Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Premier League » Bývalý hráč Barcelony přiznal, že byl špión a musel donášet na své spoluhráče pro tajnou policii

Bývalý hráč Barcelony přiznal, že byl špión a musel donášet na své spoluhráče pro tajnou policii

Bývalý hráč Barcelony přiznal, že byl špión a musel donášet na své spoluhráče pro tajnou policii © iconsport.photo - Bývalý rumunský reprezentant

2

Líbilo se

07.12. - NEPŘEHLÉDNĚTE Bývalý obránce Tottenhamu a Barcelony, Gheorghe Popescu, se zapsal do historie nejen svými výkony na hřišti, ale i kontroverzním odhalením ze svého života mimo fotbal. Rumunský obránce, který patřil k oporám několika evropských velkoklubů, byl v 80. letech informátorem tajné policie režimu Nicolae Ceaușesca.

Jak fungovala Popescova spolupráce s tajnou policií?

Popescu byl pověřen sledováním svých spoluhráčů a měl tajné policii předávat informace o jejich chování, názorech a potenciálních úmyslech opustit zemi. Podle dostupných zpráv měl poskytovat údaje o tom, kdo z jeho spoluhráčů by mohl být „rizikem“, tedy kdo by mohl zvažovat útěk na Západ. V té době to nebylo jen otázkou fotbalu - defekce byla vnímána jako politická zrada, která mohla mít vážné následky nejen pro uprchlíka, ale i pro jeho rodinu, která často čelila represím. Ačkoli Popescu svou spolupráci s tajnou policií původně popíral, později přiznal, že podepsal dokument, kterým slíbil, že bude „bránit národní zájmy“. Tento dokument jej zavazoval k podávání informací a loajalitě vůči komunistickému režimu. Popescu se bránil, že nikdy aktivně nikoho „neudal“, ale historici a odborníci na tuto éru upozorňují, že samotný akt podepsání spolupráce znamenal, že byl součástí represivního systému.

Úspěchy na hřišti i cesta do Premier League

Po pádu Ceaușescova režimu v roce 1989 Popescu rychle zamířil do zahraničí. Nejprve hrál za nizozemský PSV Eindhoven, kde během čtyř let odehrál 130 zápasů, a poté se přesunul do Premier League. V roce 1994 přestoupil do Tottenhamu za 2,9 milionu liber. Během jediné sezony v Londýně nastoupil do 28 utkání, než přestoupil do Barcelony, která jej získala navzdory zájmu Realu Madrid. V dalších letech Popescu působil v klubech jako Galatasaray, Lecce, Dinamo Bukurešť nebo Hannover. Na klubové i mezinárodní úrovni si vybudoval pověst jednoho z nejlepších rumunských obránců své generace.

Pád na dno a návrat do rumunského fotbalu

Po skončení hráčské kariéry se však Popescu dostal do problémů se zákonem. V roce 2014 byl odsouzen rumunským soudem za praní špinavých peněz a daňové úniky. Trest zněl na tři roky a jeden měsíc vězení, ale díky dobrému chování byl propuštěn po 18 měsících. Dnes, ve svých 57 letech, je Gheorghe Popescu předsedou klubu Farul Constanța, který hraje nejvyšší rumunskou soutěž. Ve stejném týmu nyní nastupuje i jeho syn Nicolas, což naznačuje, že fotbalová tradice v rodině pokračuje.

Petr Magasanik / fotbalportal.cz

Nejnovější články