Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Premier League » 10 nejlepších týmů v historii Premier League: Od Arsenalu po Arsenal

10 nejlepších týmů v historii Premier League: Od Arsenalu po Arsenal

10 nejlepších týmů v historii Premier League: Od Arsenalu po Arsenal © dailymail.co.uk, fotbalportal.cz - Arsenal ze sezóny 2003/2004

2

Líbilo se

30.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Je možné, že po této sezóně se bude dlouho mluvit o týmu Manchesteru City, který sestavil Pep Guardiola. Citizens jistě kráčí za titulem a zatím ztratili pouhé dva body. Ale kdo už natrvalo patří k legendárním mužstvům historie Premier League? Web FourFourTwo přinesl žebříček 10 nejlepších mistrů od roku 1992, kdy se začala psát historie Premier League.

10. Arsenal, sezóna 1997/1998

Pozdější týmy Arsenalu jistě byly technicky nadanější, ale mnoho hráčů tehdejšího výběru naznačuje, že i tento celek patřil mezi nejlepší. Byl to první titul pod Arsénem Wengerem. Mísila v nich fyzická síla v ofenzivě, moderní hrotový útočník a klasická obranná čtyřka ze staré anglické školy.

Spíše než technickou kvalitou bylo toto mužstvo proslaveno svými fyzickými parametry a vlastnostmi, tempem, silou a vytrvalostí. Záložní kvarteto to jen umocnilo. Emmanuel Petit a Patrick Vieira tvrdili muziku uprostřed pole, nikoho přes sebe nepustili. Ray Parlour pod Wengerem změnil svou hru a dominoval. Marc Overmars nabízel bleskovou akceleraci.

A vepředu? Tam panoval na pozici playmakera Denis Bergkamp. Na hrotu výborně pracoval rychlý Nicolas Anelka. První polovina sezóny byla z pohledu Arsenalu neuvěřitelná. Během 14 zápasů si připsali 13 výher a zároveň 12 čistých kont. To znamenalo, že Gunners získali titul už dvě kola před koncem ročníku.


(zdroj: fourfourtwo.com)

9. Manchester United, sezóna 2007/2008

sgds(zdroj: fourfourtwo.com)

Pozoruhodný tým, který měl skutečně všechno. Edwin van der Saar se vrátil na svůj vrchol. Rio Ferdinand a Nemanja Vidič byli nejlepší stoperskou dvojící v celé Evropě. Dále pak Paul Scholes, Owen Hargreaves a Michael Carrick byli pravděpodobně třemi nejinteligentnějšími anglickými středními záložníky své generace. Vepředu ničilo každého soupeře ofenzivní trio ve složení Carlos Tévez, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney. Ronaldo byl prostě nezastavitelný a tato sezóna mu pomohla k zisku Zlatého míče.

Tyto hráče pak doplňovali Park Ji-sung, Darren Fletcher, John O´Shea. Sir Alex Ferguson postavil skvělý tým. Ten byl paradoxně ještě lepší v Evropě než v Premier League. Získal jen o dva body více než Chelsea, kterou vedl Avram Grant.

8. Manchester United, sezóna 1999/2000

sgddhdfng(zdroj: fourfourtwo.com)

Zdá se, že je až skoro zločin, když do tohoto výběru není zařazen tým Manchesteru United ze sezóny předchozí, kdy získal památný trebl. Ale v sezóně 1999/2000 získal Manchester United v Premier League ještě o 12 bodů více a vstřelil o 17 gólů více než v předchozí sezóně. Také je to vzhledem k tomu, že v sezóně 1998/1999 se Manchester United dostal k titulu až v posledním kole. Vyhrál o pouhý bod. To v sezóně 1999/2000 vyhrál s naprosto pohodlným náskokem 18 bodů.

Tým byl převážně stejný jako ve slavném ročníku. Nejlepší středové kvarteto v historii Premier League ve složení David Beckham, Paul Scholes, Roy Keane, Ryan Giggs, doplněné úžasným útočným duem Andy Cole - Dwight York. A supernáhradníci Teddy Sheringham a Ole Gunnar Solskjaer.

