Zpět na » Ostatní » Luise Enriqueho na lavičce španělské reprezentace nahradí Luis de la Fuente

Luise Enriqueho na lavičce španělské reprezentace nahradí Luis de la Fuente

Luise Enriqueho na lavičce španělské reprezentace nahradí Luis de la Fuente © ndtv.com - Luis de la Fuente, nový ternér španělské reprezentace

1

Líbilo se

08.12. - Po překvapivém vypadnutí španělského reprezentačního týmu v osmifinále Mistrovství světa v Kataru ze své pozice odstoupil hlavní trenér, Luis Enrique. Jeho odchod se všeobecně očekával, smlouva u týmu mu navíc končila v lednu a za stávající situace by dozajista nebyla fotbalovou federací prodloužena.

Luis Enrique opustil lavičku La Rojy, španělské fotbalové reprezentace poté, co tým v základní skupině Mistrovství světa v Kataru dokázal porazit pouze Kostariku a v osmifinále vypadl po ostudném výkonu při pokutových kopech s Marokem. Na jeho místo nastoupí trenér reprezentační jedenadvacítky, Luis de la Fuente.

Španělský fotbalový svaz vydal ve čtvrtek prohlášení, ve kterém poděkoval Enriquemu za jeho služby a vyjádřil přání zahájit novou kapitolu národního týmu. V následné zprávě dodal, kdo převezme těžkou úlohu nového trenéra. „Sportovní vedení RFEF předalo prezidentovi zprávu, ve které se uvádí, že by měl být zahájen nový projekt španělské reprezentace s cílem pokračovat v růstu dosaženém v posledních letech díky práci Luise Enriqueho a jeho trenérů.

Jak prezident, Luis Rubiales, tak sportovní ředitel Jose Francisco Molina, předali Luisi Enriquemu toto rozhodnutí. RFEF energicky přeje Luisi Enriquemu a jeho týmu hodně štěstí v jejich dalších profesionálních projektech.

De la Fuenteho jmenování má být oficiálně potvrzeno příští pondělí na zasedání správní rady RFEF: Jedenašedesátiletý La Fuente dříve vedl španělské mládežnické reprezentace do 19 a 21 let a s oběma věkovými kategoriemi získal evropské tituly.

Odcházející trenér Luis Enrique své největší slávy dosáhl v roce 2015, kdy dovedl Barcelonu k triumfu v Lize mistrů. Vedení reprezentačního týmu se ujal v roce 2018 krátce poté, co Španělsko vypadlo předčasně na Mistrovství světa v Rusku. V roce 2019 z osobních důvodů na čtyři měsíce svou práci přerušil, ale vrátil se, aby dohlížel na postup mladého španělského týmu do semifinále Eura 2020.

Španělsko se pod jeho vedením dostalo také do finále Ligy národů, ale o trenérově budoucnosti se spekulovalo ještě před vypuknutím světového šampionátu. Na veřejnost prosákly informace o tom, že po mistrovství světa se bude chtít vrátit ke klubovému fotbalu. Enrique se po úterní prohře týmu Marokem o situaci nechtěl bavit, kromě toho, že přijal vinu za předčasný odjez Španělska ze šampionátu.

Vítězové z roku 2010 zahájili své tažení v Kataru ve velkém stylu, když porazil Kostariku 7:0 a rázem byli vystřeleni do pozice jednoho z favoritů na celkové vítězství. Poté však remizovali s N2meckem a v závěrečném utkání skupiny podlehli Japonsku. Po 120 minutách bez branek v zápase s Marokem pak naprosto vyhořeli v pokutových kopech a sen o triumfu se rozplynul.

Andrea Suttnerová / theguardian.com

Nejnovější články