Zpět na » Portugalsko: Liga primeira » Co se to stalo ve Sportingu Lisabon? Co by tato situace mohla znamenat pro kluby v Premier League?

Co se to stalo ve Sportingu Lisabon? Co by tato situace mohla znamenat pro kluby v Premier League?

Co se to stalo ve Sportingu Lisabon? Co by tato situace mohla znamenat pro kluby v Premier League? © zimbio.com, fotbalportal.cz - Sporting je ve velkých problémech

3

Líbilo se

14.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Jeden z nejslavnějších portugalských klubů, jehož akademie dala světu Cristiana Ronalda, se topí ve velké krizi. Nejedná se o žádné herní problémy. Nejde o pokles formy, špatné výkony. Vše vyústilo situací na konci letošní sezóny. Hráči postupně opouštějí tento klub a mají k tomu pádné důvody. Pojďme se podívat na to, co se v Lisabonu stalo.

Sporting Lisabon zažil bouřlivý konec sezóny. Teď čelí odchodu svých nejlepších hráčů, kteří odcházejí zdarma. Kolem portugalského klubu se dějí velké věci a rozhodně není vše u konce. Celá věc bude mít jistě ještě pokračování.

Co se vlastně přesně stalo? Jak k této situaci došlo? A mohly by z tohoto chaosu nějakým způsobem profitovat týmy, jako jsou například Everton či Arsenal?

Napadení hráčů v tréninkovém centru

Celé pozdvižení pramení z incidentu, který se odehrál v polovině května, kdy se skupina asi 50 maskovaných příznivců vloupala do tréninkového centra Sportingu a fyzicky napadla hráče i zaměstnance klubu. Hráči se připravovali na trénink před finále Portugalského poháru proti týmu Aves.

Sporting tento zápas prohrál 1:2, čímž zakončil neuspokojivou sezónu, protože v lize skončil třetí, a nekvalifikoval se tak do Champions League. Nizozemský útočník Bas Dost utrpěl během ataku fanoušků poranění hlavy a byla u něj diagnostikována posttraumatická stresová porucha.

afssfTakto dopadl po útoku fanoušků Bas Dost (zdroj: thesun.co.uk)

„Někteří hráči Sportingu se domnívali, že vidí konec svého života,“ řekl Jaime Marta Soares, prezident valného shromáždění Sportingu. Útok označil za „nehumánní“ a za „teroristický čin“.

Policie zadržela hned 20 podezřelých. Ale motiv stále zůstává nejasný.

Mnoho hráčů se pak začalo soustředit na to, jak z klubu zmizet. Vše začali brankář Rui Patricio, který v klubu působí dlouhou dobu, a mladý útočník Daniel Podence. Ti s kubem rozvázali smlouvu. Jako příčinu uvedli nedostatek bezpečnosti a ochrany zvýrazněný právě daným útokem.

Tento týden tuto dvojici následovali i William Carvalho, Gelson Martins a Bruno Fernandes, portugalští reprezentanti. Ti informovali vedení Sportingu, že i oni hodlají zrušit své kontrakty.

Portugalský klub už i je i bez hlavního manažera. Jorge Jesus odešel minulý týden do klubu Al-Hilal ze Saudské Arábie. Nyní čelí tomu, že ztratí celou řadu svých klíčových hráčů.

Donald Trump portugalského fotbalu

Bruno De Carvalho, klubový prezident, je klíčovou postavou celého příběhu. Tento šestačtyřicetiletý muž je prezidentem Sportingu od roku 2013. Je označován za Donalda Trumpa portugalského fotbalu. Za současnou situaci může klub „vděčit“ také jemu.

Problém přišel během dubna. Bruno De Carvalho vyhrožoval 19 hráčům Sportingu suspendací poté, co zpochybnili jeho veřejnou kritiku výkonu při porážce 2:0 s Atléticem Madrid ve čtvrtfinále Evropské ligy. De Carvalho popsal výkon hráčů jako „hloupý“ a kritický byl především vůči obráncům Sebastianu Coatesovi a Jeremymu Mathieumu.

ssgdfdBruno De Carvalho (zdroj: skysports.com)

Hráči Sportingu prohlásili, že jsou znechuceni komentáři svého prezidenta. Jeho odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. „Jste jako rozmazlené děti, které nikoho a nic nereprezentují. Moje trpělivost s těmi, kteří si myslí, že jsou víc než klub, přetekla.“

Nebylo to poprvé, kdy Bruno De Carvalho vyprovokoval spor. Loni v létě se zapojil do notoricky známé války slov s Davidem Sullivanem, místopředsedou West Hamu, a Davidem Goldem, ohledně toho, jak se Hammers snažili získat Williama Carvalha. Také si udělal nepřítele z Jorge Mendese, mocného portugalského agenta celé řady hvězd.

Podle portugalského sportovního deníku O Jogo je nyní Sporting nucen jednat proti De Carvalhovi. Tvrdí, že dozorčí rada jej suspendovala a nedovoluje mu vstoupit na stadion.

Co čeká hlavní hvězdy týmu?

Zprávy o pozastavení činnosti De Carvalhovi by mohly zabránit tomu, aby se situace nadále vymykala kontrole. Ale určitě už přijde pozdě pro hráče, kteří už se rozhodli s klubem rozvázat kontrakt a zrušit své smlouvy.

Kluby z Premier League celou situaci pečlivě sondují. Podle zdrojů SkySports je Arsenal jedním z celé řady klubů, které se zajímají o Gelsona Martinse. Třiadvacetileté křídlo bylo dříve spojováno s Liverpoolem. Bude určitě atraktivním volným hráčem. Během 31 ligových zápasů uplynulé sezóny nastřílel 8 gólů a přidal stejný počet asistencí.

vddsGelson Martins je cílem Arsenalu (zdroj: skysports.com)

Záložník William Carvalho byl v minulosti spojován s Arsenalem. Loni v létě měl nakročeno do West Hamu. Kladiváři nakonec svou nabídku stáhli. Sporting požadoval minimálně 40 miliónů liber. Nyní má být hlavním favoritem Everton. Karamelky nově převzal Marco Silva, pod nímž u Carvalho pracoval.

Bruno Fernandes také přitahuje zájem. V minulých letech se o něm hovořilo v souvislosti s několika kluby z Premier League. Teď se ovšem zdá, že jeho nejpravděpodobnějším cílem bude Itálie. V závodě o něj by se měly utkat AC Milán a AS Řím.

Rui Patricio se zřejmě stane novou brankářskou jedničkou nováčka Premier League - Wolverhamptonu. Brzy by mělo být jasno.

Podle současné situace to vypadá, že Sporting Lisabon stojí před hrozivou budoucností...

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Související odkazy
Noviny
Nejnovější články