Zpět na » Liga mistrů » Narozen v roce 1994, na dresu má číslo 94, vysoký 194 cm a vstřelil gól v 94. minutě. Brankář Lazia, který dal 94. klubový gól v této soutěži, byl původně útočníkem

Narozen v roce 1994, na dresu má číslo 94, vysoký 194 cm a vstřelil gól v 94. minutě. Brankář Lazia, který dal 94. klubový gól v této soutěži, byl původně útočníkem

Narozen v roce 1994, na dresu má číslo 94, vysoký 194 cm a vstřelil gól v 94. minutě. Brankář Lazia, který dal 94. klubový gól v této soutěži, byl původně útočníkem © iconsport.photo - italská hvězda Ivan Provedel byl původně útočníkem

0

Líbilo se

21.09. - NEPŘEHLÉDNĚTE Italská hvězda, kterou se stal přes noc. Je teprve druhým brankářem v historii, který skóroval ze hry. Ivan Provedel, ročník 1994, který je momentální jedničkou Lazia Řím, tak byl původně útočníkem do svých 15ti let.

Vedle bydlel Lev Jašin. Tuto historku předala brankáři Lazia Ivanu Provedelovi jeho rodina. Maminka Elena pochází z Ruska a vyrůstala ve stejné moskevské čtvrti jako jediný brankář, který získal Zlatý míč. "Moji prarodiče bydleli v jeho ulici. Dobře se znali. Když jsem byl malý, babička mi říkala, že skvělý brankář je jejich soused. Teprve po letech jsem si uvědomil jeho velikost. Vyhrát jednou ocenění Lva Jašina, mého bývalého skoro souseda by byl sen" prozradil Provedel.

Sportovní spisovatelé často zpracovávají osudové příběhy a je snadné si představit scénář, v němž mladý Provedel, narozený v roce 1994, jede na návštěvu ke svým příbuzným, poslouchá jejich vyprávění o tom, jak Jašin zachránil více než 150 pokutových kopů a pak sleduje dospívajícího Gianluigiho Buffona, jak na sněhu na půdě Dynama Moskva debutuje v národním týmu a pomáhá Itálii na mistrovství světa 1998. Jenže Ivan se brankářství věnoval až poměrně pozdě, takže jméno Lev Jašin a Buffon v té době tolik nedocenil.

Díky Euru 2000 jsem se zamiloval do Francesca Tolda. přemítal. "Na jeho zákroky proti Nizozemsku vzpomínám, jako by to bylo včera, na penalty, které zastavil. Na videokazetu z toho zápasu jsem se díval tak často, že jsem ji prakticky vyčerpal."

Provedel byl ale rozporuplný. Koneckonců, kdo by chtěl být v té době brankářem? Léta byli podceňováni. Světově rekordní částka, kterou Juventus zaplatil Parmě za Buffona, zůstala věky nepřekonána a hlasy pro Zlatý míč nedostávali brankáři. Sám Buffon věřil, že Jašinův Zlatý míč byl politicky motivovaný, protože přišel v době chruščovského tání ve vztazích mezi Sovětským svazem a Západem.

"Do svých patnácti let jsem byl útočník. Můj poměr gólů k počtu zápasů byl vlastně slušný". vysvětloval Provedel. V sezóně 2008/09 nastřílel v mládežnickém systému Pordenone jako útočník 27 gólů. V následující sezoně změnil pozici na brankáře, kde dokázal zaujmout natolik, že s ním podepsalo smlouvu Udinese a zbytek je historie.

petr magasanik / twitter.com

Nejnovější články