy se stavem a viditelností v sektoru pro hosty přiznávají i sami pořadatelé. Zároveň však dodávají, že nemají peníze na rekonstrukci.

Vedle toho pak ve zprávách slyšíme o megalomanském plánu předsedy Pelty hostit fotbalové EURO 2020 a vybudovat pro něj Národní stadion pro 30 000 diváků.

Říkám, že je to zbytečnost a peníze, které by měly jít na stavbu stadionu a pořádání šampionátu, by se měly investovat do následujících kroků.

1) Zrekonstruovat stadiony v Gambrinus lize. V moderním prostředí se méně fanoušků chová jako zvěř.

2) Zlepšit vybavenost kamerovým systémem tak, aby byl jasně rozpoznatelný každý fanoušek na každém místě tribuny.

3) Změnit způsob prodeje lístků. Vstupenky by měly být k dispozici pouze na jméno. Neměly by být distribuovány v den zápasu. Jejich cena by měla odradit chuligány, kteří se na fotbal chodí jen vyřádit.

4) Stadiony by neměly obsahovat ploty, a to ani v sektoru pro hosty. V ideálním případě by pak trávník od sedaček neměla oddělovat ani atletická dráha.

5) V koordinaci se zákonodárci by měly být zpřísněny tresty pro fanoušky. Pořadatelská služba by měla vykázat každého, kdo sebemenším způsobem poruší návštěvní řád stadionu. Vniknutí na plochu by měl být trestný čin, za který bude hrozit nejen vězení, ale i doživotní zákaz vstupu na fotbal.

6) Důsledně dodržovat a kontrolovat zákaz používání pyrotechniky. V kotli, kde se vyskytují ohně, fanoušek snáze podlehne davu a ztrácí nad sebou kontrolu.

7) Vyžadovat plné osázení sedačkami na všech stadionech (př.: v kotli Bohemians 1905 je stále prostor, kde sedačky nejsou)

8) Zákaz podávání alkoholických nápojů. Fanoušci sice přijdou o své pivo, ale na silnicích také nemohou jezdit pod vlivem a naučili se před jízdou pít pito.

9) Pořadatelská služba a zaměstnanci security by měli před každou sezónou procházet psychotesty.

Těchto 9 kroků by zlepšilo komfort na stadionech, do tří let vyhnalo i zbytek agresivních fanoušků a zklidnilo pořadatelskou službu. Nehájím tzv. fotbal pro rodiny s dětmi, nechci jen zažít české Hillsborough.

Kam dál?

Více informací o Liverpool FC naleznete na lfcway.com.

Adam Kotrbatý / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Ja s deckama budu chodit na GL az se nebudu muset bat o jejich zdravi.V TV se rad podivam.

sonsamuelson
WyQinac - 04.09. Odpovědět

stadiony by nemely obsahovat ploty.. sorry ale byl sem parkrat v plzni na fotbale hlidat a kdyz stojite pod kotlem kde na vas halda spartanskej nebo banikovskejch fanousku fluse,leje piva, trha a hazi sedacky a div neprotrha tu sit, po tom co jejich tym prohrava, tak bych fakt nechtel videt co by se delo ta sit tam nebejt.. a nemyslim si ze by to byl problem jen tehle dvou tymu ale vetsina je jejich a pri tom sou to vlastne oni kdo jezdi na vsechny vyjezdy venkovni, takze zakazat jim vsem chodit

WyQinac
WyQinac - 04.09. Odpovědět

na zapasy by zas znamenalo, ze nebudou jezdit zadny fanousci hostujiciho tymu na stadion ? ja myslim ze mentalita hooligans se stejnak nezmeni

WyQinac

Ono je potřeba ty body chápat v kontextu. Právě proto by měly být vstupenky na jméno a stadion osázen kamerami, které by odhalily tvář výtržníka. Teď mi dochází, že bod 10 by se mohl týkat vstupu pouze s nezakrytou tváří, žádné kukly apod. Přísné tresty za vhození piva (5 let zákaz vstup, příklad) nebo třeba světlice (doživotní zákaz) by to vyřešily. Je to vyzkoušené a přinese to jenom pozitivní věci. V Anglii měli horší fanoušky než u nás a podařilo se.

darryl42

Ono i ty ploty přispívají ke zvyšování agresvity. To je psychologicky dokázáno.

darryl42

Mentalita ne, ale vyhnat je ze stadionů, to se povést může. Nejde o zákaz, ale omezení. Nikdo jim nebrání přijít a chovat se slušně, pokud ne, tak by měli s fotbalem šlus třeba do konce života.

darryl42

A hlavne,zadnej plot ti nezabrani plivat a lejt pivo,jak zminuje WyQinac.A je jasne,ze v kleci jsi agresivnejsi nez navolno,pac od te klece se ceka,ze s etam prave budes chovat jako prase,nekdo to pochopi i tak,ze v kleci MUZE.

sonsamuelson

No ono je nekdy lepsi koukat doma z gauce,nez se s prominutim,srat s nejakymi hovady.

sonsamuelson

Ten perex je spíš taková moje obhajoba, jelikož jsem takto označován různými "fanoušky", kteří radši vidí dým než fotbal. Pokud ale chceme dostat na stadiony víc lidí a zaplnit je jako třeba při Superpoháru, tak ruku v ruce se stoupající kvalitou ligy musí jít i bezpečnost. Slušní fanoušci nebudou chodit na sebekvalitnější ligu, když zavaleni dýmem a strachem o svůj život nebo na tu hru kvůli plotům vlastně ani moc neuvidí.

darryl42

Tak s timto souhlasim.

sonsamuelson

Jako je jasný, že třeba proti roku 2008 tu nějakej pokrok je. Už vážně nevidíte v GL ty nechutnosti, že by se třeba kvůli bitce fanoušků přerušoval zápas. Ale vážně si myslím, že jsme teď někde, kde byla Anglie mezi lety 1985 (Heysel) a 1994 (deadline pro splnění požadavků z Taylor Report).

darryl42
Nejnovější články