Zpět na » » Již nebudu zažívat tu přetvářku kolegů, funkcionářů a lidí kolem, říká v exkluzivním rozhovoru ligový rozhodčí Ondřej Ginzel

- Již nebudu zažívat tu přetvářku kolegů, funkcionářů a lidí kolem, říká v exkluzivním rozhovoru ligový rozhodčí Ondřej Ginzel

Již nebudu zažívat tu přetvářku kolegů, funkcionářů a lidí kolem, říká v exkluzivním rozhovoru ligový rozhodčí Ondřej Ginzel © sparta.cz - Rozhodčí Ondřej Ginzel, který právě ukončil profesionální kariéru

4

Líbilo se

27.12. - EXKLUZIVNĚ Jarní část FORTUNA: LIGY se bude muset obejít bez dalšího zkušeného rozhodčího. Po šesti sezónách v profesionálním fotbale se rozhodl kariéru ukončit rozhodčí Ondřej Ginzel, který v české nejvyšší soutěži řídil 45 utkání a v současné době již není členem FAČRu. Pro Fotbalportal tento zkušený arbitr poskytl exkluzivní rozhovor, ve kterém upřesňuje důvody proč se rozhodl skončit a jmenuje i další momenty, které mu fotbal přinesl.

Kariéru ukončujete kvůli zdravotním problémům a také času. Můžete být trochu konkrétnější?

Bohužel v roce 2016 jsem měl trombózu v lýtku pravé nohy. Po úrazu bylo vše v pořádku, ale poslední sezónu již ne. Měl jsem v utkání klidně i křeče, jelikož žilní systém již nefungoval jak měl a do toho bolesti s palcem. Bohužel i přes každodenní tréninky nešlo rozhodovat na profesionální úrovni. A čas? Podnikám ve financích a realitách což je můj hlavní život a z pozice ředitele již nebylo na fotbal tolik času. Kolikrát jsem, ještě těsně před utkáním, řešil pracovní věci co nešly odložit. Také chci mít čas na své koníčky a to svou rodinu či závody v autech, ke kterým mě stejně jako k fotbalu dovedl otec. Když jsem v roce 2011 končil profesionální kariéru jako hráč, šel hrát ČFL a začal pískat, tak byl smutný. Když jsem v roce 2014 musel s hraním úplně skončit, jelikož jsem šel pískat stejnou soutěž, tak byl na utkání a bylo vidět jak má slzy v očích a já mu říkal, že to dělám kvůli tomu, abych se jednou dostal do ligy. Vše se povedlo a teď končím a opět něco nového a úžasného začíná. Tím bych chtěl i mému taťkovi moc poděkovat.

Náčelníku, poslušně hlásím! Spis odhaluje, jak se sudí zpovídali Berbrovi -  iDNES.cz

Nelitujete toho, že jste přes 10 let volného času obětoval fotbalu, šel byste do toho zpětně znovu?

Nelituji ani jediné minuty. Fotbal a obecně dělat rozhodčího mi hodně dalo. Po zveřejnění mi psalo dost lidí, že jsem jim byl inspirací a vzorem. Byl to jeden z důvodu proč jsem to vlastně dělal. Nicméně není to nic lehkého. Několikrát se stalo, že jsem byl v sobotu jako VAR na jedné straně republiky a v neděli pískal úplně na druhé a třeba za víkend nacestoval i 1 500 km a v pondělí šel pracovat. Takové věci si málo kdo uvědomuje.

Díky fotbalu jste poznal svou přítelkyni? Jak k tomu došlo, na jakém utkání to bylo?

Ona mě už pískala, když jsem hrál v ČFL, ale to jsem ji nevnímal. Poznali jsme se na semináři pro mladé a talentované rozhodčí a úplně si nepadli do oka. Ona tam byla již delší dobu a já jsem prostě svůj, pro někoho frajírek a pro druhého osobnost. Nicméně po pár seminářích jsme zjistili, že jsme úplně stejní a společně začali trávit svoje volné chvíle. Přítelkyně zanechala svůj osobní i pracovní život v Praze, přestěhovala se za mnou do Liberce a dokonce je již 4 roky moje hlavní asistentka. Ve fotbale je mnohem výše než já, tak ji budu dále podporovat a už nyní se těším, až se na ní pojedu podívat.

Napsal jste: Již nebudu zažívat tu přetvářku kolegů, funkcionářů a lidí kolem. Znamená to, že se s Vámi tito lidé snažili vycházet pouze z pozice Vaší funkce?

