Zpět na » Ostatní » Zenit Petrohrad získal premiérový ruský titul

Zenit Petrohrad získal premiérový ruský titul

Zenit Petrohrad získal premiérový ruský titul © fc-zenit.ru -

0

Líbilo se

13.11. - Ruská Premier Liga dospěla do finiše a z maratónu třiceti kol vyšel překvapivý vítěz - Zenit Petrohrad. Podle papírových předpokladů si to o titul měli rozdat tradiční velikáni Spartak, Lokomotiv či CSKA. Moskevské kluby však letos potkaly výrazné výpadky formy a titul pro šampióna tak poprvé v historii putuje do Petrohradu.

Titulem překonal klub své dosavadní maximum, tedy druhé místo z roku 2003. O tehdejší úspěch se zasloužil český kouč Vlastimil Petržela, který mj. klub dovedl také do čtvrfinále Poháru UEFA. V červnu 2006 nahradil Petrželu uznávaný holandský trenér Dick Advocaat. V té době se také úspěšně rozjížděla spolupráce s proslulým plynárenským koncernem Gazprom, který do klubu neváhal vpíchnout finanční injekci koňské dávky. Klub si proto mohl dovolit nezvykle drahé posily - přetáhl například kapitána Šachťoru Doněck Anatolije Timoščuka (15 milionů eur), nejlepšího střelce turecké ligy Fatiha Tekkeho (13 milionů dolarů) a další důležité postavy pozdějšího mistrovského týmu Pavla Pogrebnjaka nebo Konstantina Zirjanova.

Start do sezóny neměl Zenit bůhvíjak oslnivý, po měsíci se stále nacházel uprostřed tabulky. Prohra na domácím hřišti se Spartakem Moskva nebo remíza s Permem určitě nebyly výsledky, jaké by si vedení klubu představovalo. Poté se však tým začal zvedat a od dubna již nikdy neopustil první čtyřku tabulky. Rozstřílel se útočník Pavel Pograbnjak, který nakonec zakončil sezónu s jedenácti přesnými trefami na kontě. Důkazem dobré ofenzivní hry budiž nevídaná přestřelka v zápase ruského poháru, ve kterém Zenit porazil moskevské Dinamo 9:3! Toto utkání také odstartovalo desetizápasovou vítěznou sérii, která Zenit posunula sedm kol před koncem soutěže na první místo před do té doby suverénní Spartak Moskva.

Rozhodovalo se ale až v posledním kole. Spartak ztrácel na Zenit dva body a musel nejen zvítězit nad Dinamem, ale také doufat, že petrohradští klopýtnou se Saturnem Moskva. Svěřenci Stanislava Čerčesova svoji úlohu zvládli, v derby porazili Dinamo 2:1, ale Zenit už svoji šanci nepustil. V Moskvě vyhrál 1:0 a potěšující zprávou je, že v hlavní roli se představil český záložník Radek Šírl, autor jediného gólu zápasu. Bývalý záložník Bohemians a Sparty se tak může těšit i na příští ročník Ligy mistrů.

Moskevští rivalové se seřadili na dalších místech, Spartak skončil na druhém místě už potřetí v řadě, na třetí CSKA zbyla vstupenka do Poháru UEFA, čtvrtý pak skončil FK Moskva s Hubníkem a Čížkem. Velkým zklamáním se stala až osmá příčka Lokomotivu, který také okamžitě propustil trenéra Bišovece i prezidenta Sjomina. Sestup nakonec potkal Kubaň Krasnodar, beznadějně poslední Rostov svůj osud znal už několik kol před koncem soutěže. Jeho hráči dokázali během třiceti kol zvítězit pouze dvakrát.

Hlavní postavy mistrovského týmu:

Martin Škrtel - slovenský reprezentant byl základním kamenem obrany. Odehrál 23 zápasů, poté se však zranil. Ve dvaadvaceti letech skýtá velkou perspektivu.

Anatolij Timoščuk - osmadvacetiletý záložník se po 227 zápasech rozhodl opustit Šachťor Doněck a zdá se, že udělal dobře. V Petrohradu se stal oporou, byla mu svěřena i kapitánská páska. "Byla to jedna z mých nejlepších sezón v životě," říká ukrajinský reprezentant.

Konstantin Zirjanov - při svém předchozím působení v Torpedu Moskva nastřílel ve 164 zápasech 9 branek. V březnu letošního roku přestoupil do Zenitu a stejný počet přesných tref stihl za 27 utkání. Na pozici záložníka ukázal nebývalou produktivitu.

Andrej Aršavin - odchovanec a ikona místního klubu. Znovu ukazoval skvělou techniku, rychlost, přehled. Nastřílel deset branek, zájem o něj projevuje anglický Newcastle.

Pavel Pogrebnjak - fotbalový cestovatel, který ve čtyřiadvaceti letech prošel už šesti kluby, zřejmě našel zemi zaslíbenou. Stal se nejlepším střelcem klubu s jedenácti góly, prosadil se do reprezentačního výběru.

Česko - slovenská stopa v týmu mistra:

Radek Šírl - 21 utkání / 1 gól
Martin Škrtel 23 utkání / 1 gól
Kamil Čontofalský - 13 utkání / 13 obdržených branek

Kam dál?

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Související odkazy
Nejnovější články