Zpět na » Premier League » Kdo a za kolik? – Jak byly rozhodnuty přestupní sumy za Cristiana Ronalda, Alissona a Richarlisona

Kdo a za kolik? – Jak byly rozhodnuty přestupní sumy za Cristiana Ronalda, Alissona a Richarlisona

Kdo a za kolik? – Jak byly rozhodnuty přestupní sumy za Cristiana Ronalda, Alissona a Richarlisona © skysports.com, fotbalportal.cz - Alisson a Ronaldo

5

Líbilo se

02.08. - NEPŘEHLÉDNĚTE Fotbalový trh se díky přestupovým cenám z loňského léta za Neymara a Mbappého posunul do úplně nových sfér. Slavné kluby musí nyní vysázet obrovské peníze za to, aby si koupily stěžejního hráče odjinud. Ryan Mason, Sean Dyche a David Webb diskutovali o současném stavu přestupového trhu. Jaké informace jejich diskuze přinesla?

Brankář Alisson přestoupil z AS Řím do Liverpoolu za 67 miliónů liber a stal se nejdražším gólmanem historie. Cristiano Ronaldo šokoval svět, když Real Madrid vyměnil za Juventus. Stará dáma zaplatila 109 miliónů liber. Richarlison zářil v uplynulé sezóně v dresu Hornets. Před pár dny se upsal Evertonu za 40 miliónů liber.

V létě se na fotbalovém přestupovém trhu protočí obrovské množství peněz. Ale jak se rozhoduje o přestupových poplatcích? Jak moc se tržní ceny snižují a zvyšují? A kolik toho hráči vědí o své ceně?

Do diskuze se zapojil bývalý hráč, přestupový konzultant a také manažer. Co všechno vyšlo na povrch?

Hráč - Ryan Mason

Ryan Mason zahájil svou kariéru v Tottenhamu už v sedmi letech. V dresu Spurs odehrál celkem 70 utkání. Většinu svého angažmá ale trávil po hostováních. Až v roce 2016 přestoupil do Hullu. Tehdy za něj Tigers zaplatili 13 miliónů liber. V roce 2017 musel ve věku 26 let ukončit kariéru kvůli zlomenině lebky.

Ryan Mason prozradil stanici SkySports, jak jsou některé poplatky určovány.

„Spousta poplatků, které jsou v celkové sumě zmiňovány, jdou agentům a lidem v klubu. Pokud se snažíte prodat hráče a můžete jej dostat do pozice, kdy jej budou sledovat i další kluby, pak můžete přinutit ostatní kluby, aby jednaly rychleji.“

„Hromada nejrůznějších spekulací v médiích pochází od lidí uvnitř klubu nebo od lidí, kteří jsou do onoho transferu nějak zapojeni. Většinou se snaží vyprovokovat určité reakce.“

„V létě jsem odcházel ze Spurs a mluvilo se ve spojitosti se mnou o částce, která nebyla pravdivá. Nikdy jsem si jako hráč nepomyslel: „Jaká je má cena? Kolik stojím? Když jsem odcházel z Tottenhamu, zeptal jsem se, jaký je za mě poplatek a také, jaké kluby jsou ochotny to za mě zaplatit a domluvit se.“

„Je to divné, když tam sedíte a posloucháte o ceně za vás. Je to o tom, na kolik si vás předseda klubu cení. Je to pro ně výhoda.“

Ryan Mason si nemyslí, že by se měl přestupový trh v budoucnu nějak zpomalit. Domnívá se, že by měly být některé kluby velmi opatrné.

„Před dvěma třemi roky jsme si mysleli, že by se to mohlo zpomalit a nemuselo by to tak pokračovat. Ale fotbal má stále větší a větší vliv. Takže v blízké budoucnosti nevidím nějakou vidinu zpomalení.“

„Ty kluby, které musí být opatrné, jsou kluby, které postoupí z Championship do Premier League. Dostanou obrovskou finanční odměnu. Mohou začít hodně utrácet. Pokud se jim pak nepovede udržet se, bylo by to pro finančně hodně těžké.“

Přestupový konzultant - David Webb

David Webb je transferový konzultant a také bývalý vedoucí elitního oddělení talentů v Tottenhamu. Pracoval také v Bournemouthu jako vedoucí přestupového oddělení. Přinesl stanici SkySports informace o faktorech, které mají vliv na celkový poplatek za hráče.

„Je to kombinace několika faktorů. Roli hraje věk hráče, jeho profil, jeho kontrakt a také srovnatelní hráči na trhu.“

„Pokud mluvíme o dvacetiletém talentu, pak ho kluby nechtějí prodat levně. A jestliže je zájem i z jiných klubů, pak bude cena vyšší.“

„Podíváte-li se na nějakého hráče v kategorii od 18 do 23 let, dostanete se na částku X. Pak možná v horizontu dvou tří let přemýšlíte, v závislosti na velikosti klubu a obchodní strategii, o tom, kolik byste za něj mohli dostat.“

Webb pracoval také jako skaut pro Southampton. Stejnou funkci vykonával i v Millwallu a Crystal Palace. Eagles pomohl objevit Wilfrieda Zahu už v jeho 13 letech.

Cena za tohoto hráče nadále roste. Podle dostupných informací by mohl být toto léto případně prodán za 70 miliónů liber.

„Loňský transfer Neymara za 200 miliónů liber dostal trh opravdu velmi vysoko. Znamená to, že současní hráči, kteří nepatří mezi „prémiové“, se prodávají za „prémiovou“ cenu. Trh způsobil to, že ceny vyletěly nahoru. Hráči, kteří by mohli mít hodnotu X, což by bylo rozumné, mají najednou dvojnásobnou cenu.“

„Přestupové ceny jsou stále poměrně vysoké. Když se podíváte na Cristiana Ronalda, který přestoupil do Juventusu za 105 miliónů liber a na Alissona, který se upsal Liverpoolu za 67 miliónů liber. V klubech Premier League málokdy vidíte obchody v rozmezí 5 až 7 milióny liber.“

Jedním transferem, který byl opravdu překvapivý, byl přestup Richarlisona z Watfordu do Evertonu. Stál 40 miliónů liber. Do Watfordu přišel loni v létě za 11 miliónů liber. Díky skvělé sezóně šla jeho cena raketově nahoru. Nicméně v Evertonu bude působit pod manažerem Marcem Silvou, s nímž se zná už z Watfordu.

„Klíčovým náhledem na tento přestup může být, že se hráč už znal s manažerem. Takže ho zná a ví, co mu může do týmu přinést.“

„Pod Silvou hrál dobře. Vypadalo to, že má velkou sebedůvěru a sebevědomí. Vypadalo to, že poplatek také ovlivnila manažerova víra v něj. Mohl by to být hazard, ale manažer ví, jak z něj dostat to nejlepší.“

„Každý klub dělá tyto věci odlišně. V Tottenhamu byla tato „péče“ klíčová. Mauricio Pochettino hodně dbal především na charakter hráče. Vždy jsem musel dělat spoustu „domácích úkolů“. Zejména, když šlo o hráče ze zámoří. Přesně jsem musel vědět, jestli by do prostředí Tottenhamu zapadli. Zvažují se všechny výhody a nevýhody. Pak se zjišťuje, zda stojí za to pokračovat.“

„Musíte toho zjistit opravdu hodně. Znát hráčův charakter, jak se choval v předchozích působištích...je toho spousta. Nechcete utratit 10 miliónů liber za někoho, kdo by se vám nehodil.“

Manažer - Sean Dyche

Burnley patří v posledních letech k těm klubům Premier League, které utrácejí nejméně. Klub byl poněkud frustrován při pokusech o posílení během tohoto léta. Chtěli získat z WBA duo Craig Dawson-Jay Rodriguez. Ale odmítli. Stejně tak ochladl jejich zájem o Sama Clucase ze Swansea.

Clarets dosud nikoho nekoupili. Manažer Sean Dyche stanici SkySports řekl, že přestup Jamese Maddisona z Norwiche do Leicesteru, který se udál 20. června, ovlivnil letní přestupové okno.

„Vypadá to, že na trhu je spousta různých změn. Na začátku přestupového období se událo několik věcí. Maddison přestoupil do Leicesteru, což posunulo hranice. Pak to byl domino efekt. Všichni teď chtějí víc. Chtějí tolik, kolik jen mohou dostat. Je to pro nás těžké, ale není to pro nás nic nového.“

„Všechny kluby vyčkávají. Vyčkávají, aby pak mohly pořádně přitlačit na cenu. Je to jednoduché. Kluby, které dostanou nějaké peníze, vědí, že je musí investovat zpátky. Je to těžké pro všechny.“

„Každý ví, že to přijde. Takže je hra na vyčkávanou. Z fotbalového hlediska je to správné, protože byste měli mít na začátku přípravy ve svém týmu hráče, kteří jsou vaši. Z obchodního hlediska je to jiné. Kluby čekají a čekají. Chtějí maximalizovat každou kapku.“

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Noviny
Nejnovější články