Zpět na » Premier League » Trochu menší chaos – Proč souboj Guardiola vs. Tuchel může definovat postpandemickou éru Premier League

Premier League - Trochu menší chaos – Proč souboj Guardiola vs. Tuchel může definovat postpandemickou éru Premier League

Trochu menší chaos – Proč souboj Guardiola vs. Tuchel může definovat postpandemickou éru Premier League © goal.com, fotbalportal.cz - Tuchel vs. Guardiola

13

Líbilo se

10.05. - NEPŘEHLÉDNĚTE V krátkém sledu uzmul Thomas Tuchel se svou Chelsea druhé vítězství nad Manchesterem City Pepa Guardioly. Narůstající rivalita těchto dvou skvělých koučů bude pokračovat i v nadcházejících sezónách. Právě jejich souboj může definovat éru Premier League v několika dalších letech. I když víme, jak se zachází s hlavními manažery na Stamford Bridge.

Taktické a personální změny, které oba manažeři provedli, měli jasně ukázat, že rozhodně ještě nechtějí vytáhnout své hlavní trumfy. Ty mají nachystané až na finále Ligy mistrů, které se mezi těmito dvěma anglickými kluby rozpoutá na konci května.

Ale právě tyto změny a určitá míra blafování zvyšuje atraktivitu jejich soupeření. Chelsea nakonec dokázala zvítězit 1:2 na Etihad Stadium. Kvůli tomu se mistrovské oslavy Citizens oddálily. Tyto týmy mohou dominovat Premier League v příští sezóně i v těch následujících.

Bylo to konečně potvrzení toho, že souboj Pep Guardiola vs. Thomas Tuchel se stane dalším velkým zápasem v anglickém fotbale, který bude definovat postpandemickou éru Premier League.

V mnoha ohledech je přirozeným nástupcem souboje Guardiola vs. Klopp. Thomas Tuchel je pokračovatelem německé školy. Další kouč, který nesmírně dbá na každý detail, zároveň je velmi progresivní a ambiciózní.

Tzv. mind games budou spíše taktické než psychologické. „Válka“ se bude soustředit spíše na strategické manévry než na házení pizzy.

Thomas Tuchel ale volí „klidnější“ taktiku než Jürgen Klopp. Vypadá to, že se mu ale opravdu vyplácí. Chelsea pod ním šla v krátké době hodně nahoru. Pep Guardiola bude mít velkého soupeře.

Finále Champions League bude úvodním večerem nové bitvy v Premier League. Prozatím má vše jen obrysy, ovšem docela jasné. Sobotní střet byl ve znamení taktické propracovanosti. Rivalita mezi Chelsea a Manchesterem City vzrůstá.

Pep Guardiola zahájil zápas ve velmi nezvyklém rozestavení 3-1-4-2, ve kterém Raheem Sterling a Ferran Torres působili jako něco mezi volně hrajícími „osmičkami“ a křídly, které se stahují doprostřed hřiště. Také okupovali prostory za dvěma útočníky.

Nikdo netušil, že tohle přijde. Svědčí to o výzvě, kterou Tuchel pro Guardiolu představuje. Snaží se na něj vymyslet zcela nový systém.

V úvodu utkání to fungovalo. Sterling opakovaně nacházel volné prostory. Záloha Chelsea z toho byla v šoku. City mělo opakovaně k dispozici volné pole působení. Pak ale Thomas Tuchel zareagoval. Nařídil Timu Wernerovi, aby se pevně držel Rodrigo.

Vzhledem k tomu, že jediný záložník City byl obsazen, N´Golo Kanté s Billym Gilmourem se cítili mnohem lépe. Do té doby byli stále pokryti a napadáni Sterlingem a Torresem.

Guardiolovo použití dvou útočníků, kteří překonávali mezery v tříčlenné obraně Chelsea, ale i tak vedlo k úvodnímu gólu a také k penaltě, kterou zahodil Sergio Agüero.

Jinými slovy, jeho původní herní plán byl natolik nápaditý a dobrý, že do poločasu mohlo být o zápase rozhodnuto.

Ve druhé půli ale kontrolu nad taktickou bitvou převzal Thomas Tuchel. Poté, co si všiml, jak útoky jeho týmu blokuje tříčlenná zeď ve složení Sterling-Jesus-Torres, nařídil Christianu Pulišičovi, aby si při snaze získat míč chodil hlouběji do hřiště. Americký reprezentant pak zásadně zvýšil kreativitu Chelsea.

Ještě důležitější je, že se zdálo, že manažer Chelsea řekl svým křídelním obráncům, aby hráli agresivněji. Zejména u Reece Jamese to bylo očividné. Benjaminu Mendymu působil velké problémy.

