Zpět na » Primera Division » Kontroverzní Superpohár v Arábii. Španělská televize nekoupí práva, Valencia se cítí okradená, vláda je proti

Kontroverzní Superpohár v Arábii. Španělská televize nekoupí práva, Valencia se cítí okradená, vláda je proti

Kontroverzní Superpohár v Arábii. Španělská televize nekoupí práva, Valencia se cítí okradená, vláda je proti © elpais.com - Španělský Superpohár

0

Líbilo se

16.11. - Zatím se o novém formátu španělského Superpoháru hovoří spíše s despektem než jako o nějaké "super" záležitosti. Tradiční předsezónní zápas mezi vítězem La Ligy a španělského královského poháru se sice od nové sezóny převlékl do kabátu modernějšího a atraktivnějšího střihu, jenže o fotbale se doposud v souvislosti s touto akcí mluví hodně málo.

Doposud se souboj o nejlepší mužstvo Španělska konal vždy v srpnu. Ligový mistr si to rozdal s vítězem poháru Copa del Rey ve dvou či v jednom zápase před startem nového soutěžního ročníku. Nicméně věčný problém s termínovými listinami, kdy byly kluby buď v plné přípravě, nebo už rozehrály ligovou soutěž, dával souboji nálepku nechtěného zla. Klání, které mělo být ozdobou, se začalo stávat překážkou, jemuž hodně klesala oblíbenost.

Už loni například začalo vedení španělského svazu s tímto trendem něco dělat, když finálový duel mezi Barcelonou a Sevillou přesunulo do marockého Tangeru. Nicméně už delší dobu mocipánům kroužila v hlavě myšlenka na něco mnohem atraktivnějšího. Po vzoru ve Španělsku oblíbeného basketu bylo plánem prosadit nový formát turnaje čtyř týmů, které se utkají systémem play-off.

Revoluční myšlence nakonec byl vdechnut život od letošní sezóny, kdy se turnaje kromě vítěze ligy (Barcelona) a poháru (Valencia) zúčastní ještě druhý (Atlético Madrid) a třetí celek (Real Madrid) ligového pořad sezóny 2018-19. A aby se sypaly peníze do kasy svazu a zúčastněných celků, rozhodlo se o tom, že se celý podnik odehraje v bohaté Saúdské Arábii. Mimochodem, španělská federace RFEF má každým rokem vydělat 29-34 milionů liber za uzavření tříletého kontraktu.

Jenže turnaj, který měl tímto krokem získat na popularitě, má zatím více odpůrců než přívrženců. Právě kvůli místu konání. Vlna odporu se zvedla nejen ve Španělsku, ale i daleko za jeho hranicemi. Stát na Blízkém východě je totiž neblaze proslulý tím, že se zde soustavně porušují lidská práva. A přestože v roce 2017 byly zrušeny některé zákony, které omezovaly hlavně ženy - mezi nimi i například navštěvování fotbalových zápasů, řízení motorových vozidel pro ženy - pořád v této zemi platí mnoho zákonů, které diskriminují něžné pohlaví.

„Je to rozhodnutí, v němž hrají prim peníze a obchod nad sportem a vším ostatním," ostře se ohradila například španělská fotbalová reprezentantka Veronique Boquete.

S konáním turnaje v Saúdské Arábii nejsou svolní ani zástupci televizních společností. Atresmedia, Mediaset ani veřejnoprávní RTVE nemají v úmyslu zakoupit práva na Superpohár.

Maria José Riendová, která ve španělské vládě dohlíží na sport, oznámila, že „úřad nebude podporovat konání turnaje v zemi, kde nejsou respektována lidská práva žen".

Další kontroverzi pak rozvířil i účastník finálového turnaje z Valencie. Ten se cítí poškozen v porovnání s dalšími třemi účastníky co se týče finančních odměn. Valencia si na nerovnoměrné zisky ze soutěže dokonce oficiální cestou písemně stěžovala u RFEF. Podle stanovených částek má totiž nárok jen na 3 miliony eur, zatímco Real a Barca dostanou téměř trojnásobek - 9 milionů eur. Za účast všechny kluby mají dostat stejnou částku, necelý milion eur. Rozdílný metr ale španělský svaz uplatňuje v položce „historické úspěchy", která svoji výší není shodná pro všechny zúčastněné a jež je ovlivněna dosaženými tituly v klubové historii.

Zde Valencia pokulhává a nepochopitelně na to má doplatit. Paradoxně se totiž může stát, že byť by Barcelona a Real Madrid vypadly už v semifinále, dostanou obě top mužstva větší odměny, než kdyby Valencia celý turnaj vyhrála. „Vůbec s tím nesouhlasíme. Jsme čtyři veké kluby a nemůžeme dostávat každý jiný podíl peněz. Jak je možné, že Real dostane víc než my, když by ve starém formátu vůbec Suerpohár nehrál," stěžoval si prezident Valencie Anil Murthy. Svaz argumentuje tím, že právě díky účasti Barcelony a Realu je celkový budget turnje tak vysoký, bez nich by kluby dostaly mnohem míň.

A co samotný turnaj? Tento týden byly vylosovány semifinálové dvojice. 8. ledna 2020 se spolu utkají Real a Valencia, o den poději Barcelona s Atléticem. Finále se bude hrát na stadionu s kapacitou 62 000 míst v Džiddá 12. ledna.

Kam dál?

Jan Preisler / FotbalPortal.cz

Související odkazy
Noviny
Nejnovější články