7. Leicester, sezóna 2015/2016

ssdgds(zdroj: fourfourtwo.com)

Leicesterský titul byl tak nečekaný, že se zdá být nemožné, aby byl srovnáván s těmito obry. Nelze zapomínat na to, že Foxes byli naprostým outsiderem. Jenomže i tak získali mistrovský pohár s desetibodovým náskokem. Za celou sezónu prohrál Leicester jen třikrát.

Tým Claudia Ranieriho naprosto zničil pravidla. Zatímco jiní byli posedlí držením míče, Lišky byly mužstvem, které spoléhá výhradně na rychlé protiútoky. Jamie Vardy zlomil rekord Premier League v počtu zápasů v řadě, ve kterých skóroval. Riyad Mahrez se stal nejlepším hráčem celé Premier League. N´Golo Kanté byl naprostým zjevením, všestranný defenzivní záložník.

Ale celkově to byl skvělý tým. Jeho defenziva patřila k naprosté špičce, což bylo vidět zejména ve druhé polovině sezóny. Když přišla nějaké otázka, problém...Leicester vždy dobře odpověděl a zareagoval. Bylo to neobyčejné. Nečekaný titul, který si budou všichni pamatovat po dlouhá léta. Také si zaslouží být mezi nejlepšími.

6. Manchester United, sezóna 1993/1994

fd(zdroj: fourfourtwo.com)

V devadesátých letech získával Manchester United tituly jako na běžícím páse, ale toto byl jejich nejdominantnější triumf v této éře. Byli brilantní, impozantní, naprosto konzistentní. Na vrcholu tabulky byli 40 kol ze 42.

Taktika byla nastavena na rozestavení 4-4-2, přestože vycházela ze základního rozestavení 4-2-3-1. Nováčkem byl Roy Keane. Ten společně s Paulem Incem vytvořil středové duo, které všem nahánělo strach. Oba to byli tzv. box-to-box hráči. Ty pak doplňovali dva z trojice Lee Sharpe, Andrei Kanchelskis a Ryan Giggs. Vepředu koncertoval Eric Cantona, který hrál pod Markem Hughesem, zkušeným typickým zakončovatelem.

A vzadu? Neprostupná vozba v čele s Denisem Irwinem, Stevem Brucem, Garym Pallisterem a Paulem Parkerem. Za nimi Peter Schmeichel - nejlepší brankář Premier League. Nikdo neměl šanci.

5. Chelsea, sezóna 2005/2006

sfd(zdroj: fourfourtwo.com)

Tento výběr Chelsea není oceňován stejně jako tým stejného klubu, který dobyl titul o rok dříve, ale byl takřka stejně dobrý. Získal jen o čtyři body méně, a hlavně kvůli dvěma porážkám, které přišly v době, když už měli Blues titul v kapse. Také nastřílel stejný počet gólů. Frank Lampard byl k nezastavení. Didier Drogba se stále zlepšoval. Hernán Crespo se vrátil z hostování a přispěl důležitými brankami v klíčových momentech.

Dynamiku do hry vnášeli Arjen Robben a Damien Duff. Joe Cole také patřil mezi klíčové základní stavební kameny Mourinhova celku. Michael Essien byl dalším veledůležitým článkem do skvěle pracujícího stroje. Pokud jde o statistiky a nadvládu nad rivaly, jde o nejvíce podhodnocený tým, který v Premier League získal titul.

4. Manchester United, sezóna 2008/2009

sdgd(zdroj: fourfourtwo.com)

Nabízí se zde srovnání s mistrovským kádrem ze sezóny 1999/2000. I tady se jednalo o tým, který v předchozím ročníku vyhrál Ligu mistrů. Tím se stal později ještě lepším mužstvem. Zatímco v minulé sezóně naháněla Manchester United Grantova Chelsea, teď byl hlavním rivalem nenáviděný Liverpool, jenž vedl Rafa Benítez. Právě Reds tehdy byli nejlepším celkem v historii Premier League, který nezískal titul.

Cristiano Ronaldo už nepůsobil pro soupeře tak hrozivě. Chyběl Owen Hargreaves. Ovšem do týmu United přibyl Dimitar Berbatov. V sezóně 2007/2008 Rudým ďáblům scházel zabiják v pokutovém území. V bulharském reprezentantovi jej získali. Nejpozoruhodnější byla série 14 čistých kont v řadě od listopadu do února, tedy v nejtěžším období sezóny Premier League. Přitom Manchester United vstřelil o devět gólů méně než druhý Liverpool a prohrál s ním oba vzájemné duely. I tak to ale byl skvělý celek.

