Zpět na » Ostatní » Euro 2024: Dosáhne Slovensko po 8 letech na postup?

Euro 2024: Dosáhne Slovensko po 8 letech na postup?

Euro 2024: Dosáhne Slovensko po 8 letech na postup? © iconsport.photo - Milan Škriniar

0

Líbilo se

24.04. - Euro 2024 už je za rohem. Do zahájení turnaje Mistrovství Evropy 2024 už nezbývají ani 3 měsíce, a my se tak začneme dívat po týmech, které se na turnaji představí, podíváme se na jejich kádr, ambice a na to, jaká jsou od nich očekávání. Tento turnaj nám podle jmen účastníků slibuje nevyzpytatelnou a skvělou podívanou. Co ale na turnaji předvedou Slováci?

Historie

Slovensko jako součást Československa bylo v roce 1960, tedy ihned na prvním evropském šampionátu u broznu, když v boji o něj porazilo Francii. V roce 1976 pak přišlo slavné Euro, kdy jsme na penalty ve finále porazili NSR. Všichni známe legendární penaltu Antonína Panenky. Slovensko se pak sólově na Euro poprvé podívalo v roce 2016, kdy dokonce postoupilo ze skupiny. Vyhrálo baráž o postup na předešlý turnaj a dostalo se i na toto Euro. Slovensko tedy ukazuje, že je opravdu evropským mužstvem, ačkoliv se generace obměňuje.

Marek Hamšík

Ambice

Mentality našich obou zemí jsou dost podobné. Pokud tak vezmeme ambice čistě fanoušků, postup musí být ve slovenských silách. Ono to ale rozhodně není vzdáleno realitě. Rumunsko je zřejmě stále pod slovenskou úrovni, ačkoliv bude nepříjemné. Soupeřit se pak bude především s Ukrajinou, ale za mě není ani Belgie úplně nepřekonatelný soupeř, už vůbec pak ne v jejím aktuálním rozpoložení. Tato skupina je celkově ohromně nevyzpytatelná a predikovat slovenské postavení je hodně složité, ale samozřejmě musíme v postup věřit.

Slovensko na Euru 2020

Aktuální situace

Slovensko se opravdu dlouhou dobu spoléhalo na zlatou generaci okolo Mareka Hamšíka, Tomáše Hubočana nebo Martina Škrtela. Ti hráli od světového šampionátu až skoro po poslední Euro. Ta generace je pryč. Slovensku ale rostou další výborní hráči, přičemž mají kvalitního trenéra Calzonu, hráče top klubů jako Lobotka nebo Škriniar a zatím nevybroušené diamanty v podobě Kaprálika, Ďuriša nebo Sauera. Na ty se bude muset počkat, ale už nyní mohou být pro slovenský nároďák opravdovým přínosem.

Milan Škriniar

Kádr

Brankáři - Kouč Calzona tady může sáhnout prakticky po jakémkloliv z gólmanů a udělá dobře. Jedničkou bude Martin Dúbravka. Ten se po etapě v Manchesteru United vrátil do Newcastlu, kde je po zranění Popea dočasně zase jedničkou a gólman to je každopádně kvalitní, ačkoliv už není na svém předešlém levelu. Dvojkou by měl být Marek Rodák, dvojka Fulhamu, výbornou sezónu v Copa del Rey pak odchytal i Dominik Greif. Ten byl ale v reprezentaci naposledy v roce 2021. Trojkou bude nejspíš Henrich Ravas z MLS.

Martin Dúbravka

Obrana - Obrana byla vždy velkou slovenskou předností. Martin Škrtel, Ján Ďurica a další, no to byly prostě legendy. Na jejich zásluhy v reprezentaci ještě zdaleka nedosáhl ani Milan Škriniar, ačkoliv jeho kariéra výše zmíněné asi předstihla. Stoper PSG bude po zranění připraven. Vedle něj podobně kvalitního stopera Slovensko nemá. Za mě nepochopitelně více prostoru nedostává Valjent. Na pravé straně často stále nastupuje legdnární Peter Pekarík, který jednou dokonce vymazal Rafaela Leaa, z levého kraje pak hraje loňský mistr Eredivisie Dávid Hancko.

Dávid Hancko

Záloha - Motorem záložní řady je samozřejmě Stanislav Lobotka. Už tu není ta ohromná persona v podobě Hamšíka, ale i tak je slovenská záloha plná zkušeností, a je kvalitní. Je tu stále třeba Juraj Kucka. Čím dál větší roli však bude hrát Lázszlo Bénes. Dříve velký talent z Gladbachu táhne Hamburk a s 13 góly a 11 asistencemi je mezi nejlepšími slovenskými fotbalisty. Vedle něj je také bývalý velký talent Ondrej Duda, ale třeba i Patrik Hrošovský, zkušený borec, bývalá hvězda Viktorie Plzeň. Na Euru by však šanci mohl dostat i Tomáš Rigo, klenot ostravského Baníku.

Stanislav Lobotka

Útok - Slovensko si skutečně hodně slibovalo od Róberta Boženika, ale ten se zasekl. V kvalifikaci dal gól jeden jediný. Nejvíce se Slovensko spoléhalo na góly Lukáše Haraslína, který si formu ze Sparty přenesl i do reprezentace. Ostudou pro útočníky ale je, že nejproduktivnější byl bek Hancko. Vedle Haraslína je i jeho klubový rival Schranz ze Slavie, dále i nadějní borci jako Kaprálik, Ďuriš a další. Post hrotového útočníka ale vidím jako velký problém. Změnou však může být posila v podobě srbského útočníka Čavriče, který po letech ve Slovanu dostal slovenské občanství.

Lukáš Haraslín

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články