Manchester United porazil Newcastle. Amorim ustoupil ze své filozofie a říká: Budeme trpět společně
© iconsport.com, fotbalportal.cz - Rúben Amorim
2
27.12. -
Manchester United se o Vánocích dočkal vytouženého vítězství v Premier League. Proti Newcastlu uspěl 1:0, přestože musel výrazně ustoupit od svého herního přesvědčení. Hlavní manažer Rúben Amorim změnil rozestavení, obětoval držení míče a vsadil na obětavou defenzivu. Rudým ďáblům stačil jeden gól, minimum šancí a maximální nasazení. Výhra, která možná nebyla krásná, ale o to byla důležitější.
Amorim poprvé ustoupil
Rúben Amorim je známý jako trenérský idealista. Má jasnou představu o tom, jak chce fotbal hrát - dominantně, s míčem a pod kontrolou. Tentokrát ale realita Premier League a síla Newcastlu přiměly portugalského kouče k nečekanému kroku.
Poprvé za 13 měsíců na lavičce Manchesteru United opustil svůj oblíbený systém a nasadil čtyřčlennou obranu. Přitom ještě v září s úsměvem tvrdil, že ho ke změně nepřesvědčí ani papež.
Výsledkem byla výhra, která se zrodila způsobem, jaký by si Amorim obvykle nevybral. United měli pouhých 33,4 % držení míče, nejméně v jakémkoli utkání této sezony. Naposledy vyhráli zápas s ještě nižším podílem na míči v lednu 2023 proti Manchesteru City (29,4 %).
Newcastle měl na Old Trafford převahu - 16 střel ku devíti, 43 dotyků v pokutovém území soupeře oproti 15. Přesto to byli domácí, kdo slavil.
Gól Dorgua a obranná oběť: „Trpěli jsme spolu“
Rozhodující moment přišel v prvním poločase. Patrick Dorgu vstřelil svůj premiérový gól v dresu United - a jaký. Z hranice vápna se opřel do míče a nádhernou volejí překonal brankáře Newcastlu.
Zbytek zápasu byl o odhodlání, blocích a obraně každého centru. Manchester United udržel teprve druhé čisté konto v sezoně, což bylo nakonec klíčové.
„Ano,“ odpověděl Amorim bez zaváhání na otázku, zda šlo o jedno z jeho nejuspokojivějších vítězství.
„Dnes jsme trpěli mnohem víc než v jiných zápasech, ale v určitých momentech jsme dali do hry úplně všechno.“
„Bránili jsme každý centr. Ve druhém poločase jsme někdy bránili dokonce v šesti lidech.“
„Měli jsme zápasy, kdy jsme soupeře kontrolovali mnohem lépe, ale čisté konto má velkou cenu. Trpěli jsme spolu. Pokud budeme mít tento duch, vyhrajeme spoustu zápasů.“
Pro Newcastlu zůstala hořká pachuť. Trenér Eddie Howe přiznal, že jeho tým nedokázal převést územní převahu do dostatečného množství vyložených šancí - a odvezl si další nepovedený venkovní výsledek.
Nová defenzivní osa: Martínez a Heaven překvapili Premier League
Velký podíl na výhře měla nově složená stoperská dvojice Lisandro Martínez - Ayden Heaven. Dva hráči z opačných konců zkušenostního spektra.
Martínez, mistr světa z Argentiny, se teprve vrací po další vážné sérii zranění. Heaven je devatenáctiletý talent s pouhými 15 starty mezi dospělými, který si nyní připsal pátý zápas v řadě v základní sestavě - nejdelší sérii své kariéry.
Společně, s Lukem Shawem a Diogem Dalotem na krajích obrany a s Dorguem posunutým na pravou stranu útoku, působili překvapivě jistě.
„Lisandro je hráč s obrovským charakterem,“ chválil Amorim.
„Je výborný na míči, vyhrál mistrovství světa a je zvyklý na tlak. Dnes ukázal, že je špičkový obránce.“
„Je menší postavy, ale proti vysokým hráčům Newcastlu si vedl výborně.“
Ikonickým momentem byl souboj, kdy 173 centimetrů vysoký Martínez vyskočil a vyhrál hlavičku proti dvoumetrovému Nicku Woltemadovi.
Heaven roste raketově. Maguire a De Ligt nejsou v klidu
Obavy zavládly dvě minuty před koncem, když Martínez musel střídat a na hřiště přišel dvacetiletý Tyler Fredricson. Ty se však ukázaly jako zbytečné. Mladík si své povinnosti splnil a oporou mu byl právě Heaven.
Ještě 4. prosince proti West Hamu působil Heaven nervózně, brzy dostal žlutou kartu a jeho výkon byl tak nejistý, že bylo téměř překvapením, že vydržel do poločasu. Od té doby ale udělal obrovský krok vpřed.
V duelu s Aston Villou 21. prosince patřil k nejlepším, proti Newcastlu pak podal vyspělý výkon, za který si vysloužil ocenění hráč zápasu od domácí televizní stanice.
Jeho forma už má konkrétní dopady. Amorim otevřeně naznačil, že Harry Maguire ani Matthijs de Ligt nemají po návratu z marodky jisté místo v sestavě.
To je zásadní zpráva - De Ligt byl do svého zranění považován za nejlepšího obránce United v sezoně, Maguire navíc stále neví, zda klub prodlouží jeho smlouvu, která v létě vyprší.
„S Aydenem jsem opravdu spokojený,“ uzavřel Amorim.
„Je vidět, že se zlepšuje každý zápas. Skvěle trénuje a to se promítá do výkonů.“
„Pokud bude pokračovat takhle, bude velmi těžké ho ze sestavy vyndat.“
Manchester United možná nevyhrál krásně. Vyhrál však způsobem, který může sezoně dodat nový impuls. A někdy - i pro největší idealisty - je to víc než styl.
Kam dál?
- Francie – Španělsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Kolumbie – Ghana: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Argentina – Kapverdy: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Austrálie – Egypt: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Švýcarsko – Alžírsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Portugalsko – Chorvatsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- USA – Bosna a Hercegovina: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Mexiko – Ekvádor: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Nizozemsko – Maroko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Brazílie – Japonsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Kolumbie – Portugalsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Chorvatsko – Ghana: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Uruguay – Španělsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Norsko – Francie: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Tunisko – Nizozemsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Japonsko – Švédsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Ekvádor – Německo: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Curacao – Pobřeží slonoviny: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Mexiko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Jihoafrická republika tipy na Mistrovství světa 2026
-
Přestupové spekulace: O anglického...
V dnešních přestupových spekulacích se dozvíte, kam všude může zamířit anglický reprezentační obránce, o kterého je... -
Ze dna na vrchol světa: Nico Williams...
Podepsal neuvěřitelnou smlouvu doma v Bilbau, načež celý klub, s ním v čele, propadl. Na mistrovství světa by normálně s... -
Trump to udělal znovu. Při oslavách...
Donald Trump se znovu postaral o jeden z nejdiskutovanějších momentů fotbalového finále. Americký prezident během slavnostního... -
Hull City dál skládá kádr pro...
Hull City zahájil jednání o příchodu Leona Baileyho (28) z Aston Villy. Jamajský reprezentant by měl ještě před koncem... -
Ferran Torres: Hrdina Španělska,...
Na turnaj jel s tím, že nemá jistou budoucnost v Barceloně a v reprezentaci konkurenci v podobě hrdiny Eura Mikela Oyarzabala. A... -
Mudryk prolomil mlčení. Tajemným...
Mykhaylo Mudryk (25) po dlouhé době znovu rozvířil spekulace o své budoucnosti. Ukrajinský reprezentant, který si od začátku... -
Cubarsí ve stopách Cannavara:...
Když FIFA vyhlašovala ocenění pro nejlepšího mladého hráče turnaje, spousta lidí asi čekala, že FIFA si s tím hlavu lámat...
© 2026 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal



