Zpět na » Ostatní » Euro 2024: S čím přijede Švýcarsko?

Euro 2024: S čím přijede Švýcarsko?

Euro 2024: S čím přijede Švýcarsko? © iconsport.photo - Granit Xhaka

0

Líbilo se

07.04. - Euro 2024 už je za rohem. Do zahájení turnaje Mistrovství Evropy 2024 už nezbývají ani 3 měsíce, a my se tak začneme dívat po týmech, které se na turnaji představí, podíváme se na jejich kádr, ambice a na to, jaká jsou od nich očekávání. Tento turnaj nám podle jmen účastníků slibuje nevyzpytatelnou a skvělou podívanou. Co ale na turnaji předvedou Švýcaři?

Historie švýcarské reprezentace

Zlatá éra švýcarského fotbalu, alespoň co se týče jmen je zřejmě už za námi, ale není to tak dlouho. Vrcholná forma Xherdana Shaqiriho představovala obrovské nebezpečí pro jakéhokoliv soupeře. Spolu s ním Behrami, Džemaili i Inler, další naturalizovaní Švýcaři, v brance třeba Benaglio. Už dávno předtím ale Švýcaři na Euru působili. Na posledním Euru však přišel největší úspěch, když Švýcaři došli až do čtvrtfinále. Tým se od té doby ještě více vyvinul, aktualizoval se a bude zajímavé sledovat, jestli předchozí úspěch alespoň minimálně srovná.

Xherdan Shaqiri

Ambice Švýcarska na Euro 2024

Pokud se podíváme na základní skupinu, ve které se Švýcarsko představí, za Německem by mělo být favoritem na druhé místo. Jenomže evropský fotbal se vyvinul a ať už Skotsko, nebo Maďarsko, mohou o postup zabojovat během vzájemných zápasů se Švýcary. To je ale věc druhá. Ve Švýcarsku se nic jiného, než postup ze skupiny nebude počítat a vzhledem ke kvalitě kádru, je to naprosto pochopitelné a mělo by to vyjít.

Shaqiri a Seferovič

Aktuální situace Švýcarska

Situace ve švýcarském národním týmu se zdá být celkem stabilní. Na posledním Euru byl ještě trenérem Petkovič, který na lavičce vydržel 7 let, ale nyní už je to Murat Yakin, jenž sám ví, jaké je to hrát za Švýcarsko na velkém turnaji. I přes vyrovnanou skupinu dokázal na mistrovství světa v Kataru postoupit, ačkoliv následně přišel výbuch 1:6 s Portugalci. Yakin dokázal tým udržet po odchodu Petkoviče, ale kvalifikační skupina nebyla podle představ. Švýcarsko bylo jednoznačně nejlepším týmem skupiny, ale skončilo až za Rumunskem. Roli možná hrál nedostatek respektu, ale samozřejmě se musí vyzdvihnout rumunská hra.

Zeki Amdouni

Nominace Švýcarska

Brankáři - Švýcarsko mělo vždy skvělé gólmany. Po konci Diega Benaglia na něj plynule navázal Yann Sommer, nyní Švýcarsku rostou další dlouholeté opory. Na Euru by měl ale být jedničkou stále Sommer. V Interu Milán po přestupu z Bayernu zase chytil formu a měl by to pro něj být poslední velký turnaj, než žezlo převezme Gregor Köbel. Ačkoliv už patří mezi nejlepší gólmany na světě, za Švýcarsko odchytal zatím jen 5 duelů. Více jich na kontě má třeba i Yvon Mvogo, jenž se popere o třetí pozici pro Euro 2024 s Jonasem Omlinem, kapitánem Gladbachu.

Yann Sommer

Obrana - Už dlouhá léta patří levý kraj obrany Ricardo Rodríguezovi. Ten již odehrál 114 reprezentačních zápasů a další stále sbírá. I na Euru se s ním bude počítat, stejně tak s Widmerem na pravé straně obrany. 2 skutečné stálice. Ve středu obrany by měl nastupovat Manuel Akanji vedle Fabiana Schära. Duo z Premier League odehrálo spolu většinu kvalifikace s tím, že zápasy sbírá už tradičně i Nico Elvedi. Toto trio odehrálo dohromady přes 190 zápasů a spíše se mění hráči okolo nich. Zajímavým jménem je třeba 22letý stoper Montpellieru Becir Omeragič.

Ricardo Rodríguez

Záloha - Murat Yakin stále spoléhá na 3 veliké stálice v záložní řadě. Jedná se samozřejmě o Xherdana Shaqiriho, 4. nejlepšího střelce švýcarské historie, kapitána Granita Xhaku a Renata Steffena, jenž se na konec kariéry vrátil do Švýcarska. Zatímco Xhaka většinou hraje ve středu s Freulerem a Zakariou, ostatní již dva zmínění hrají z kraje. K dispozici by měl být i Djibril Sow ze Sevilly a Yakin dost možná sáhne i po talentované dvojici Rieder-Jashari, která už si zahrála i na světovém šampionátu v Kataru. Mladíků mají Švýcaři dost i na kraje. Zmínit se může Dan Ndoye z Boloni.

Xherdan Shaqiri

Útok - Nejlepším střelcem Švýcarska v kvalifikaci byl Zeki Amdouni. Ten ještě v létě reprezentoval na Euru U21, ale když naskočil za áčko, dával góly, byl nebezpečný. Trefil se 6x. Útočník Burnley má ve 23 letech v národním týmu opravdu suprově našlápnuto. Murat Yakin ho kdyžtak může vyměnit za Noaha Okafora, bývalou hvězdu Salzbrugu, jenž se nyní zkouší prosadit v AC Milán. Taková ta typická devítka však Švýcarům chybí, což může být problém. Dynamičtí útočníci typu Amdouni nebo Okafor se prostě nehodí do všech situací.

Noah Okafor

Přečtěte si také: Euro 2024: Napodobí Skotsko Wales?

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články