Nechtěl bych uvádět konkrétní případy, ale jistě že tomu tak je. Vezměte si, že jste hlavní a kolikrát si i můžete říci, jaký chcete tým a pro každého je to určitý přínos peněz. Když řídíte utkání vy, tak ten druhý sedí doma a to mu nevoní. Je to stejné jako když hrajete a nebo sedíte na lavici náhradníků. Funkcionář vás potřebuje na 90 minut a pak většinou ne, tak se i kolikrát chová, ale i zde jsou velké výjimky a lidi které mám moc rád. Já měl fotbal vždy jako koníček a naštěstí na tom nebyl závislý. Můj nejlepší kamarád se vždy divil proč to vlastně dělám, když jsem úspěšný ve svém podnikání.

Celkově po šesti letech v profi soutěžích u Vás převažují pozitivní, či negativní myšlenky?

Určitě spíše pozitivní. Měl jsem tu čest být 45 vybrán na víkend mezi elitu a pískat první ligu, nesčetněkrát pískat druhou ligu a několikrát být ve funkci VAR i třeba na pohárové utkání Sparta-Slavia. Ten pocit na velkých stadionech, když dá domácí tým branku je něco úžasného. Všichni fandí, řvou, bubny bouchají a týmové hymny se zpívají. Ty negativní jsou také, ale to je o nás jako o společnosti. Víte ono není příjemné volat rodičům, aby si zablokovali na týden sociální sítě, protože jeden z týmu prohrál a diváci si na vás chtějí vylít svoji zlost, naštvanost a za vším vidí úplatky. Proč takto nereagují na své hráče, když udělají chybu? Na druhou stranu jsem se s nimi snažil komunikovat a vždy jim pohled na věc vysvětlit a povětšinou ji pochopili, souhlasili a pak se omluvili.

Jak na Vás působí kauza ohledně Romana Berbra? Zažil jste určitý tlak přímo na vaši osobu?

Tlak je vždy velký, ale s tím jako rozhodčí musíte počítat. Já jiný systém defacto nezažil a všichni jsme v něm byli. Ano i ti lidé, kteří nyní říkají, že ne a v jeho dobách fungovali. Tito lidé se teď tváří jako andělé, ale fotbalový svět moc dobře ví. Kauza fotbalu jako takovému nepomůže a to na žádné úrovni. Dle mého se o tom již napsalo mnoho a všichni opravdu všichni si musíme zamést před svým prahem a to od nejnižších soutěží v ČR. Každý skloňuje jméno Berbr a 90% veřejnosti ho osobně ani nepoznalo a čerpá z informací od novinářů.

Věříte v očištění českého fotbalu?

Máme ve fotbale mnoho nadějných fotbalistů i rozhodčích a věřím, že dokážou velké úspěchy. Toto vše není o jednom člověku, ale o společnosti jako takové.

Skoro žádný fanoušek si nedovede představit, co všechno musí rozhodčí řešit před zápasem. Popište, co jste před utkáním musel absolvovat.

Příprava začíná už od středy, kdy zjistíte nominaci. Jakmile vyšla, tak bylo mým úkolem zavolat celému týmu ( Ar1,Ar2,4R a VAR ). Hlavní vše řídí a tak domluví čas srazu, odjezdu a kompletní cestu. Většinou jsme jeli v ten den, jelikož nemáme placené ubytování jako hráči. Jen do Třince, který hrál v 10 ráno jsem jezdil na dva dny. Dále řeknu týmu v čem pojedeme. Na cestu něco pohodlného, kousek před stadionem musíme do obleku. Po zmiňované nominace se již soustředíte na víkend a vše k tomu podřídíte. Důležité je připravit tréninky, aby člověk nebyl unavený, projít si videa týmů, pročíst si jména, kdo je v jakém týmu, kdo je střelec, kdo je zlobivým hráčem, kdo je leader atd. Den před utkáním jsem měl vždy svůj jasně daný trénink a to rozcvička, protažení, abeceda, 20 rovinek na 70-80% a protažení. V den utkání jsem měl vždy ráno rozcvičku, kde jsem měl rozklus, protažení a abecedu. Pak následovalo oholit hlavu, bez toho bych nevyrazil - to víte rituál od mých 15ti let :). Cesta byla jak kdy, někdy fakt dlouhá ( Karviná, Opava ) někdy kratší ( ML. Boleslav, Praha ), ale vždy na stadionu nejdéle 2 hodiny před výkopem. Po přivítání funkcionáři začíná maraton: Připravit komunikátory, zkusit je na hřišti ( ne vždy to šlo ), spojení s VAR, kontrola hřiště, 1:15 hod. před utkáním meeting s vedoucími, delegátem, policií a hlavním pořadatelem. Zde si řekneme v kolik se půjde na hřiště, jestli je nějaké slavnostní předávání, v jakých se jde dresech a co se bude dít, když by třeba fanoušci vtrhli na hrací plochu. Pak přesun do kabiny, s týmem si říci co od nich požaduji během utkání, jak komunikovat atd. a 30 min. před utkáním na hřiště na rozcvičku, zde se člověk pozdraví i s hráči. Pak zpět a převléknout se, nasadit komunikátor, pípací praporky, vzít kartičky, notes, tužku, minci a píšťalku. Na píšťalku jsem měl rituál a vždy ji bral jako poslední a 6 min. před utkáním jdou asistenti na kontrolu výstroje hráčů. Pak to konečně vše vypukne a to je kolikrát jízda, že nemáte ani pojem o čase. Tu vám někdo vynadá, pak zase pochválí, někdy jdete na obrazovku a zjistíte, že to bylo jinak než jste ve skutečnosti viděli. Nikdo si neumí představit ty dlouhé minuty, když nařídíte třeba pokutový kop a VAR ho zkoumá, jestli tomu opravdu tak je, či není. Ano můžete se splést a musíte umět hlavu ukočírovat, protože utkání jede dál. Po utkání vyplníte zápis, sprcha, hodnocení delegáta a jeho názor. Pak zpět domu. Někdy s pocitem, že můžete příští týden rozhodovat Real Madrid s Barcelonou a někdy s pocitem, že nedáte ani okresní přebor.

