Zpět na » Ostatní » Euro 2024: Napodobí Skotsko Wales?

Euro 2024: Napodobí Skotsko Wales?

Euro 2024: Napodobí Skotsko Wales? © iconsport.photo - Scott McTominay a Kieran Tierney

0

Líbilo se

06.04. - Euro 2024 už je za rohem. Do zahájení turnaje už nezbývají ani 3 měsíce, a my se tak začneme dívat po týmech, které se na turnaji představí, podíváme se na jejich kádr, ambice a na to, jaká jsou od nich očekávání. Tento turnaj nám podle jmen účastníků slibuje nevyzpytatelnou a skvělou podívanou. Co předvede náš bývalý soupeř Skotsko?

Historie

Skotsko na Euro postoupilo již podruhé v řadě. Vzhledem k předchozím kvalifikačním neúspěchům je to pro Skoty super. Skotsko mělo v minulosti skvělé hráče. Můžeme se bavit i Denisi Lawovi, Kenny Dalglishovi a dalších, ale prostě to nešlo. Na mistrovství Evropy Skotsko hrálo až v roce 1992, následně i v roce 1996. Ze základní skupiny však nikdy nepostoupilo. Jeho historicky nejlepším střelcem na evropských turnajích je rovnou 5 hráčů. Skotsko totiž na Euru dalo jen 5 gólů a nikdo nikdy nedal více než 1.

Skotsko na Euru 1996

Ambice

Skupina s domácím Německem, Švýcarskem a Maďarskem nemusí být vůbec nehratelná. Skotové si tak nějak zvykli, že evropské turnaje jim prostě nejdou, a to i přes to, že týmy mělo Skotsko dost slušné. Nyní je to ale jiné. Skotsko bych klidně přirovnal k Walesu 2016. Tak vyvážený tým snad Skotsko nikdy nemělo. Jsou tu hvězdy z Premier League, které od minulého turnaje zase hráčsky vyrostly. Druhé místo ve skupině Euro 2024 a postup je asi až moc ambiciózní, ale 3. místo je dost reálné. Nebude to lehké, skupina je vyrovnaná, ale musí to být cíl.

Andy Robertson

Aktuální situace

Jak už jsem zmínil, Skotsko má dost možná zlatou generaci. Tým je skvěle vyvážený, hráči jako McTominay, McGinn nebo Robertson jsou hráči, kteří patří mezi to lepší v Premier League, i když Robertson zrovna formu nemá, je to jeden z nejlepších levých beků planety. Jeho ofenzivní příspěvek může být klíčový. V kvalifikaci o Euro 2024 Skotsko za sebou nechalo i Norsko nebo Gruzii, jenž se nakonec střetne s námi ve skupině. 17 bodů, skóre 17:8. To dokazuje, že Skotsko je na tom opravdu dobře a máme se na co těšit. Možná historický turnaj.

Lyndon Dykes

Tým

Brankáři - Pokud mluvíme o krásné vyrovnanosti a vyváženosti týmu, v brance je problém. Skotsku už dlouho nevyrostl brankář, který by se mohl stát dlouholetou oporou reprezentace. Jedničkou byl pro většinu kvalifikace odchovanec Manchesteru Cuty Angus Gunn. Současný gólman Norwiche pak přenechal místo v posledních duelech kvalifikace Zanderu Calrkovi, ale v předešlých přípravných duelech byl k dispozici. Clark bude dvojkou, záda mu bude krýt Liam Kelly, brankář Motherwellu v nejvyšší skotské soutěži.

Angus Gunn

Obrana - Obrana by měla být silnou stránkou Skotů, především pak díky skvělým bekům, jichž je rovnou 5. Je tu samozřejmě Andy Robertson, jenž má místo na levém kraji předplacené, záda mu kryje talentovaný Doig z Verony a kdyby nebyl zraněný, tak i Aaron Hickey. Místo něj hrává Greg Taylor, na pravé straně odchovanec Rangers Patterson. A k nim Kieran Tierney. Ten za reprezentaci hraje ve stoperské trojici. Většinou ho doplňuje třeba Scott McKenna, jenž aktuálně hájí barvy dánské Kodaně. Stále je tu třeba i legenda Leedsu Liam Cooper.

Andrew Robertson

Záloha - Scott McTominay je aktuálně nejlepším střelcem Manchesteru United v Premier League se 7 góly. Dává vítězné góly a začal střílet i za skotskou reprezentaci. V kvalifikaci dal neuvěřitelných 7 gólů. Skotsko za Euro vděčí jemu. Klíčovou roli vedle něj hraje i John McGinn. Ten byl u 5 gólů v kvalifikaci. Na svou šanci bude čekat i Billy Gilmour, talentovaný středopolař z Brightonu, odchovanec Chelsea. Legenda Celticu Callum McGregor je tu také. Kouč Clarke zároveň může počítat s variablitiou hvězdných záložníků. Často totiž zejména McGinn hrál i z kraje. Zapomínat nesmíme ani na oporu skvělé Boloni, kterou je Lewis Ferguson.

Scott McTominay

Útok - Útočníků má Clarke k dispozici dost. Tím největším jménem je Che Adams, jenž v posledních letech pravidelně dával góly za Southampton v Premier League, letos jich má v Championship 11. Už celkem dlouhou dobu reprezentuje i Lyndon Dykes, útočník QPR. Ten se dokonce dokázal prosadit 9x ve 31 duelech. To není vůbec zlá statistika a jeho vysoká postava z lavičky dokáže dělat rozdíl. Clarke na poslední zápasy nominoval i Kevina Nisbeta z Milwallu. Spoléhat se bude ale zejména na Che Adamse, který se před Eurem musí dostat do formy.

Che Adams

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články