Pak přišla znovu řada na Pepa Guardiolu. Po vyrovnání poslal dvacet minut před koncem na hřiště dvojici Phil Foden - Ilkay Gündogan. Citizens se podařilo do jisté míry získat zpět kontrolu nad hrou. Ačkoli pokračovaly starosti Mendyho s Jamesem.

Thomas Tuchel zareagoval rychleji, než jej Pep Guardiola stačil zahnat do kouta. Z lavičky poslal na hřiště Calluma Hudson-Odoie. Tím zdvojnásobil tlak na Benjamina Mendyho. Pep Guardiola prakticky ihned zareagoval tím, že francouzského obránce vyměnil za Zinchenka. Ale přišlo to pozdě.

Chelsea měla v tomto křídelním prostoru velkou dynamiku. Nebylo žádným překvapením, že si gólovou asistenci i rozhodující branky Marcose Alonsa připsal právě Hudson-Odoi.

Byla to zkrátka parádní taktická bitva na obě strany. I když se nejednalo na hřišti o úplně strhující zápas, jako to většinou bývalo u bitev Manchesteru City s Liverpoolem.

Tyto střety nabízejí něco jiného, ale také svým způsobem fantastického. Možná se po letech gegenpresinku, rychlých brejků, velkých útočných manévrů vracejí doby klidnější. V Premier League to byla v posledních letech velká útočná jízda.

Podívejme se i jinam. Inter Milán vyhrál italský titul pod vedením Antonia Conteho pomocí italské taktiky. Po devíti letech sesadil Juventus. Diego Simeone také může dovést své Atlético Madrid proslavené defenzivní taktikou.

S rychlými brejky neuspěly v Lize mistrů Paris Saint-Germain, ani Real Madrid. Zápas mezi Manchester City byl napínavý, ale ne výbušný. Nehrozilo, že se utkání vymkne kontrole.

Ukázalo se, jak může (a dost možná bude) vypadat příští ročník nebo dva Premier League. Fascinující taktický šachový zápas mezi Tuchelem a Guardiolou, ale s trochu menším chaosem, než na jaký je manažer Manchesteru City v Anglii zvyklý.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / goal.com, youtube.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Miras - 10.05. Odpovědět

Pěkný článek, pane Čermáku. Zajímavé.

Miras

https://www.sport.cz/fotbal/premier-league/clanek/2349996-divocina-v-manchesteru-opilec-v-satne-snup ani-bileho-prasku-z-rohoveho-praporku-a-tvrdy-zasah-policie.html....čučkaři vyšší teplota než IQ Smajlík 2 Smajlík 2 Smajlík 2

TuffGong
Wazz - 11.05. Odpovědět

tak né každej je na toluen jako ty posero Smajlík 2 Smajlík 2 Smajlík 13

Wazz

Clanek o City a Chelsee a ty k tomu priklepnes clanek o United. Asi to vysvetluje, jak to mas s tou teplotou.. Smajlík 5

SpaZZeCZ

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/duka-neuspel-s-dovolanim-divadla-se-omlouvat-nemusi-40359814 - v brneli ten toulen fasujete na sociálce more když tady tomu říkáte umění Smajlík 3 Smajlík 13 R.I.P. zdravý rozume Smajlík 19

TuffGong
Wazz - 11.05. Odpovědět

..L Smajlík 13 L Důka.. Smajlík 3 Smajlík 3...dneska perlička jedna za druhou posero Smajlík 3 Smajlík 3 Smajlík 3

Wazz
Wazz - 11.05. Odpovědět

...navíc jsi tu opět všem pro smích visegradský řiťobijci... Smajlík 2 Smajlík 13

Wazz
Wazz - 11.05. Odpovědět

dneska asi půjdu pochcat mariánský sloup ať maj ovčáčkovi a důkovi kuřbuřti důvod ke vzteku... Smajlík 1 Smajlík 17

Wazz

Vrchní tlučhuba a pozér s neutuchající potřebou předvádět , jak moc to nemá v hlavě v pořádku Smajlík 19

TuffGong
Wazz - 11.05. Odpovědět

ano dnes se předvádíš v plné kráse a ještě si sám nadbíháš nevzdělaný hlupáku Smajlík 2 Smajlík 2 Smajlík 13

Wazz
Wazz - 11.05. Odpovědět

https://www.kverulant.org/cases/kardinal-duka-tuneluje-cirkevni-majetek/?utm_source=www.seznam.cz

Wazz
Wazz - 11.05. Odpovědět

Smajlík 3 Smajlík 3 Smajlík 3 Smajlík 13 Smajlík 13 Smajlík 13

Wazz
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články