Zpět na » Premier League » Ross Barkley pod Mauriziem Sarri dozrává. Těží z toho Chelsea i anglická reprezentace

Ross Barkley pod Mauriziem Sarri dozrává. Těží z toho Chelsea i anglická reprezentace

Ross Barkley pod Mauriziem Sarri dozrává. Těží z toho Chelsea i anglická reprezentace © skysports.com, fotbalportal.cz - Ross Barkley

4

Líbilo se

01.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Minulou sezónu končil v naprostém zapomnění. Na Stamford Bridge si jej přivedl Antonio Conte, ale nedokázal se prosadit. Pod novým koučem Mauriziem Sarrim ovšem Ross Barkley rozkvétá. Jeho kariéra se začíná ubírat tím správným směrem. Ještě před sebou může mít velké věci. Čemu vděčí za své vzkříšení? Kde hledat důvody?

Ross Barkley byl v Chelsea pod vedením Antonia Conteho jen pár týdnů. Italský kouč musel následně na lavičce Blues skončit. Barkley se tehdy neuvedl dobře. Ve svém prvním vystoupení nastoupil proti Arsenalu a předvedl špatný výkon. Vystřídal tehdy zraněného Williana už v prvním poločase.

„Není to jednoduché, zejména když máte na lavičce pouze Rosse Barkleyho,“ prohlásil po onom utkání Antonio Conte.

Možná, že se Conteho slova ztratila v překladu, snad nechtěl, aby to vůči Barkleymu vyznělo tak drsně. Ovšem nastavilo to tón, od kterého se následně odráželo působení Barkleyho v Chelsea.

Záložník přišel na Stamford Bridge poté, co měl za sebou roční pauzu. Měl vážné poranění zadních stehenních svalů. Do konce sezóny tehdy odehrál pouze tři zápasy.

Ross Barkley pak během jarní části sezóny v Chelsea přišel i o poslední naděje propracovat se do anglického výběru pro mistrovství světa. Jeho budoucnost v Chelsea byla značně nejistá. Ovšem deset měsíců po neúspěšném debutu na Emirates Stadium proti Arsenalu se u Barkleyho vše rapidně změnilo.

Měl impozantní přípravu. Maurizio Sarri mu dával a dává čím dál více příležitostí. Díky svým povedeným výkonům si dokonce vysloužil povolání do anglické reprezentace.

Ross Barkley si takřka po dvou letech připsal další reprezentační start, když nastoupil proti Chorvatsku. Garethu Southgateovi se jeho výkon líbil a poslal jej na hřiště i proti Španělům.

Po návratu začal úřadovat i v dresu Chelsea. Proti Southamptonu si připsal jeden gól a asistenci. Následně zachránil bod za remízu 2:2 s Manchesterem United. V posledním duelu proti Burnley byl Ross Barkley Hráčem utkání. Zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

V Premier League v této sezóně odehrál dosud Ross Barkley pouze 391 minut, ale stihl za tu dobu tři přesné zásahy a tři gólové přihrávky. Je to nejproduktivnější období v dosavadní Barkleyho kariéře. Vždy měl chuť vytvářet šance a střílet góly. Ovšem nyní se ukazuje, že se v jistých ohledech a dovednostech zlepšil. Mohl by zcela naplnit svůj potenciál.

Maurizio Sarri prohlásil, že „fyzický stav“ je jedním z největších faktorů Barkleyho zlepšení. U Rosse Barkleyho nebylo herní nasazení tou nejsilnější zbraní. Proti Burnley ale Barkley naběhal 12 kilometrů. Stejně jako například N´Golo Kanté. V průměru naběhá Barkley o kilometr a půl, než kolik naběhal v dresu Evertonu.

„Je zdravější, lepší, silnější. Možná to má co dočinění s tím, nyní od něj vidíme v Chelsea,“ prohlásil Jamie Carragher.

„Snažil jsem se dělat vše naprosto perfektně a precizně. Ke konci sezóny jsem se cítil silný. V předsezónní přípravě jsem tvrdě pracoval. Pracoval jsem na síle, na fyzičce. Měl jsem tréninky s kondičním trenérem. Nastavil jsem hlavu i tělo tak, abych se cítil co nejlépe. Jsem teď opravdu připravený. Cítím se tu jako doma,“ řekl na konci července sám Barkley.

Na začátku sezóny Maurizio Sarri uvedl, že pokud Ross Barkley zapracuje na obranných dovednostech a na taktice, může se stát komplexním hráčem. Nedávné důkazy naznačují, že je na dobré cestě. Když mu to okolnosti dovolí, tlačí se do šestnáctky. Zároveň ale ukazuje dostatečnou herní disciplínu při hře bez míče.

„Zlepšil a stále zlepšuje svou obrannou fázi. Myslím si, že nyní je Ross komplexním hráčem,“ pochválil anglického záložníka Maurizio Sarri po famózním nedělním výkonu.

Barkley se rozhodně zlepšil v rozhodování na hřišti. Je to jen 18 měsíců, co o něm Graeme Souness prohlásil, že je „dítětem na hřišti“. Bylo to po jeho špatném výkonu v dresu Toffees při Merseyside derby proti Liverpoolu. To bylo jeho rozhodování extrémně špatné. Teď je to jinak.

Vypadá to, že Ross Barkley dospívá. Proti Burnley vytvořil pro své spoluhráče 4 gólové příležitosti. Více než kterýkoliv jiný hráč na hřišti. Pozoruhodnější ovšem byla jeho úspěšnost přihrávek. Během 90 minut úspěšně provedl 91 z 96 přihrávek.

Nebylo to v této sezóně poprvé, kdy jeho účinnost tak vynikala. Po devíti kolech měl vyšší procento úspěšnosti přihrávek než Jorginho. Jeho 92% úspěšnost znamená obrovský nárůst oproti minulým sezónám. Řadí jej mezi TOP 5 hráčů v celé Premier League.

sfvd(zdroj: skysports.com)

Barkley odolává pokušení pustit se do riskantního kličkování. Během šesti sezón v Evertonu se v průměru na jeden zápas pokusil o kličku hned 5x. Ale pod Sarrim toto číslo rapidně kleslo, na 1,4 kličky na zápas. Barkleyho impulzivnost v minulosti srážela jeho výkony dolů. Teď si vybírá ty správné momenty.

Je snadné pochopit, proč nyní dostává přednost před Mateem Kovačičem i Rubenem Loftus-Cheekem. „Dospěl jsem. Chápu hru mnohem lépe, což může být přirozené postupem věku. Je mi 24 let a chápu hru. Jsem ve velkém klubu plném očekávání. Kolem mě jsou fantastičtí hráči. Mé výkony to dokazují,“ uvedl Barkley nedávno.

Nyní je pro Barkleyho tou největší výzvou to, aby tento progres udržel i nadále. Už se ovšem zcela vzpamatoval z hrozného výkonu na Emirates Stadium. Dal na něj zapomenout. Barkley v Chelsea dozrává. Těží z toho samotný hráč i celý klub, potažmo i reprezentační výběr Albionu.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, youtube.com, fotbalportal.cz

Související odkazy
Nejnovější články