Zpět na » Premier League » Tlak na Daniela Levyho nikdy nebyl větší – Jak začíná hledání nového manažera Tottenhamu

Premier League - Tlak na Daniela Levyho nikdy nebyl větší – Jak začíná hledání nového manažera Tottenhamu

Tlak na Daniela Levyho nikdy nebyl větší – Jak začíná hledání nového manažera Tottenhamu © fourfourtwo.com, fotbalportal.cz - Daniel Levy

0

Líbilo se

21.04. - NEPŘEHLÉDNĚTE Během úterní noci dokonce prosakovaly zprávy, že by měl ve vedení Tottenhamu skončit. Zatím nic takového oficiálně potvrzeno nebylo. Každopádně si Daniel Levy, předseda Spurs, zásadně pohoršil svou už tak dost pošramocenou reputaci. A to kvůli projektu evropské Superligy, do které měli být Kohouti zapojeni, a také kvůli katastrofálnímu jmenování Josého Mourinha v roce 2019.

Někdy, když váš klub hraje v pátek, můžete dát všem na víkend volno. Pro Tottenham to ale neplatí. V pondělí v poledne se Daniel Levy připojil k evropské Superlize a také vyhodil Josého Mourinha. Obě rozhodnutí možná spolu nesouvisela, ale odrážela širší přání etablovat Spurs mezi evropskou elitu.

Tottenham je na sedmém místě v tabulce Premier League, byl vyřazen už v osmifinále Evropské ligy chorvatským Dinamem Záhřeb. I tak se ale pustili Kohuti do projektu Superligy, aby byli po boku fotbalových supervelmocí. Trvalo to však jen 48 hodin. Ale je to už rok, kdy se jejich plány rozpadly.

Pravděpodobně samotná přítomnost Tottenhamu v tomto „špinavém“ tuctu byla triumfem Levyho. To on vymyslel zvýšit jejich důležitost do takové míry. Přestože od jejich posledního titulu pro mistra Anglie slavily titul i Ipswich a Derby County, belgický Mechelen vyhrál PVP, Wigan i Swansea získaly za poslední desetiletí více domácích trofejí než oni. I tak se Tottenham ocitl mezi smetánkou.

Možná to znamenalo, že mimo hřiště José Mourinho splnil účel. Najmout nejslavnějšího manažera na světě, pak z něj udělat hvězdu dokumentu od Amazonu v dokumentu Všechno, nebo nic... to vše jistě vylepšilo profil Spurs. Dalším náznakem „hollywoodizace“ Tottenhamu byl návrat Garetha Balea, další superhvězdy určené pro Superligu.

Nic z toho by nemělo odvrátit pozornost od toho, jak katastrofální bylo Mourinhovo jmenování do funkce. Nebyly to jen špatné výsledky za poslední čtyři měsíce nebo vypadnutí z Evropské ligy. Bylo to tak předvídatelné selhání. Tupý, ustrašený fotbal, hráči jako obětní beránci, více a více nešťastnější kabina, odhodlání obviňovat všechny ostatní a sám uniknout zodpovědnosti. To vše se stalo jinde. Nechápal tradice Tottenhamu, ani jeho hráče. José Mourinho ke Spurs pasoval stejně špatně jako George Graham. Ale nic z toho nebyl žádný šok. Proč to Daniel Levy udělal?

Bylo cítit, že to neudělal s náležitou péčí. Najímal si reputaci, (ne)dávné úspěchy. Myslel si, že získává Mourinha z roku 2009. Ale psal se už rok 2019... Dokonce i jeho popis Portugalce, jakožto jednoho ze dvou nejlepších manažerů na světě, byl zastaralý. Nyní se Tottenham rozhodl, že devětadvacetiletý bývalý hráč Ryan Mason jim dává větší šanci na to, aby vyhráli finále Carabao Cupu proti Manchesteru City.

Superliga může vše odchýlit od toho, jak kárnou chybou byl Mourinho. Daniel Levy vypadal v posledních letech jako muž s jistou rukou, financoval luxusní stadion, vytrhl Southamptonu jeho milovaného manažera, který pak Tottenham dovedl do finále Ligy mistrů s úžasně nízkými čistými výdaji. V odvětví, kde si většina myslí, že jsou chytřejší než ostatní, vypadal Daniel Levy jako jeden z mála, kdo našel skutečně brilantní vzorec.

Před 14 měsíci bývalý fotbalový ředitel Spurs Damien Comolli prohlásil, že legendární baseballista Billy Beane řekl, že Levy je jedním z nejlepších řídících manažerů v rámci všech sportů. Sám Comolli si myslel, že by měl mít Daniel Levy na stadionu Tottenhamu svou sochu.

Ale kolik z této reputace bylo zničeno sedmnáctiměsíčním působením Josého Mourinha? Hodně z odkazu Mauricia Pochettina bylo rozcupováno. Někteří hráči se odcizili, mnozí z nich sem tam něco řekli, atmosféra se zhoršovala. Tím také snížili svou tržní hodnotu. Dokonce i Harry Kane možná bude chtít z klubu odejít, aby měl šanci získat nějakou klubovou trofej.

Je zřejmé, že se říká, že Daniel Levy potřebuje teď toho správného člověka. Zájem o Juliana Nagelsmanna by se mohl zdát jako návrat k principům, které zastával Mauricio Pochettino. Ale volné místo bude i v Bayernu Mnichov... Možná si to Tottenham špatně načasoval.

Levy však nemusí jen vybírat manažera. Musí znovu najít étos, tedy ideální celek principů, kterým by se měl klub řídit. Tottenham v poslední době ztratil svůj morální a fotbalový kompas. Levy jim možná vydělal jmění, ale ztratil část svého postavení.

Historie fotbalu je plná předsedů i vrcholných klubových představitelů, kteří byli uznáváni jako guru a vzory, dokud po několika špatných rozhodnutích neupadli do nemilosti.

Kam dál?

Více informací o Tottenham Hotspur naleznete zde.

Michal Čermák / fourfourtwo.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Kuzma - 22.04. Odpovědět

To co se podařilo vybudovat za působení Pochettina, je nenávratně pryč. Kouhouti zakokrhali, přiblížili se k vrcholu, ale to je vše.
Vráti se to normálu, budou hrát klidný střed tabulky s cílem občas zabojovat o evropské poháry ...
Jedinou hodnotou v klubu jsou Kane, Son a Lorris. A jakmile ti odejdou ( a oni odejdou ), budou rádi za 10. místo v tabulce.

Kuzma
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články