Tím to ale nekončí, protože o utkání začínají psát novináři, píše vám veřejnost a čekáte do pondělního večera, jestli tedy bylo dle komise vše v pořádku. Někdy se trest ani nedozvíte a poznáte ho, že další 2 i 3 týdny nejedete nikam. V úterý vyjde na isportu ,,skvělá” rubrika Zlatá píšťalka a někdo, kdo na hřišti jako rozhodčí nikdy nestál, vás hodnotí. Opravdu ,,příjemné” a i zde začíná další maraton sms od kamarádů, známých i lidí kteří vás soudí na základě někoho z rubriky. Nicméně toto je úděl a život rozhodčího, ale to si umí představit jen ten, kdo na této úrovni byl či jeho blízcí.

Revoluce? Nová pravidla? Některé změny budou hodně viditelné - Sport.cz

Stalo se, že Vás lidé poznali třeba na ulici a chtěli fotku, něco vysvětlit, nebo Vás zasypali nadávkami?

Ano klienti se mě kolikrát ptali, jestli jsem to já. Mám mnoho klientů co jsou zarytí fanoušci Sparty a mnoho co jsou pro Slavii a kolikrát jsme se i hodně zasmáli. Oni ten pohled rozhodčího neznali a tak to pro ně bylo kolikrát zajímavé. Nejednou na mě z tribuny mávali a zdravili mě. Já na fotkách nejsem hezký člověk. Ale poznáte, jak se o vás někdo baví, či po skončení mé přednášky přijdou, pak vás osloví a po rozhovoru mi kolikrát řekli, že nejsem tak zlý a přísný jak na hřišti vypadám. Někdy to bylo i nepříjemné opravdu nepříjemné a to když vás uráží a píšou vaší rodině. Tito ,,odvážlivci” to pak nedokázali ani říct, když jste je osobně potkal. On svět je prostě strašně malý :)

Jaký zápas považujete za váš vrchol kariéry?

Měl jsem hodně vypjatých utkání, ale nejvíc bylo asi mé 8. ligové utkání Sparta - Ostrava. Jako zelenáč jsem byl určitě nervózní, po zkušenostech bych si ho nyní více užil. Nicméně každé utkání mělo něco a to i když se jednalo o derby na krajské úrovni, pro mě to byl v tu dobu vrchol a mohl jsem se díky tomu posunout dál. Z každého utkání je důležité si vzít jak to dobré, tak i to špatné.

Máte na srdci něco, co byste vzkázal mladým rozhodčím, fanouškům, hráčům, či funkcionářům?

Těm mladým rozhodčím, aby měli to štěstí jako já a došli třeba i dál. Hráčům bych chtěl vzkázat, že dělat rozhodčího je určitě těžší než hrát a o tom vím své. Budu rád, když si to nějaký zkusí a vezme píšťalku do úst. Fanouškům chci říci jedno: fanděte, ale zůstaňte lidmi. Ten koho kolikrát v tom středu urážíte je také jen člověk a může mít na stadionu otce, matku, ženu či děti. Funkcionářům řeknu, že jejich práci chápu a emoce jsou součástí tohoto sportu.

Kamil Zalabák / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Chceš sex, přijď za mnou -> https://simplydating.site Smajlík 17

MilenkaHot98

To jsem se zase jednou zasmál. Jako snaha byla ale... Ondra si našel mladé novinářské ucho, nakecal mu tuto pohádku a to ucho to ještě vydá. Každopádně je to dobrá zpráva český fotbal. O jednoho berbrova poskoka, vlezdop*dele a špatného rozhodčího méně. Snad budou následovat i další tyto "osobnosti".

Pedrinho
Nejnovější články