Zpět na » Premier League » Od nezaměstnanosti k Lize mistrů: Inspirativní příběh Edouarda Mendyho

Premier League - Od nezaměstnanosti k Lize mistrů: Inspirativní příběh Edouarda Mendyho

Od nezaměstnanosti k Lize mistrů: Inspirativní příběh Edouarda Mendyho © thesun.co.uk, fotbalportal.cz - Édouard Mendy

2

Líbilo se

08.06. -

Fotbalisté Chelsea získali v uplynulém ročníku svou druhou trofej v Lize mistrů. Ve finále sezony 2020/21 porazili Manchester City 1:0 po gólu Kaia Havertze ze 43. minuty. Mezi hrdiny týmu patřil i senegalský brankář Edouard Mendy. Ten se stal prvním africkým brankářem, který triumfoval v Lize mistrů. Jeho život však nebyl vždy pohádkový.

Spolu se svými sourozenci vyrůstal ve Francii, kde ve třinácti letech začal chytat v akademii Le Havre. Následně přestoupil do seniorského fotbalu, kde chytal za třetiligový AS Cherbourg. Po vypadnutí do čtvrté ligy ale zůstal bez práce a jeho kariéra byla ve 22 letech ohrožena.

Mendy ztratil příjem, a tak se dokonce musel zaregistrovat na úřadu práce. A začal přemýšlet nad definitivním koncem kariéry. Nedařilo se mu sehnat další angažmá a byl celý jeden rok bez fotbalu.

V roce 2015 se dozvěděl, že Olympique Marseille hledá brankáře, který by nahradil Brice Sambu a Juliena Fabriho, kteří byli v klubu pouze na hostování. Ani zde se však neprosadil.

S hlavním týmem trénoval jen minimálně a více vyseděl na lavičce rezervního týmu, za který nastoupil na osm zápasů. Od klubu dostal roční amatérskou smlouvu s minimální mzdou. Jeho rodina mezitím zůstala v Le Havre.

Velká šance přišla z týmu Stade Reims, který hrál v Ligue 2. A tam začal velký obrat jeho kariéry. V sezoně 2017/18 jako brankářská jednička vychytal klubu postup do nejvyšší ligy. Jako ligový nováček vychytal až čtrnáct čistých kont a v tabulce přispěl k solidnímu 8. místu.

I díky tomu přestoupil do Stade Rennais FC, navíc se dostal i do reprezentace Senegalu. S novým klubem se následně dokázal kvalifikovat do Ligy mistrů.

Mendy

V bráně Chelsea se mezitím pravidelně valila kritika na Španěla Kepu Arrizabalagu. A vedení klubu hledalo jistotu. Volba padla právě na Mendyho, který se za 24 milionů eur stěhoval na Stamford Bridge.

Velkou roli v tom sehrál legendární Petr Čech, který dříve také působil v Rennes. Senegalský brankář si vybojoval pozici jedničky a stal se prvním africkým brankářem od roku 2012, který se postavil do branky v Premier League.

Celkově v uplynulé sezoně odchytal 44 zápasů, v nichž si připsal 25 čistých kont. Anglickému klubu pomohl ke čtvrtému místu a na konci sezony se s The Blues radoval ze zisku Ligy mistrů.

„Když se o tomto příběhu mluví, pak si uvědomuji, na jakou cestu jsem se ve své kariéře vydal. Je pravda, že je to neuvěřitelné. Lidé tvrdí, že tvrdá práce se vyplatí, a je to pravda. Pracoval jsem velmi tvrdě, nic jsem nepovažoval za samozřejmost. Byl jsem v Marseille, v Reims a pak v Rennes, teď jsem v Chelsea," nechal se slyšet Mendy.

Gabriela Průšová / sportbible.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články