Zpět na » Premier League » Je liverpoolská ofenzivní „fantastická čtyřka“ budoucností? Klady a zápory, které musí Jürgen Klopp zvážit

Premier League - Je liverpoolská ofenzivní „fantastická čtyřka“ budoucností? Klady a zápory, které musí Jürgen Klopp zvážit

Je liverpoolská ofenzivní „fantastická čtyřka“ budoucností? Klady a zápory, které musí Jürgen Klopp zvážit © skysports.com, fotbalportal.cz - Liverpoolská "fantastická čtyřka"

3

Líbilo se

09.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Forma Dioga Joty, nové posily Liverpoolu, „donutila“ Jürgena Kloppa k tomu, aby vytvořil novou útočnou šablonu. Už to není o smrtícím trojzubci Mané-Firmino-Salah. K tomu se přidal Portugalec, který přišel z Wolverhamptonu. Může toto rozestavení fungovat v budoucnu? Jaké výhody a nevýhody přináší?

„Myslel jsem si, že to dává smysl. Podle mě to je přesně ono. Pokud do tohoto chcete něco přidat, pak musíte být opravdu hodně odvážný,“ uvedl Jürgen Klopp na otázku ohledně toho, proč proti Manchesteru City zvolil takto ofenzivní taktiku.

Německý kouč čelil výzvě, zda nasadí do základní sestavy svého dlouholetého oblíbence Roberta Firmina, nebo nově příchozího Dioga Jotu. Manažer Liverpoolu se nakonec rozhodl pro oba v odvážné formaci 4-2-4.

A to v jejich nejnáročnějším zápase celé sezóny - na půdě Manchesteru City.

„Bylo to těžké rozhodnutí změnit systém před utkáním proti Manchesteru City,“ připustil poté lodivod Reds. Ale bylo to do značné míry obhájeno.

Liverpool v červenci prohrál na Etihad Stadium 4:0. V roce 2017 tam prohrál dokonce 5:0. Klopp ještě nikdy neporazil tým Pepa Guardioly v Premier League právě na jeho domácí půdě. Nepovedlo se to ani tentokrát, ale útočný přístup pořádně vyhodil Citizens ze sedla.

Firmino, hrající jako střední útočník po boku Mohameda Salaha se již během několika minut ocitl tváří v tvář gólmanu Edersonovi. Sadio Mané pak záhy nastřelil brankovou konstrukci. Manchester City byl pod velkým tlakem. Vzadu byl velmi zranitelný.

„Je zřejmé, že to pro našeho soupeře bylo překvapení. Byl to odlišný systém,“ řekl Klopp.

Liverpool šel brzy do vedení po proměněné penaltě. Úvodních 20 minut bylo pro německého manažera hodně povzbudivých. Ukázalo se, že slabší týmy to může pořádně zaskočit a hned v úvodu může být rozhodnuto o třech bodech. Tempo na začátku bylo opravdu vražedné.

To, co ale následovalo, muselo přinést jisté znepokojení.

„Pro nás byla největší výzva dnešního zápasu to, jak budou bránit své krajní prostory Sadio Mané a Diogo Jota. Oba samozřejmě přemýšlejí především jako útočící hráči. Ale v určitých okamžicích se musí stát záložníky. Tyto prostory jsme nechali otevřené asi 10 minut. Právě v té době jsme dostali gól a pak se proti nám kopala penalta. Takový je fotbal,“ pokračoval Klopp.

V prvním poločase to bylo opravdové 4-2-4, jak naznačuje kouč mistra. I když to přineslo pozitiva, objevila se i negativa. Uvolnění prostoru pro Kevina De Bruyneho bylo až příliš. A Liverpool za to zaplatil.

ssdvvSadio Mané nevykryl správný prostor (zdroj: skysports.com)

Problém demonstroval i vyrovnávací gól Gabriela Jesuse. Sadio Mané si dobře nehlídal prostor. Byl až příliš uprostřed pole. Nebyl na levém kraji. To přimělo Giniho Wijnalduma, aby se vydal ke Kylu Walkerovi. Díky tomu měl Kevin De Bruyne uprostřed prostor na to, aby následně vybídl ke skórování Gabriela Jesuse. Situace před pokutovým kopem byla jen mírně odlišná.

asDiogo Jora zůstal příliš vytažený (zdroj: skysports.com)

„Je to vždy velké nebezpečí, pokud máte ve středu dva hráče a dva hráči jsou na křídlech. Když se podíváte do 90. let, tak tam hrály týmy systémem 4-4-2. OK, bylo to skvělé do budoucna, ale je potřeba, aby se hráči vraceli a pomáhali obraně, aby byla silná a kompaktní.“

„Je to druh rizika a odměny. Několikrát - jak říká Jürgen Klopp - se nedokázali vrátit úplně zpět. To byly okamžiky, kdy Kevin De Bruyne ukázal svou výjimečnost. Přihrál na jeden gól, vyslal do šance Sterlinga a pak z toho byla penalta,“ řekl Jamie Carragher.

safsSituace před penaltou City (zdroj: skysports.com)

Ale tohle se stávalo velmi zřídka. Především proto, že Liverpool našel po přestávce řešení. Během druhého poločasu byli útočníci Liverpoolu více stažení, když se snažili ovládnout krajní prostory.

„V poločase jsme to mohli upravit. Chlapci byli opět kompaktní. Už se nám tyto situaci neděly. City muselo balón hodně obehrávat dokola. Bylo to, co jsme chtěli.“

„Chlapci jsou na to připravení. Tento systém zvládli. Jsou připraveni naslouchat a takto hrát. Jsem opravdu šťastný. Byl to skutečně dobrý fotbal.“

„Je to zápas s nejnižším počtem šancí, jaký kdy proti nám Citizens měli. I když zápasy vyhrávali, měli více šancí. Tento duel se mi moc líbil,“ pochvaloval si Klopp.

asda(zdroj: skysports.com)

Má pravdu. Čísla očekávaných gólů to jasně ukazují. U Manchesteru City svítilo číslo 0,63. Pokud nebudeme počítat pokutový kop. Který navíc Kevin De Bruyne neproměnil.

To je výrazně méně než za poslední dva roky. Hra na dalšího útočníka City poněkud potlačila.

„Jedná se o útočnou sestavu, ale pokud každý dělá svou práci, pak je to ještě pevnější obranná formace,“ uzavřel německý trenér.

Dá se očekávat, že takový systém vytáhne na své soupeře častěji. Je to nejlepší způsob, jak využít Maného a Jotu? Pro Liverpool to je jistě další možnost, další způsob, jak protivníky překvapit.

Jürgen Klopp našel způsob, jak mít v sestavě všechny své čtyři útočníky. Nyní je výzvou najít způsob, jak je dostat do jejich nejefektivnějších pozic a aby vše fungovalo na maximum.

Kam dál?

Více informací o Liverpool FC naleznete na lfcway.com.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz, youtube.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články