Zpět na » Premier League » Má Manchester United proti Liverpoolu vůbec nějakou šanci?

Má Manchester United proti Liverpoolu vůbec nějakou šanci?

Má Manchester United proti Liverpoolu vůbec nějakou šanci? © skysports.com, fotbalportal.cz - United vs. Liverpool

3

Líbilo se

21.08. - NEPŘEHLÉDNĚTE V pondělí večer se v závěrečném utkání třetího kola Premier League utká se svým historickým rivalem. Manchester United hostí Liverpool. V minulé sezóně od něj schytal výprasky 5:0 a 4:0. Po úvodních dvou kolech jsou Red Devils na dně tabulky. Ovšem ani Reds nejsou úplně ve formě. Dvakrát jen remizovali. Tak co přinese jejich pondělní střetnutí?

Dno tabulky, bez bodu, otazníky kolem hráčského kádru a nový manažer, který se v klubu teprve zabydluje. Na papíře nevypadá pondělní večerní fotbalové střetnutí doma s Liverpoolem pro Manchester United dobře.

Po porážkách s Brightonem a Brentfordem v úvodních dvou zápasech sezony se svěřenci Erika ten Haga momentálně trápí a příjezd jednoho z nejlepších týmů světového fotbalu na jejich hřiště je to poslední, co United potřebují. Pokud se dá říci, že výsledky z minulé sezóny jsou něčím výjimečné, mohl by být Old Trafford svědkem pořádného nářezu.

Ale zatímco většina fotbalového světa v pondělí mluvila o katastrofální situaci United, přišel další zvrat v podobě Liverpoolu, který doma ztratil další body s Crystal Palace.

Svěřenci Jürgena Kloppa jsou tak najednou sami bez výhry i v úvodních dvou zápasech - a vítězství United v pondělí večer jim nejen uleví od některých problémů, ale také je vynese nad soupeře v tabulce.

Mají tedy United, kteří zoufale postrádají sebevědomí na hřišti a nacházejí se na nejnižším místě, na kterém kdy v Premier League byli, proti Kloppovým Reds opravdu šanci?

Liverpool nezačíná vůbec dobře

To, že Liverpool tak brzy v sezóně pravidelně ztrácí body, může mnohým připadat zvláštní, ale za tímto rozpačitým začátkem sezóny může stát trend, který se táhne už od minulé sezóny.

V posledních devíti zápasech ve všech soutěžích - nepočítaje vítězství v Community Shield nad Manchesterem City před sezónou - inkasoval Liverpool první gól v osmi z nich, jedinou výjimkou bylo bezbrankové finále FA Cupu proti Chelsea, které museli Reds vyhrát na penalty. Jako první inkasovali také v posledních šesti zápasech Premier League.

Jednoduše řečeno, Liverpool má tendenci začínat zápasy pomalu. Každý z posledních devíti zápasů měl jiný průběh: buď Liverpool zaslouženě brzy prohrává - ve čtyřech z posledních devíti zápasů inkasoval v prvních 15 minutách -, nebo nedokáže využít své počáteční převahy a inkasuje proti průběhu zápasu.

Důvody tohoto stavu nejsou známy, protože k němu může přispět mnoho faktorů. V minulé sezóně by se to dalo přičíst únavě, kterou hráči Liverpoolu mohli pociťovat - odehráli 64 zápasů -, ale je důležité poznamenat, že ve všech těchto zápasech kromě jednoho zůstali neporaženi v 90 minutách, takže měli energii na regeneraci.

V posledních devíti zápasech se také objevily individuální chyby, zejména v jejich vysoké zadní čtveřici, zatímco Liverpool v tomto období čelil mnoha silným týmům na velkých místech - například ve vyřazovacích zápasech a finále poháru. Old Trafford může v pondělí večer jistě poskytnout další náročné prostředí, zejména když Liverpool již čelí tlaku dohánět náskok z čela tabulky.

