Zpět na » Premier League » Liga mistrů, Evropská liga, Konferenční liga… Kdo z Anglie bude hrát v příští sezóně v Evropě?

Liga mistrů, Evropská liga, Konferenční liga… Kdo z Anglie bude hrát v příští sezóně v Evropě?

Liga mistrů, Evropská liga, Konferenční liga… Kdo z Anglie bude hrát v příští sezóně v Evropě? © independent.co.uk, fotbalportal.cz - Jak dopadne Premier League?

1

Líbilo se

13.05. - NEPŘEHLÉDNĚTE Do příští sezóny evropských pohárů se zapojí sedm anglických celků. Ovšem podle jakého klíče se kvalifikují nejlepší týmy Albionu do jednotlivých soutěží? K Champions League a Evropské lize poprvé v historii přibude i Konferenční liga. A co se stane, když vítězové FA Cupu, Evropské ligy i Ligy mistrů skončí v TOP 4?

Evropská Superliga byla zrušena. V Premier League každopádně vrcholí závod o to, kdo se kvalifikuje do Ligy mistrů, kdo do Evropské ligy a kdo do nově vzniklé Konferenční ligy.

Musíme pamatovat také na vítěze FA Cupu či Carabao Cupu. Začíná to být poněkud komplikované, ale musíme mít na paměti, že maximální počet anglických týmů, které mohou jít do evropských pohárů, je 7.

Kvalifikace Ligy mistrů

Čtyři nejlepší týmy Premier League se kvalifikují do skupinové fáze Champions League. Vítězství v Lize mistrů nebo v Evropské lize také zaručuje postup do skupinové fáze Ligy mistrů.

Těmito dvěma způsoby se může do Ligy mistrů kvalifikovat až 5 anglických týmů, ale pokud Manchester United vyhraje Evropskou ligu a skončí v TOP 4, jejich kvalifikace do Ligy mistrů prostřednictvím ligové pozice se nepřenáší na jiný tým. Pokud Chelsea vyhraje Ligu mistrů, ale nebude v TOP 4, bude v Champions League hrát 5 týmů z Anglie (TOP 4 + Chelsea).

Jak čtvrté místo nyní zaručuje vstupenku do Ligy mistrů

Byl tady jeden scénář, který byl ve hře a mohl znamenat, že by tým ze 4. místa nešel do Champions League. K tomu by došlo, kdyby Chelsea skončila mimo TOP 4 a vyhrála by ligu mistrů a Arsenal by skončil mimo TOP 4 a vyhrál by Evropskou ligu.

Jenomže Arsenal z Evropské ligy vypadl v semifinále s Villarrealem, což jistě znamená, že první čtyři týmy z Premier League určitě půjdou do Ligy mistrů.

Kvalifikace Evropské ligy a Konferenční ligy

Anglickým klubům jsou k dispozici dvě místenky do Evropské ligy. Jednu z nich získá tým, který skončí v tabulce Premier League na pátém místě. Druhá pak bude patřit týmu, který vyhraje FA Cup.

Vedle Ligy mistrů a Evropské ligy zahajuje svou existenci i Konferenční liga. Do té by měl jít 1 anglický tým. Vítězi Carabao Cupu bylo zaručeno, že se kvalifikuje do play-off Konferenční ligy. Ale poté, co tuto trofej zvedl nad hlavu Manchester City, který bude hrát Ligu mistrů, bude jejich místo postoupeno dalšímu nejvýše umístěnému týmu v Premier League, který se nekvalifikuje do Ligy mistrů či do Evropské ligy.

Chelsea bude v sobotu čelit Leicesteru ve finále FA Cupu. Oba tyto celky jsou v současné době v TOP 4. Pokud tam zůstanou, půjdou do Ligy mistrů, což znamená, že kvalifikační místo do Evropské ligy pro vítěze FA Cupu bude postoupeno dalšímu nejvýše postavenému týmu v tabulce Premier League, který se nekvalifikoval do soutěží UEFA.

Za předpokladu, že Chelsea a Leicester zůstanou v první pětce nebo mužstvo Thomase Tuchela vyhraje Ligu mistrů, se sedmý tým Premier League v příští sezóně kvalifikuje do Konferenční ligy.

sfs(zdroj: skysports.com)

Jednotlivé kluby

Manchester City - 80 bodů, 35 zápasů

Zbývající zápasy: Newcastle (venku), Brighton (venku), Everton (doma), Chelsea (finále LM)

Manchester City bude korunován mistrem Premier League. Titul už má jistý. V příští sezóně určitě budou hrát Ligu mistrů. Letos samozřejmě celou Champions League ovládnout. Finále se hraje 29. května.

Manchester United - 70 bodů, 35 zápasů

Zbývající zápasy: Liverpool (doma), Fulham (doma), Wolverhampton (venku), Villarreal (finále EL)

Red Devils už také mají jisté umístění v TOP 4. Také se ještě mohli kvalifikovat do Ligy mistrů, pokud by vyhráli Evropskou ligu. Finále proti Villarrealu hrají 26. května. K jistotě druhého místa potřebuje Manchester United získat ještě 3 body.

Leicester - 66 bodů, 36 zápasů

Zbývající zápasy: Chelsea (finále FA Cupu), Chelsea (venku), Tottenham (doma)

Vítězství Leicesteru nad Manchesterem United v hodně pozměněné sestavě Liškám hodně přiblížilo Ligu mistrů. Ze dvou zbývajících utkání jim stačí získat 4 body k jistotě. Bez ohledu na to, jak budou hrát ostatní.

Pokud by ještě Foxes vypadli z TOP 4, jako tomu bylo i na konci minulé sezóny, stále by se mohl kvalifikovat do Evropské ligy prostřednictvím pátého místa nebo vítězství v FA Cupu.

Chelsea - 64 bodů, 36 zápasů

Zbývající zápasy: Leicester (finále FA Cupu), Leicester (doma), Aston Villa (venku), Manchester City (finále LM)

Po překvapivé domácí prohře s Arsenalem potřebuje Chelsea ze zbývajících zápasů Premier League ještě 6 bodů, aby si jistě zajistila TOP 4. Chelsea může mít 70 bodů, Leicester 72 bodů. Ale nemůžou toho dosáhnout zároveň, protože hrají proti sobě. Proto je tady možnost pro ostatní celky.

Mužstvo Thomase Tuchela se ještě může kvalifikovat do Ligy mistrů případně i vítězstvím v tom současném ročníku. Finále hraje proti Manchesteru City. V případě kolapsu ligové formy a prohraného finále, by ji do Evropské ligy poslalo 5. místo v lize nebo vítězství v FA Cupu.

West Ham - 58 bodů, 35 zápasů

Zbývající zápasy: Brighton (venku), West Bromwich (venku), Southampton (doma)

Dostanou Hammers po prohře Chelsea s Arsenalem znovu šanci na Ligu mistrů? Ano, mají ji. Ale tým Davida Moyese má před sebou spoustu práce. Pokud se chce dostat do TOP 4, stále zaostává za Chelsea o 6 bodů. Na Leicester ztrácí 8 bodů a hraje 3 zápasy. To by musel vyhrát všechny 3 utkání a Leicester by musel získat s Chelsea a Tottenhamem pouhý bod. Roli by pak hrálo skóre.

Za Kladiváři navíc číhá Liverpool, který má o bod méně a má odehráno o zápas méně. Každopádně West Ham zůstává ve hře o evropské poháry. Může hrát i Evropskou ligu nebo Konferenční ligu.

Liverpool - 57 bodů, 34 zápasů

Zbývající zápasy: Manchester United (venku), West Bromwich (venku), Burnley (venku), Crystal Palace (doma)

I přesto, že v sobotu večer zvítězil nad Southamptonem, i tak Liverpool stále ztrácí sedm bodů na čtvrtou Chelsea. Jenomže má odehráno o dvě utkání méně než Leicester i Chelsea. Na Leicester ztrácí 9 bodů.

Výhra Leicesteru na Old Trafford znamenala velkou ránu v nadějích Reds. Dveře jim trochu pootevřela včerejší prohra Chelsea s Arsenalem. Páté místo pošle Liverpool do Evropské ligy. Také může jít do Konferenční ligy.

Tottenham - 56 bodů, 35 zápasů

Zbývající zápasy: Wolverhampton (doma), Aston Villa (doma), Leicester (venku)

Porážka v Leedsu znamená, že Tottenham už nemá skoro žádnou šanci na TOP 4. Na čtvrtou Chelsea ztrácí 8 bodů a hraje už jen 3 zápasy. Kdyby včera Chelsea vyhrála, měli by Spurs po nadějích.

Realističtěji řečeno, Tottenham má nárok na kvalifikaci do Evropské ligy a do Konferenční ligy, pokud ve zbytku sezóny skončí nejlépe z týmů, které se nekvalifikují do Ligy mistrů a do Evropské ligy.

Arsenal - 55 bodů, 36 zápasů

Zbývající zápasy: Crystal Palace (venku), Brighton (doma)

Arsenal už se ani matematicky nemůže dostat do první čtyřky. Jejich šance na Ligu mistrů zhasnula, když vypadli v semifinále Evropské ligy s Villarrealem. Stále prBo ně vypadá nepravděpodobně možnost nashromáždit dostatek bodů pro Evropskou ligu nebo Konferenční ligu. Může se stát, že Gunners poprvé za posledních 25 let nebudou hrát evropské poháry. Pokud však navážou na vítězství na Chelsea proti Crystal Palace a Brightonu, můžou zakončit sezónu s 61 body, což by mohlo stačit.

Everton - 55 bodů, 34 zápasů

Zbývající zápasy: Aston Villa (venku), Sheffield United (doma), Wolverhampton (doma), Manchester City (venku)

Přesto, že je Everton až na devátém místě, stále má matematickou šanci na Ligu mistrů. Kdyby vyhrál všechny své 4 zbývající zápasy, zakončil by sezónu s 67 body, což je o bod více, než má aktuálně Leicester a o tři více, než má Chelsea. Je třeba zdůraznit, že Everton má odehráno o 2 zápasy méně než Blues a Foxes. Realističtěji ale vypadají ambice Evertonu na kvalifikaci do Evropské ligy.

Leeds - 50 bodů, 35 zápasů

Zbývající zápasy: Burnley (venku), Southampton (venku), West Bromwich (doma)

Je stále matematicky možné, aby Leeds skončil sezónu na pátém místě. I když k dosažení tohoto výsledku by bylo zapotřebí naprosto nepravděpodobné množství nepravděpodobných výsledků.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články