Zpět na » » BLOG: Koubek je pro Plzeň nejlepší dostupnou volbou, musí však najít řeč s kabinou

- BLOG: Koubek je pro Plzeň nejlepší dostupnou volbou, musí však najít řeč s kabinou

BLOG: Koubek je pro Plzeň nejlepší dostupnou volbou, musí však najít řeč s kabinou © fcviktoria.cz - Miroslav Koubek

0

Líbilo se

13.08. - Viktoria Plzeň se vydala na tvrdou cestu za úspěchem. Jmenováním Miroslava Koubka jako by vyslala dovnitř svého týmu až churchillovský vzkaz, že snadno už to šlo a hráči nyní mohou očekávat jen krev, pot a slzy. Je však volba přísného kouče s náročnými tréninky dobrým krokem?

Troufám si tvrdit, že ano. A to navzdory všem věcem z minulosti, které říkají opak. Proti Koubkovi hraje jeho předchozí neúspěšné angažmá v pražské Slavii. Podmínky, jež v minulé sezóně panovaly v Edenu, však dobře odvedené práci nepřispívaly.

S psychicky rozloženým týmem, kráčejícím od porážky k porážce a musejícím se vypořádávat nejen se sebou samým, nýbrž i s útoky vlastních naštvaných fanoušků, by díru do světa neudělal ani Louis van Gaal nebo José Mourinho.

Koubkovi se přesto povedlo Slavii stabilizovat. Okamžitě přivedl hráče do základní sestavy a snažil se vyhecovat tým k co nejlepším výkonům. V zimě mu navíc vedení sehnalo požadované posily a lze jen těžko odhadovat, jestli by propadák v Olomouci opravdu znamenal pokračování neúspěšné cesty.

Jarní katastrofu červenobílých nastartovalo až jeho nečekané a podezřelé odvolání po druhém ligovém kole a zmatky dua Kisel - Kornějev. Anabázi s příchodem Nizozemce Pastoora a stavěním hráčů nedostačujících na prvoligový fotbal ani nemusíme připomínat.

Druhou věcí, která by se mohla novému plzeňskému kouči vymstít, je jeho trenérský styl. Právě na to si bude muset dát největší pozor. Jedním z hlavních důvodů Uhrinova konce byly totiž vztahy trenéra s kabinou.

Ačkoli se zdá, že hlavní hvězdu týmu, kapitána Pavla Horvátha, si Koubek získal na svoji stranu nabídkou pozice hrajícího asistenta, problém může mít i se zbytkem mužstva. Ne všem se totiž budou líbit jeho tvrdé tréninky a smysl pro disciplínu.

Vzhledem k šíři plzeňského kádru se nespokojenci zcela určitě najdou. Převážně mezi těmi, kteří pod Koubkovým vedením nebudou dostávat tolik příležitostí na hřišti. A bez podpory, nebo alespoň tiché tolerance, celé kabiny smělé úkoly vedení Viktorie splnit nepůjdou.

Dvaašedesátiletý kouč se tak bude muset proměnit i v diplomata a všechny spory hasit ještě v zárodku, než se dostanou na veřejnost. A tady se rýsuje nová Horváthova úloha. Domnívám se, že právě proto si ho nový trenér vybral.

Od devětatřicetiletého záložníka se nebude čekat, že by spoluvytvářel taktiku nebo zjišťoval informace o soupeřích. Bude spojkou mezi trenérem a případnými vzbouřenci. Pokud si Horváth sám uvědomí, jak důležitý je klid v mužstvu pro návrat na výsluní, bude mít Koubek napůl vyhráno.

Sám o sobě je totiž velice kvalitním lodivodem, který, pokud dostane prostor, umí zázraky. S druholigovou Čáslaví mohl hrát nejvyšší soutěž, kdyby se tehdy vedení klubu nerozhodlo prodat licenci Slovácku. Do tehdejší Gambrinus ligy postoupil i s Kladnem. V jeho prospěch hrají i zkušenosti z klubů bojujících o špičku. V dobách hojnosti vedl ostravský Baník a Mladou Boleslav. S oběma se pohyboval mezi první čtveřicí ligy.

Nyní dostává možnost odčinit třináct let starý neúspěch na západě Čech. Troufám si tvrdit, že jestli někdo může upadající plzeňské mužstvo zachránit, je to právě Koubek. Lepší volby jsou momentálně zabarikádovány u jiných týmů.

Kam dál?

Adam Kotrbatý / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Související odkazy
Nejnovější články