Zemřel Kevin Keegan – Legenda, dvojnásobný držitel Zlatého míče a král Newcastlu
© Alamy / Icon Sport - Kevin Keegan
0
Dnes 08:50 - Fotbalový svět zasáhla smutná zpráva. V pondělí ve věku 75 let zemřel Kevin Keegan, jedna z největších postav anglického fotbalu. Bývalý útočník Liverpoolu, Hamburku i anglické reprezentace podlehl rakovině, se kterou bojoval v posledních měsících.
Keegan patřil mezi nejlepší hráče své generace, dvakrát získal prestižní Zlatý míč a později se stal také úspěšným trenérem. Nezapomenutelnou stopu zanechal především v Newcastlu United, kde se stal symbolem naděje, emocí a ofenzivního fotbalu.
Rodina potvrdila smutnou zprávu. Keegan prohrál boj s rakovinou
Kevin Keegan zemřel ve věku 75 let. V lednu letošního roku jeho rodina oznámila, že legendární anglický fotbalista a trenér byl diagnostikován s rakovinou ve čtvrtém stadiu a měl zahájit léčbu.
V prohlášení rodiny stálo:
„S obrovským smutkem oznamujeme, že Kevin Keegan ve věku 75 let zemřel.“
„Bývalý hráč a trenér anglické reprezentace bojoval s rakovinou a v posledních chvílích byl obklopen svou manželkou a dcerami.“
„Kevin, dvojnásobný držitel Zlatého míče, byl milovaným manželem, otcem i dědečkem. Rodina by chtěla poděkovat Kevinovu neuvěřitelnému lékařskému týmu za veškerou podporu. Je to nesmírně těžké období a žádá o prostor a soukromí.“
Anglická reprezentace už oznámila, že Keeganův život uctí před utkáním Ligy národů proti Španělsku ve Wembley v září.
Hráč světové třídy. Liverpool, Hamburk a dva Zlaté míče
Kevin Keegan byl považován za jednoho z nejlepších fotbalistů své éry. Během fantastické hráčské kariéry nastoupil téměř do 750 klubových zápasů, třikrát vyhrál anglickou ligu s Liverpoolem a v letech 1978 a 1979 získal Zlatý míč.
Právě během působení v německém Hamburku se stal dvakrát za sebou nejlepším fotbalistou planety.
Keegan nebyl pouze výjimečným střelcem. Proslul obrovským nasazením, rychlostí, pohybem bez míče a schopností strhnout spoluhráče i fanoušky. Pro mnoho příznivců představoval ztělesnění moderního anglického útočníka - energického, odvážného a neustále nebezpečného.
Po ukončení hráčské kariéry se na trenérskou lavičku dostal až o sedm let později. V únoru 1992 převzal trápící se Newcastle United, který bojoval o záchranu ve druhé anglické lize.
A právě tam začala další slavná kapitola jeho života.
Z Newcastlu udělal fotbalový fenomén. Keegan málem přivedl klub k historickému titulu
Když Kevin Keegan v únoru 1992 převzal Newcastle United, klub se nacházel v těžké situaci a hrozil mu sestup do třetí nejvyšší soutěže. Legendární útočník ale dokázal mužstvo okamžitě pozvednout a v první kompletní sezoně na lavičce dovedl Magpies zpět mezi anglickou elitu.
Newcastle se pod jeho vedením stal jedním z nejsledovanějších týmů v zemi. Keegan vyznával odvážný, útočný fotbal, který si získal srdce fanoušků nejen na severovýchodě Anglie, ale po celém světě.
Největší chvíle jeho trenérské kariéry přišla v sezoně 1995/96. Newcastle tehdy dlouhé měsíce vedl tabulku Premier League a stal se hlavním kandidátem na zisk prvního ligového titulu od roku 1927.
Magpies měli v jednu chvíli před Manchesterem United náskok dvanácti bodů. Jenže závěr sezony přinesl dramatický zlom.
Tým Sira Alexe Fergusona vyhrál 13 z posledních 15 ligových zápasů a postupně náskok soupeře stáhl. Newcastle navíc v klíčových momentech ztratil body po porážkách s Liverpoolem a Nottinghamem Forest. Manchester United nakonec slavil titul a Newcastle skončil druhý o čtyři body.
Keegan tehdy obrovsky toužil přinést vášnivým fanouškům Newcastlu první ligový triumf po téměř sedmdesáti letech. Obrovský tlak a zklamání se promítly do jeho slavného pozápasového rozhovoru po vítězství nad Leedsem.
Právě v něm se obrátil proti Siru Alexi Fergusonovi a pronesl dnes už legendární větu:
„Miluji to...“
Tento moment se stal jedním z nejslavnějších okamžiků v historii Premier League a dodnes charakterizuje emotivní období Kevina Keegana v Newcastlu.
Anglie, Manchester City a návrat, který nevydržel dlouho
Po úspěšném působení v Newcastlu dostal Keegan v únoru 1999 příležitost vést anglickou reprezentaci. Za národní tým jako hráč odehrál 63 utkání a vstřelil 21 gólů. Na lavičce Albionu však vydržel pouze do října 2000.
