Nepřihlášen

Nepřihlášen

Zpět na » Primera Division » Zazáří Welbeckova hvězda v Arsenalu?

Zazáří Welbeckova hvězda v Arsenalu?

Zazáří Welbeckova hvězda v Arsenalu? © arsenal.com - Jaká bude budoucnost Dannyho Welbecka?

11

Líbilo se

09.09. - NEPŘEHLÉDNĚTE Tak trochu se očekávalo, že v létě Danny Welbeck Manchester United opustí. Ovšem k jeho odchodu došlo až v posledních možných chvílích během závěrečného přestupového dne. Vypadalo to, že zakotví v Tottenhamu. Do Londýna skutečně zamířil, ale ne ke Spurs, nýbrž ke Gunners. V Arsenalu má velkou šanci ukázat, co v něm skutečně je. Třiadvacetiletý Angličan by měl dostávat prostor na své oblíbené pozici na hrotu útoku. Stane se hvězdou?

Danny Welbeck se poprvé dostal do kontaktu s Manchesterem United již coby šestiletý klouček. V osmi letech zapůsobil na trenéry slavného klubu a byl přijat do mládežnické akademie. Syn ghanských rodičů se postupem času propracoval až do prvního týmu. Svůj debut v soutěžním zápase si odbyl 23. září 2008 v Ligovém poháru proti Middlesborough. O tři týdny později naskočil i do ligového utkání, a hned v prvním startu v Premier League se mu dokonce podařilo skórovat - krásnou střelou z 27 metrů vymetl pravou šibenici.

Na začátku roku 2010 putoval Welbeck na hostování do Prestonu, kde v té době působil jako hlavní kouč syn Alexe Fergusona, Darren. V létě se zase vrátil do Manchesteru, ale na Old Trafford nezůstal. Čekalo jej další hostování, tentokrát v Sunderlandu. Manažer Steve Bruce na něj sázel a Welbeck odehrál 26 ligových zápasů, ve kterých nasbíral 6 gólů.

Po sezóně 2010/2011 se opět vrátil do Manchesteru United a tentokráte se už usadil v prvním týmu. Během následujících 3 sezón naskočil k 115 duelům a vstřelil 24 branek. Na útočníka je to poměrně nízké číslo, ale nesmíme zapomínat, že Alex Ferguson stavěl Welbecka nejčastěji na křídlo, což mladému Angličanovi ne zrovna vyhovuje. Sám říká, že upřednostňuje pozici na hrotu útoku.

Welbeckova čísla, co se týče střel, úspěšných kliček, faulování a ofsajdů (zdroj: WhoScored.com)

Během své dosavadní kariéry se Welbeck nikdy ve svém mateřském klubu nedostal do centra pozornosti, ovšem během minulého týdne bylo jméno velmi často skloňováno. Poslední přestupový den se totiž upeklo hostování Radamela Falcaa v Manchesteru United. Danny Welbeck tušil, že to bude mít ještě těžší, aby se dostal do základní sestavy, a proto, když se ozval Arsenal, neváhal a domluvil se s ním na přestupu. Gunners za něj zaplatili 16 miliónů liber.

Tento transfer vyvolal na Ostrovech značné diskuze. Někteří experti kritizovali tento přestup z důvodu toho, že Manchester tímto krokem narušil svou filozofii. Tím, že svého odchovance, kterého si vypiplával od dětských let, teď přenechává velkému rivalovi v boji o ty nejvyšší příčky. K tomuto přestupu pomohlo hned několik skutečností, které se v jednu chvíli sešly. Již zmiňované hostování Falcaa, zranění Oliviera Girouda, a tím pádem nedostatek útočníků v Arsenalu, a zřejmě i mírná nespokojenost Welbecka, který pod van Gaalem odehrál v lize dohromady pouze 50 minut (2x střídal van Persieho).

Některým fanouškům Arsenalu se ulevilo, že Arséne Wenger přece jen alespoň nějakou tu útočnou akvizici získal, jiní mají od Welbecka velká očekávání. S jeho příchodem přichází i možné riziko - může to být krok zpět, ale sám Welbeck věří, že je to správná volba a že se mu bude na Emirates Stadium dařit.

Pozitivní pro Welbecka byl měl být fakt, že by měl nastupovat na hrotu útoku, tedy na své oblíbené pozici. Na tomto postu by rád působil i v anglické reprezentaci. Když se podíváme na jeho statistiky (viz níže), které se týkají toho, kolik průměrně zápasů potřebuje na vstřelení branky, můžeme vidět, že je velký rozdíl mezi tím, když hraje jako střední útočník a když hraje na jiné pozici.

Welbeckovy statistiky - kolik v průměru potřebuje zápasů na vstřelení branky, když nastupuje na hrotu
útoku a když nastupuje na jiné pozici (zdroj: WhoScored.com)

Uvidíme, jak Wenger s Welbeckem naloží po uzdravení Girouda. Zda se budou prát o místo na hrotu útoku, nebo budou hrát spolu s tím, že se Welbeck znovu posune více do strany. Není pravděpodobné, že by hrál francouzský manažer na dva hroty, to opravdu není jeho styl.

Zřejmě největší Welbeckova přednost je jeho rychlost. Wenger měl vždy rád rychlé útočníky, ať už to byli Anelka, Henry, či v současné době například Theo Walcott. Welbeck při svém prvním rozhovoru, coby hráč Arsenalu, hovořil právě o tom, že by rád do týmu vnesl rychlost a chtěl by využívat především pasy za obranu.

Až se vrátí Giroud, měl by dostávat přednost na hrotu útoku Danny Welbeck. Je rychlejší, má větší potenciál a může hru Arsenalu výrazně ovlivnit. Samozřejmě, bude záležet, jak do svého angažmá vstoupí, ale měl by dostat prostor na to, aby ukázal, co na svém oblíbeném místě dokáže. Arséne Wenger umí velmi dobře a precizně pracovat s mladými hráči a spolupráce s Welbeckem by mohla přinést úspěch jim oběma. Ve včerejším kvalifikačním utkání proti Švýcarsku obstaral oba góly Albionu a vypadá to, že mu přestup do Arsenalu vlil novou krev do žil.

Kolik průměrně minut potřebovali v minulé sezóně PL útočníci na vstřelení branky? Welbeck byl na tom
daleko lépe než Giroud (zdroj: washingtonpost.com)


Co si o angažování Welbecka myslíte Vy? Podaří se mu, podle Vás, prorazit? Zazáří a bude hvězdou? Nebo naopak góly střílet nezačne a neprosadí se ani v Arsenalu? Měl by hrát na hrotu útoku a dostávat přednost i po uzdravení Girouda? Podělte se s námi o Vaše názory v naší diskuzi.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, whoscored.com, washingtonpost.com, fourfourtwo.com, goal.com, bleacherreport.com, youtube.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články