Zpět na » Premier League » Lingard a Rashford budou odkazem Louise van Gaala v Manchesteru United

Lingard a Rashford budou odkazem Louise van Gaala v Manchesteru United

Lingard a Rashford budou odkazem Louise van Gaala v Manchesteru United © fourfourtwo.com, zimbio.com, fotbalportal.cz - Rashford a Lingard jsou jedni z mladíků, kterým dal LvG šanci

0

Líbilo se

24.05. - Louis van Gaal vydržel na lavičce Red Devils dvě sezóny. Tu třetí, pro kterou měl kontrakt, už nenačne. V pondělí byl ze své pozice odvolán. V první sezóně dotáhl tým na čtvrté místo, letos už však Manchesteru United účast v Lize mistrů nezajistil. To jej také stálo místo. Do hry však nizozemský kouč poslal řadu mladých hráčů, kteří se mohou stát hvězdami budoucnosti.

Byl srpen 2014 a Louis van Gaal poslal na hřiště svou první jedenáctku Manchesteru United v soutěžním zápase. Vyčnívalo především jedno jméno - neznámý Jesse Lingard. Ovšem do záře reflektorů nakonec definitivně vstoupil až o něco později, protože zvládl jen 24 minut a musel střídat pro zranění.

Bylo však od začátku jasné, že Louis van Gaal bude dávat šanci mladým hráčům. I v tak velkém klubu, jakým je Manchester United. Ve dvou sezónách pod nizozemským koučem debutovalo hned 14 mladých hráčů, kteří vzešli z akademie United.

Louis van Gaal je člověk, který myslí na budoucnost, často ke své vlastní škodě. V prvním zápase prohrál Manchester United se Swansea doma 1:2. Až při svém odchodu se dočkal své první trofeje - FA Cupu. To, že Lingard začíná opravdu zářit, by nemělo zapadnout a zásluhu na tom jistě má především Louis van Gaal.

lnLingard rozhodl finále FA Cupu (zdroj: fourfourtwo.com)

Zda zisk trofeje přišel pozdě a zda to nemělo být finální utkání nizozemského kormidelníka, to ukáže teprve čas. Je však jisté, že United by mohli hodně vytěžit z práce, kterou započal Louis van Gaal a z objevení mladíků, kteří pod ním dostali větší šanci.

Louis van Gaal nikdy nevyhrál Ligu mistrů. Strávil dvě turbulentní období v Barceloně. První, co prohlásil při svém odchodu, bylo prosté: „Přátelé z tisku, odcházím, gratuluji“.

Ale pod jeho rukama debutovali v Barceloně hráči jako Xavi, Carles Puyol, Andrés Iniesta a Victor Valdés. Zanechal na Camp Nou svůj odkaz. Během následujících 9 let vyhrála Barcelona 4x Ligu mistrů.

V Ajaxu Amsterdam pod ním debutovali Edgar Davids, Patrick Kluivert a Clarence Seedorf. Co jméno, to ve světovém fotbale obrovský pojem. V Bayernu Mnichov to pak byl David Alaba.

Lingard se nemusí dostat na úroveň předchozích žáků Louise van Gaala, ale nemožné to zdaleka není. Stejně tak to platí pro osmnáctiletého Marcuse Rashforda. Ve finále FA Cupu odehrál vynikající zápas, i když se mu nepodařilo skórovat. Pak musel být pro zranění střídán.

knRashford odehrál proti Eagles dobré utkání (zdroj: fourfourtwo.com)

Louis van Gaal o Rashfordových schopnostech dobře věděl. Už v listopadu, když se fanouškům nelíbilo odstavení Jamese Wilsona, mu dal šanci, když jej zařadil mezi náhradníky v duelu proti Watfordu.

„Dnes bude na lavičce Rashford, Marcus Rashford. Je to fantastický talent.“ Novináři se podivovali. Nikdo se nezajímal o neznámého mladíka. Nebyla o něm nikde ani zmínka. Na hřiště se nakonec ani nedostal. Kdo však tehdy mohl tušit, jak to bude za půl roku? Louis van Gaal to tušení měl.

FA Cup sám o sobě nestačí

Vítězství proti Crystal Palace ve finále FA Cupu jistě nebylo nejlepším výkonem Manchesteru United. Dokonce i přes zisk trofeje, fanoušci Manchesteru United Louise van Gaala vypískali, když se objevil na velkoplošné obrazovce, jak kráčí za svými hráči. Když se na obrazovce zjevil Alex Ferguson, reakce byla naprosto opačná.

Byla to první trofej pro Manchester United od konce Alexe Fergusona. To Louis van Gaal také zdůraznil. Ale bylo cítit, že „novému“ Manchesteru jen FA Cup zkrátka nestačí. Ze stínu Alexe Fergusona jen tak někdo nevyjde. Musí pro to vyhrát řadu titulů. Páté místo není to, co by fanoušci přijmuli. Bez ohledu na to, že nizozemský trenér prohlásí, že mají přílišná očekávání.

Poslední tisková konference

„Užil jste si to?“, byla první otázka na pozápasové tiskové konferenci po finále FA Cupu. „Co?“, opáčil Louis van Gaal. „No, přece zápas, který jste právě vyhrál...“

Otázky na jeho budoucnost, dostaly rychlý konec. „Ukážu Vám pohár. Nebudu se o tom bavit se svými přáteli z tisku, kteří mě vyhazují posledních 6 měsíců. Který z manažerů dokázal to, co já? Nechci mluvit o opouštění tohoto klubu.“

Každá tisková konference Louise van Gaala sklouzla do monologu o tom, proč jsou novináři špatní a že on má pravdu. Často bylo vše doprovázeno komickým efektem.

Jako například na té poslední, když se rozlítil nad tím, že se psalo o absenci Memphise Depaye.

„Někteří přátelé z tisku psali, že tady Memphis Depay není. Nevědí to, ale napíší to. Chtějí podkopat mou autoritu. Memphis tady je.“

„Můžete to napsat, ale musíte se zeptat. Neudělali jste to. Mohli jste poslat fotografa a říct: Hej, Memphis tady není. Borthwick-Jackson tady také není.“

Byl to klasický Louis van Gaal. Nezapomněl připomenout problémy se zraněnými hráči.

„Vzal jsem na sebe to riziko a nenakupoval jsem v té době žádné hráče. Riskoval jsem s mladíky. Nyní mohu být šťastný, protože se nám povedlo něco vyhrát.“

Poté vstal a s velkou dávkou sarkasmu na závěr prohlásil: „Děkuji za gratulace.“

Byla to jeho poslední slova ve funkci manažera Manchesteru United. Měla by být vytesána do kamene. Až do samotného konce zůstal vzdorný a chtěl zdůraznit zaměření na mladé hráče. Že jeho politika se ještě vyplatí, ať už v klubu v příští sezóně bude, nebo ne...

Kam dál?

Michal Čermák / fourfourtwo.com, fotbalportal.cz

Související odkazy
Noviny
Nejnovější články