Ve funkci skončil jen několik minut po porážce 0:1 s Německem v posledním utkání, které se hrálo na starém stadionu Wembley. Jeho působení u reprezentace provázely komplikace. Anglie sice na mistrovství Evropy 2000 porazila Německo 1:0, ale následné porážky s Portugalskem a Rumunskem znamenaly vyřazení už ve skupinové fázi.
Tlak ještě zesílil o několik měsíců později, když Angličané v prvním kvalifikačním utkání na mistrovství světa 2002 podlehli Německu po přímém kopu Dietmara Hamanna. Následovalo angažmá v Manchesteru City, kde Keegan znovu dokázal vytvořit vítěznou atmosféru. V sezoně 2001/02 dovedl klub k postupu do Premier League z prvního místa tehdejší Division One a v dalších letech pomohl Citizens znovu se etablovat mezi anglickou elitou.
Manchester City opustil v březnu 2005 a původně oznámil konec své trenérské kariéry. O tři roky později však přišel nečekaný návrat. V roce 2008 se Keegan znovu ujal Newcastlu United. Tentokrát ale jeho druhé působení skončilo už po osmi měsících kvůli napětí mezi trenérem, vedením klubu a majitelem Mikem Ashleyem.
Newcastle se loučí s králem. „Byl srdcem našeho klubu“
Newcastle United po zprávě o Keeganově úmrtí vydal rozsáhlé prohlášení, ve kterém vzdal hold muži, který se stal jednou z největších postav historie klubu.
„Jsme zdrceni zprávou o úmrtí Kevina Keegana, jedné z nejikoničtějších, nejvlivnějších a nejmilovanějších postav v historii našeho klubu.“
„Kevin nebyl pouze legendárním fotbalistou a trenérem. Pro generace fanoušků Newcastlu United byl tlukoucím srdcem tohoto klubu.“
„Jako hráč přinesl na St. James’ Park světovou kvalitu, ambice a víru. Pomohl změnit pohled na to, čeho může Newcastle United dosáhnout.“
Klub připomněl také jeho trenérské působení:
„Jako manažer zapálil celé naše město. Kevin dal fanouškům naději a hrdost a vedl tým, jehož styl, energie a vášeň uchvátily fotbalové příznivce po celém světě. Byl mnohem víc než jen Entertainer.“
Newcastle zdůraznil také jeho výjimečné spojení s místní komunitou.
„Kevin vytvořil mimořádné pouto s Newcastlem, které vycházelo z kořenů jeho otce Joea. Rozuměl našim lidem. Severovýchod Anglie přijal s opravdovou a neochvějnou vášní a na oplátku si získal místo v srdcích milionů lidí.“
„Kevinův vliv nebude měřen pouze počtem zápasů nebo výsledky. Bude žít ve vzpomínkách, které vytvořil s klubem i reprezentací, ve snech, které inspiroval, a v generacích fanoušků po celém světě, kteří si zamilovali fotbal díky němu.“
Klub zakončil vzpomínku slovy:
„Dnes truchlíme nad ztrátou skutečného velikána naší historie. V pravý čas pečlivě zvážíme, jak vytvořit trvalou poctu Kevinovu pozoruhodnému životu a odkazu. Odpočívej v pokoji, King Kev.“
Kam dál?
- Francie – Španělsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Kolumbie – Ghana: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Argentina – Kapverdy: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Austrálie – Egypt: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Švýcarsko – Alžírsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Portugalsko – Chorvatsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- USA – Bosna a Hercegovina: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Mexiko – Ekvádor: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Nizozemsko – Maroko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Brazílie – Japonsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Kolumbie – Portugalsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Chorvatsko – Ghana: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Uruguay – Španělsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Norsko – Francie: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Tunisko – Nizozemsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Japonsko – Švédsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Ekvádor – Německo: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Curacao – Pobřeží slonoviny: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Mexiko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Jihoafrická republika tipy na Mistrovství světa 2026
-
Zemřel Kevin Keegan – Legenda,...
Fotbalový svět zasáhla smutná zpráva. V pondělí ve věku 75 let zemřel Kevin Keegan, jedna z největších postav anglického... -
Pep Guardiola do Itálie? Legendární...
Pep Guardiola by se mohl jen několik měsíců po odchodu z Manchesteru City vrátit na trenérskou lavičku. Podle informací z... -
Skandál po finále mistrovství...
Bouřlivé emoce po finále mistrovství světa 2026 mohou mít pro Argentinu velmi nepříjemnou dohru. FIFA oficiálně zahájila... -
Chelsea chystá další příchody i...
Nejnovější zprávy z renomovaných zdrojů přinášejí řadu přestupových novinek i spekulací z tábora Chelsea. Nicolas... -
David Beckham: Tvář mistrovství...
Na letošním mistrovství světa bylo téměř nemožné Davida Beckhama přehlédnout. Přestože hlavními hvězdami na trávníku... -
Argentinu čeká po prohře ve finále...
Když Argentina k národnímu týmu povolala Lionela Scaloniho, asi nikdo nevěděl, co má od bývalého obránce vlastně očekávat.... -
Přestupové spekulace: O anglického...
V dnešních přestupových spekulacích se dozvíte, kam všude může zamířit anglický reprezentační obránce, o kterého je...
© 2026 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal



