Proč by mohl být odchod Petra Čecha začátkem konce Josého Mourinha
© zimbio.com, espnfc.com, fotbalportal.cz - Petr Čech a José Mourinho
8
06.07. -
Druhé léto v řadě přišla Chelsea o velkou legendu. Loni v klubu skončil Frank Lampard, který nakonec celou sezónu odehrál v konkurenčním Manchesteru City. Letos odešel ze Stamford Bridge Petr Čech a také posílil přímého konkurenta v boji o ligový titul - Arsenal. Takové přestupy v Anglii nebývají zvykem. Dokazuje to také, že José Mourinho nemá poslední slovo. To má Roman Abramovič. Mohly by se jejich cesty znovu rozejít?
Situace na Stamford Bridge je zcela jasná. José Mourinho byl samozřejmě proti tomu, aby Petr Čech opustil klub, a navíc zamířil do Arsenalu, čímž u Gunners vyřešil jednu z nejproblémovějších pozic v posledních 10 letech. Majitel Roman Abramovič totiž českému brankáři loni v létě slíbil, že pokud stráví sezónu na lavičce a bude chtít odejít, může si zvolit jakýkoliv klub. Jestli tedy přijde adekvátní nabídka. Čech chtěl zejména kvůli rodině zůstat v Londýně. Vše se tedy povedlo. Jen portugalský kouč určitě spokojený není.
„Jedna stránka věci je pan José Mourinho a druhá stránka je pan Roman Abramovič. Další věcí je také vedení klubu, protože já jsem jen malá součást. Kdyby to bylo na mně, Petr by určitě zůstal. Tak to prostě je. A kdyby to mělo být proti jeho vůli? Ano, i tak. Myslím si, že klub je důležitější než jednotliví hráči. Rozhodnutí číslo jedna by bylo, aby Petr zůstal v klubu. Druhým bodem by bylo to, že kdyby odešel, určitě by to nebylo tak, že by zůstal v Anglii. Nechci, aby šel do jiného anglického klubu. Ale znovu opakuji, já jsem jen manažer. Petr pro klub hodně znamená a udělal pro něj strašně moc. Pokud se bude rozhodnutí klubu lišit od toho mého, přijmu to,“ uvedl Mourinho ještě před Čechovým přestupem.
Mourinhova poslední věta jasně dokazuje to, že si je vědom toho, že nemá právo veta. Mourinho totiž „prohrál“ hned dvakrát. Petr Čech odešel, a ke všemu posílil anglický celek. Veřejně to samozřejmě neprohlásí, ale tento výsledek jej musí trápit. Čechův přestup demonstruje také mocenský boj mezi Mourinhem a Abramovičem. Vypadá to, že oba mají k fotbalu odlišný přístup. Mourinho pochopitelně chce svůj tým posílit co nejvíce a zároveň nemíní posilovat konkurenty. Předpokládalo se, že když spolu Mourinho a Abramovič zahájili spolupráci, že je spojuje stejný pohled na fotbal. Ukazuje se, že tomu tak úplně není. Ruský majitel má, možná trochu překvapivě, smysl pro čest a důstojnost, co se týče jednání s hráči.
Mourinho, Abramovič a Petr Čech - trojúhelník, ze kterého vyšli jen dva spokojení (zdroj: fourfourtwo.com)
Kdyby se role obrátily a Chelsea by se snažila získat náhradního gólmana Arsenalu, je nemožné si představit, že by Arséne Wenger musel přijmout rozhodnutí Stana Kroenkeho. Jistě, téměř v každém klubu se vyskytnou neshody mezi manažerem a vedením, ale Chelsea je velký klub, a pokud manažer sám veřejně prohlásí, že by se rozhodl jinak než vedení, v médiích se to bude neustále propírat.
Ukazuje se, že i v anglických klubech začínají manažeři postrádat tu nejvyšší autoritu. Daleko více než úroveň hráčů je dnes důležitější přestupní částka. A tady jednoznačně rozhoduje vedení.
Bude se historie opakovat?
Podívejme se do roku 2007. José Mourinho poprvé opustil Chelsea. Dobře, Blues v sezóně 2006/2007 nevyhráli ligu, což bylo pod portugalským koučem poprvé. Podzimní výsledky byly spíše zklamáním. Jenomže opět to byl spíše boj o moc. Skutečným důvodem, proč Abramovič s Mourinhem ukončil spolupráci, byly neshody o to, kdo co bude mít na starosti.
Příchody Michaela Ballacka a Andreje Ševčenka vzešly z iniciativy Abramoviče. José Mourinho o ně podle všeho tolik nestál. Ukazuje se, že Mourinho zřejmě nebude úplně dobrý „politik“. Prohrál boj o moc i v Realu Madrid. Tam to však bylo spíše o tom, že stál proti vůdcům kabiny než proti prezidentovi klubu. Stal se z něj až překvapivě osamělý muž, který byl dříve považován za vynikající ukázku toho, jak vyjednávat s lidmi, zejména s hráči.
Teď se ale vrátil do své milované Chelsea. I tady ovšem může být všechno jinak. Před tím mohl počítat s jasnou kostrou týmu, která byla jednoznačně na jeho straně - Petr Čech, John Terry, Frank Lampard a Didier Drogba. Jenomže nyní už má v týmu z této čtveřice pouze Johna Terryho. V šatně tak může mít menší podporu. Abramovič mezitím navázal úzké vztahy s mnoha novými hráči, kteří do klubu přišli ještě před Mourinhovým návratem. Hráči také vědí to, že pro majitele je mnohem jednodušší vyhodit manažera než 5-6 hráčů.
Při svém prvním angažmá v Chelsea měl Mourinho v kabině velkou podporu u nejdůležitějších hráčů
(zdroj: fourfourtwo.com)
Special One může zahájit drobné bitvy s Abramovičem. Mourinho zřejmě získá „záložního“ brankáře Asmira Begoviče. Ten by měl vyměnit Stoke za Chelsea. Může být spolehlivou „dvojkou“. Je mnohem mladší než Petr Čech, má prostor na zlepšení. To asi až takové neshody mezi majitelem a manažerem nevyvolá, ale v budoucnu mohou přijít důležitější rozepře.
Pokud by však došlo k tomu, že by Mourinho musel Chelsea opustit, mohl by dát Abramoviče ochutnat jeho vlastní medicíny. Lampard přešel do Manchesteru City, jistě jen na rok, Petr Čech přestoupil do Arsenalu...je nemyslitelné, aby nějaká legenda Chelsea oblékala dres jiného klubu Premier League, pokud by o tom rozhodoval Mourinho. Jenomže tyto hvězdy by mohl následovat sám Mourinho.
„V den, kdy si pan Abramovič bude myslet, že nejsem pro Chelsea dost dobrý, tak odejdu. A pokud to bude možné, tak zůstanu v Anglii,“ to Mourinho prohlásil během letošního roku a trochu tím nepřímo Abramoviče varoval. Pokud to mohl udělat Čech, může to přeci udělat i Mourinho.
Kam dál?
- Hotovo – Petr Čech je hráčem Arsenalu
- Petr Čech je pro Arsenal tím správným mužem. Může mu pomoci k titulu
Více informací o Chelsea FC naleznete zde.
Michal Čermák / fourfourtwo.com, fotbalportal.cz
- Francie – Španělsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Kolumbie – Ghana: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Argentina – Kapverdy: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Austrálie – Egypt: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Švýcarsko – Alžírsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Portugalsko – Chorvatsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- USA – Bosna a Hercegovina: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Mexiko – Ekvádor: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Nizozemsko – Maroko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Brazílie – Japonsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Kolumbie – Portugalsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Chorvatsko – Ghana: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Uruguay – Španělsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Norsko – Francie: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Tunisko – Nizozemsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Japonsko – Švédsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Ekvádor – Německo: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Curacao – Pobřeží slonoviny: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Mexiko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Jihoafrická republika tipy na Mistrovství světa 2026
-
Španělsko je mistrem světa po 16...
Nejsledovanější sportovní událost na světě zahalená do hávu americké show je za námi. Vrchol mistrovství světa, finále... -
Hvězda West Hamu je blízko přestupu...
Crysencio Summerville prožil hodně turbulentní sezónu. Nálepka přestupového flopu, zranění, poté ale neskutečná gólová... -
5 posil, které potřebuje Liverpool:...
Liverpool čeká velmi náročná sezóna. Musí se chytit nepovedené loňské posily, musí se chytit nový trenér Andoni Iraola,... -
Obměna anglického nároďáku? Nová...
Anglie se s turnajem v Americe rozloučila historicky druhou získanou medailí ze světových šampionátů. Třetí bronzový pokus... -
Finále mistrovství světa potřetí...
Od roku 1990 hrálo finále mistrovství světa nejvíce hráčů zastupujících Bayern Mnichov. Pokud to ale takhle půjde dál, na... -
Barcelona zvažuje letní přestup...
Barcelona by se mohla pokusit o přestup pravého obránce Tottenhamu Pedra Porra v letním přestupním okně, a to v případě... -
Tottenham chce přeskočit Liverpool a...
Tottenham vstoupil do závodu o jednu z největších revelací Mistrovství světa 2026, která byla dosud spojována s Chelsea a...
© 2026 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal




