Zpět na » Premier League » FA i Premier League schválily 25% podíl Sir Jima Ratcliffa v Manchesteru United

FA i Premier League schválily 25% podíl Sir Jima Ratcliffa v Manchesteru United

FA i Premier League schválily 25% podíl Sir Jima Ratcliffa v Manchesteru United © iconsport.photo, fotbalportal.cz - Sir Jim Ratcliffe

0

Líbilo se

14.02. - Fotbalová asociace i Premier League schválily dohodu Sira Jima Ratcliffa o koupi 25% podílu v Manchesteru United. Hodnota nákupu britského miliardáře činí přibližně 1,3 miliardy dolarů (1,03 miliardy liber). Majitelé Glazerovi si ponechají většinový podíl v klubu, ale Ratcliffova skupina INEOS Group převezme kontrolu nad fotbalovými operacemi.

Prodej může být dokončen až po uzavření nabídky akcií, což je ve Spojených státech v pátek večer.

Schválení transakce ze strany Premier League je podmíněno jejím dokončením.

„Premier League nyní čeká na potvrzení dokončení transakce,“ uvedlo vedení ligy ve svém prohlášení a zároveň potvrdilo, že jednasedmdesátiletý Sir Jim Ratcliffe podepsal i listinu vlastníků.

Dohoda s Ratcliffem byla dohodnuta na Štědrý den a zahrnuje také 300 milionů dolarů (236 milionů liber) na budoucí investice do klubového stadionu Old Trafford.

Podnikatel souhlasil s koupí 25 % akcií klubu třídy B, které z velké části vlastní rodina Glazerů, jež vlastní 69 % klubu a obsahuje téměř všechna hlasovací práva, a až 25 % akcií třídy A, které jsou kótovány na newyorské burze. Každá z těchto akcií má hodnotu 33 dolarů.

Aktuální zpráva americké Komise pro cenné papíry (SEC) v pondělí večer potvrdila, že lhůta pro držitele akcií třídy A, aby je nabídli k prodeji, byla prodloužena ze středy do pátku 23:59 londýnského času.

Dosud bylo nabídnuto 36,7 % akcií třídy A, což je již více než 25 %, se kterými Ratcliffe souhlasil. Převzetí sportovní kontroly v klubu znamená, že INEOS bude dohlížet na mužský a ženský fotbalový tým a akademie.

Získá také dvě místa v představenstvu Manchester United PLC a Manchester United Football Club.

Ratcliffe již několikrát navštívil Old Trafford a tréninkové hřiště klubu, zatímco čeká na konečné schválení dohody.

Podle informací BBC Sport se tento proces vyvíjí pozitivně směrem k dokončení.

Rodina Glazerů koupila Manchester United v roce 2005 za 790 milionů liber.

V listopadu 2022 americká rodina uvedla, že zvažuje prodej, aby prozkoumala strategické alternativy.

Tato transakce je první, která byla schválena v rámci aktualizovaného testu vlastníků a ředitelů Premier League, který byl schválen členskými kluby v březnu 2023 a zahrnuje přezkum nezávislým dohledovým panelem.

Kam dál?

Michal Čermák /

Související odkazy
Nejnovější články