3. Chelsea, sezóna 2016/2017

sgd(zdroj: fourfourtwo.com)

Občas je těžké umístit nedávné úspěchy do historického kontextu a síně slávy. Ale nikdo by neměl pochybovat o zařazení posledního mistra do tohoto výběru. Chelsea získala titul v jedné z nejkonkurenceschopnějších sezón Premier League. Pod Antoniem Contem posbírali Blues 92 bodů, to je druhý nejlepší počin v celé historii Premier League.

Po špatném startu se Chelsea podařilo přejít na rozestavení 3-4-3, což přineslo šest čistých kont v řadě a 12 výher za sebou. Z osmého místa se tým dostal na vrchol tabulky. Soupeři se s tím nedokázali vypořádat. Marcos Alonso, Victor Moses na stranách. Eden Hazard si na hřišti dělal, co chtěl. Diego Costa sázel gól za gólem.

V defenzivě působila jen trojice hráčů, což se může zdát jako zranitelné místo. Přitom byla pevná jako skála. Nezvládla by to samozřejmě bez podpory ostatních. Největším přínosem byl jistě N´Golo Kanté. Byl bezkonkurenční. Po právu získal cenu pro nejlepšího hráče sezóny. Antonio Conte pak ve druhé polovině sezóny našel místo i pro Cesca Fábregase, který už vypadal odepsaný.

2. Chelsea, sezóna 2004/2005

dxd(zdroj: fourfourtwo.com)

Premiérová sezóna Josého Mourinha na Ostrovech byla založena téměř výhradně na naprosto precizní defenzivě. Chelsea inkasovala během 38 zápasů jen 15 gólů a udržela 25x čisté konto. To se zdá být až neuvěřitelné. Dodnes je to rekord. Stejně jako bodový zisk (95 bodů!).

V ofenzivě výborně pracovali Arjen Robben a Damian Duff. Didier Drogba ještě nebyl úplně na vrcholu. Eidur Gudjohnsen byl skvělým pojítkem. Frank Lampard hrál úžasně. Claude Makelélé na pozici defenzivního záložníka exceloval.

Chelsea nejčastěji nastupovala v rozestavení 4-3-3, což během sezóny po ní přebrala velká část týmů celé Premier League. Nikdo jej však nedokázal tak skvěle replikovat, jak jej praktikoval José Mourinho se svým týmem ze Stamford Bridge.

1. Arsenal, sezóna 2003/2004

gddf(zdroj: fourfourtwo.com)

Jiní mistři triumfovali s větším počtem bodů, nebo také zároveň ovládli Champions League. Ale počin Arsenalu ze sezóny 2003/2004 je zkrátka nezapomenutelný a věčný. Od konce 19. století, kdy se v Anglii začala hrát oficiální fotbalová soutěž, se to nikdy nestalo. Gunners prošli celou sezónou bez jediné porážky.

Neporazitelné týmy jsou často charakterizovány odolnou obranou, ale Arsenal měl neuvěřitelnou útočnou sílu, kde se mohl pochlubit rychlostí Theirryho Henryho, kreativitou Dennise Bergkampa a spolehlivého gólového příspěvku od Freddieho Ljungberga a Roberta Pirese z pozice křídel.

Gilberto Silva a Patrice Vieira poskytli Arsenalu fyzickou sílu, kterou v předchozím desetiletí často postrádal. Sol Campbell byl jediným „přirozeným“ obráncem. Ashley Cole, Lauren i Kolo Touré byli přeučení ofenzivní hráči. Arséne Wenger s nimi tuto transformaci provedl. Jense Lehmanna si takřka každý pamatuje především díky chybám, ale při své úvodní sezóně v Premier League si ničeho takového nedopustil.

Arsenal měl v té sezóně nejlepší útok i obranu. Dal nejvíce gólů a inkasoval nejméně branek. Existuje mnoho důvodů, proč je 0 v kolonce proher výše než číslo 95 v kolonce bodů, čehož dosáhla Chelsea v sezóně 2004/2005.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / fourfourtwo.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články