„Bohužel, každý týden je jiná situace, jiný tým,“ řekl Klopp na otázku ohledně špatného začátku zápasů před posledním utkáním. „Musíme být připraveni na všechny.“

United, kteří se minulý týden ocitli po 35 minutách hry na hřišti Brentfordu v situaci, kdy prohrávali 4:0, vědí, jak zničující může být pozitivní začátek. Až budou v pondělí vycházet z tunelu, měli by mít na paměti především vlažné starty Liverpoolu v posledních měsících.

Kloppovi navíc chybí několik hráčů

O morálce v táboře United se toho v posledních dvou týdnech napsalo hodně. V Liverpoolu však není vše v pořádku, zejména pokud jde o lékařskou místnost.

„Bylo to, jako bychom měli v budově čarodějnice,“ řekl Klopp, který má s tolika absencemi v kádru prvního týmu v této rané fázi sezony těžkou hlavu.

Hlavní starosti má Liverpool ve středu pole, kde je Thiago Alcantara mimo hru ještě měsíc a na ošetřovacím stole jsou také Curtis Jones a Alex Oxlade-Chamberlain. Zbývá tedy Jordan Henderson, Harvey Elliott a James Milner, kteří budou ve středu hřiště podporovat Fabinha, přičemž Naby Keita je pochopitelně nespokojený s nedostatkem herního času v Liverpoolu.

sdssg(zdroj: skysports.com)

Mezitím je Joel Matip v záloze nejistý, takže Nat Phillips a Joe Gomez budou soupeřit o místo vedle Virgila van Dijka ve středu obrany - zatímco útočníků je vážný nedostatek: Darwin Núñez je po červené kartě proti Crystal Palace suspendován, Diogo Jota je stále zraněný a Roberto Firmino se teprve vrací po zranění a není stoprocentní.

Liverpool sice disponuje silným kádrem - a několik hráčů by se mohlo vrátit na utkání s Manchesterem United -, ale Kloppovi svěřenci nebudou ve špičkové kondici, kterou si přivezli v době, kdy oba celky hrály tyto derby zápasy v minulé sezóně.

Je Liverpool stále marnotratnější?

Jedním z důvodů, který by mohl vysvětlit mírný rozdíl ve formě Liverpoolu, je nedostatek klinického zakončení.

Kloppovi svěřenci nedokázali vstřelit gól v prvním poločase v šesti z posledních devíti zápasů ve všech soutěžích - bližší pohled na hru Liverpoolu však ukazuje, že vůbec nepřešli na jiný styl hry.

Od začátku této náročné série ze začátku května je Liverpool stejně dobrý na míči a vytváří si více šancí než v první polovině roku 2022 - jediný rozdíl je však v kvalitě zakončení.

sfsfds

Přesnost střelby a počet gólů na 90 minut u Reds od začátku května výrazně poklesly a Reds proměňují jen 1,63 šancí na zápas - přestože si vytvoří v průměru 16 příležitostí na zápas.

Vzhledem k tomu, že Núñez je suspendován, stejně jako Firmino a Jota postrádají zápasovou ostrost a nejsou stoprocentní, bude muset Liverpool na Old Trafford možná najít nějakou zvláštní inspiraci, pokud chce tento problém napravit.

Ale přesto - je tu faktor Salah

Přestože Liverpool trápí zranění a drobné starosti s koncovkou, stále má hlavní trumf v podobě Mohameda Salaha.

V minulé sezóně způsobil egyptský útočník United celou řadu problémů, když ve dvou zápasech, které Reds vyhráli 9:0, vstřelil pět gólů a přidal dvě asistence.

sfsgs(zdroj: skysports.com)

Zatímco v závěru minulé sezony Salahova gólová produkce mírně poklesla, zejména po Africkém poháru národů, letošní sezonu začala liverpoolská jedenáctka dynamicky.

Poté, co si o úvodním víkendu sezony připsal gól a asistenci na hřišti Fulhamu, si Salah následně sám vytvořil osm šancí při remíze s Crystal Palace, což je nejvíce, čeho dosáhl jakýkoli hráč Premier League za posledních téměř 12 měsíců.

V pondělí večer bude na Salahova bedra kladen velký tlak, pokud jde o kreativitu a střílení gólů, ale liverpoolský hráč ukázal, že se s ním dokáže vypořádat.

Kde sledovat zápas mezi United a Liverpoolem?

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články