Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Pelé: Příliš dobrý teenager na to, aby ho Seleção nepovolala

Ostatní - Pelé: Příliš dobrý teenager na to, aby ho Seleção nepovolala

Pelé: Příliš dobrý teenager na to, aby ho Seleção nepovolala © manningrivertimes.com.au - Pele na Mistrovství světa ve Švédsku

0

Líbilo se

30.12. - Edson Arantes do Nascimento, ve fotbalovém světě známý jako Pelé, byl příliš silný na to, aby ho trenér brazilského reprezentačního týmu mohl ignorovat. A to mu bylo pouhých šestnáct let. Propadl v psychologických testech, byl totiž moc dětinský. V přátelském utkání se zranil, pak ale vstřelil tři branky Francii a dvě Švédsku a fanoušci po celém světě věděli, že jsou svědky něčeho legendárního.

Pělé debutoval za Brazílii 7. července 1957 v utkání Copa Roca proti Argentině na slavném Maracane v Riu de Janeiru. Bylo mu pouhých šestnáct lete a devět dní a stal se nejmladším střelcem Seleção, což je rekord, který do dnešním dní nikdo další nepřekonal. Brazílie v památném utkání prohrála 2:1, nicméně o jedinou branku Kanárků se postal mladík s číslem třináct na dresu.

Neznali jsme ho,“ vzpomínal na Pelého argentinský brankář Amadeo Carrizo. „Pro nás to bylo dítě a my jsme si hlídali jiné hráče, ne jeho.“ V odvetném utkání, které se hrálo na Pacaembu o několik dní později už Pelé nastoupil v základní sestavě a Argentinci k němu přistupovali odlišně, ani tak ho ale nedokázali uhlídat. „Dítě“ vstřelilo druhý gól, Brazílie vyhrála 2:0 a a získala trofej kvůli lepšímu brankovému rozdílu. Copa Roca se naposledy hrála v roce 1976, ale do dějin fotbalu se zapsala jasně: právě zde udělal O Rei své první krůčky na mezinárodní scéně.

Ale co bude následovat? Blíží se světový šampionát ve Švédsku a fanoušci se ptají, zda není Pelé příliš mladý. Jiní ale oponují tím, že je jednoduše příliš dobrý na to, aby ho trenér Vicente Feola mohl ignorovat. Otázka se zdá být rozřešena ve chvíli, kdy si Pelé v jednom z přípravných utkání poraní koleno a trenér Feola bez váhání hledá náhradníka. Mladý útočník se ale po perfektní práci lékařského týmu dává dohromady včas na to, aby do Švédska mohl se zbytkem týmu odletět. Jediný, kdo o účasti mladého hráče nadále pochyboval tak byl týmový psycholog, jehož testy Pelé neprošel. „Pelé je stále dítě,“ napsal ve své zprávě.

Na Mistrovství světa debutoval 15. června 1958 proti Sovětskému svazu, v jehož brance stál nepřekonatelný Lev Jašin, jediný brankář, který dokázal získat Zlatý míč. Pelé při své premiéře na světovém šampionátu nedokázal udržet na uzdě emoce a všechny své šance spálil. „Uklidni se chlapče, uvolni se a uvidíš, že góly přijdou,“ konejšil ho po utkání zkušený parťák Didi. A přišly. V důležitém utkání s Walesem. Pelé si převzal míč zády k brance, zbavil se soupeře a pravačkou překonal brankáře. „Je to pro mě rozhodující gól, protože mi dal impuls,“ napsal ve své autobiografii Pelé. Toho dne svět definitivně poznal, co to je za hráče.

Tři branky proti Francii, dvě ve finále Švédsku. Seleção v netradičních modrých dresech porazila domácí tým 5:3, Brazílie se poprvé v historii stala Mistrem světa. „Tati, jednou ten pohár vyhraju,“ slíbil Pelé svému otci v dětství a svůj slib dodržel. Pelého tvář se začala objevovat na titulních stránkách novin, na televizních obrazovkách. Zrodila se hvězda se vším, co k tomu patří. Smlouvy a sponzorské dary se hrnou jako déšť, z chudého chlapce se Pelé v mžiku stane králem.

Pelé bude po zbytek svého života dobrý v tom, že takové jmění nepromarní, právě naopak. Nejpříhodnější komentář na Pelého osobu pronese Just Fontaine, nejlepší francouzský střelec turnaje v roce 1958. „Když jsem viděl hrát Pelého, chtěl jsem pověsit kopačky na hřebík.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Nejnovější články