Zpět na » 1. Bundesliga » Devatenáctiletý Bellingham dál udivuje Evropu

Devatenáctiletý Bellingham dál udivuje Evropu

Devatenáctiletý Bellingham dál udivuje Evropu © futaa.com - Nejhodnotnější hráč Bundesligy Jude Bellingham

0

Líbilo se

02.10. - Ještě mu nebylo ani dvacet let a už je kapitánem bundesligového klubu, vůbec nejmladším v historii. Řeč je o Jude Bellinghamovi, patrně nejtalentovanějším záložníkovi do jednadvaceti let, který se prohání po evropských hřištích. Má jen jeden jediný problém, Borussie o jednání o jeho prodeji nechce minimálně do Mistrovství světa v Kataru slyšet.

Mladící na evropských kolbištích hrají v poslední době prim a těch, kteří již ve svýchklubech začínají udávat tempo není málo (Wirtz, Sesko, Moukoko, Gvardiol). Navíc se dá očekávat, že mezi lednem a příštím létem se trh ještě více zahustí. Objeví se na něm, stejně jako vždy předtím, i jméno Jude Bellinghama, kterému v červnu příštího roku bude teprve dvacet let.

Už dnes ale Jude Bellingham patří mezi nejsilnější záložníky na světě. K prohře v Kolíně na Rýnem nastoupil s kapitánskou páskou a stal se vůbec nejmladším kapitánem v historii Bundesligy. Vůdčí roli má ale zcela zaslouženě, protože má za sebou téměř 150 utkání a vyniká nevídanou kombinací techniky, fyzičky a mentální odolnosti.

Na zádech nosí Jude Bellingham číslo 22, protože mu již jako dítěti všichni říkali, že je fůzí čtyřky, osmičky a desítky. Borussie mu ovšem pomalu ale jistě začíná být těsnou. Klub má velké ambice, ty ale stojí a padají každého půlroku na tom, jak ustojí Dortmund výprodeje na trhu. Navíc má Porúří Bellingham smlouvu na skromných 3,5 milionů eur na sezónu, přičemž v klubu je několik náhradníků, kteří pobírají více.

Když se v červnu 2020 Dortmund zhlédl v Bellinghamovi, stačilo ho nalákat na ambiciózní projekt. „Pokud přijdeš do Borussie, budeš hrát a staneš se součástí velkého týmu. Garantujeme ti, že za dva roky budeš v národním týmu.“ Tato slova zněla uším Bellinghamových rodičů jako rajská hudba a tak dali svolení k odchodu z Birminghamu za 40 milionů eur. Důležitější než kde odstartuješ kariéru je totiž to, zda hraješ a zíkáváš zkušenosti. Velké týmy mohou počkat. A čekání se vyplatilo.

Velké evropské kluby, které chtěly Bellinghama ještě jako mladého teenagera, po něm lační i nyní. Budou ale muset sáhnout daleko hlouběji do kapsy. Jedním ze zájemců je také Liverpool, „Bellingham? Má jen jeden problém. Borussie ho nechce prodat,“ potvrdil Jurgen Klopp, že se o mladého záložníka zajímá.

Snažili se ho zlákat již v jeho jedenácti letech. Vycítili velký potenciál, který v mladém chlapci byl a pozvali ho na dva dny do své akademie. Rýsoval se přestup za přibližně deset tisíc eur. Otec Mark se ale držel své teorie a ponechal ho v Biminghamu, kde měl Jude více šancí hrát. Tato volba se vyplatila. Již v patnácit letech nastupoval s o osm let staršími spoluhráči a trénoval dokonce s A týmem.

V létě 2020 se ho snažil získat Manchester United, na základě nekončících pozitivních zpráv od skautů. United na příkladu Rashforda a McTominaye Bellinghamovým dokázal, že mladíci mají v týmu dvře otevřené, k jednání přisedl dokonce i tehdejší trenér Ferguson. Ani to ale otce Marka nepřesvědčilo a mladý záložník skončil v Borussii.

V Dortmundu cena Jude Bellinghama diametrálně rostla ruku v ruce se stále lepšími výkony. „Ten chlap lže, nemůže mít tolik let, kolik číká. Viděli jsme, jak srovnal střední obránce poté, co mu nepřihráli míč? Je úžasný,nepřestával pět chválu trenér Manchester City, Guardiola, po vzájemném utkání v Lize Mistrů.

V dlouhém seznamu zájemců ale nejsou jen Liverpool, United nebo City. Todd Boehly má Bellinghama na špici seznamu posil. Florentino Perez o Judeovi sní jako náhradě za Modriče a věří, že záložní trojice Bellingham - Tchouameni - Camavinga, v Evropě nebude mít konkurenci. Kolik ale v současné chvíli Bellingham stojí? Ne méně než 150 milionů eur. Borussie by ale nejraději počkala na to, jak se vyvine Mistrovství světa v Kataru a pak teprve bude ochotna zasednout k jednacímu stolu.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Nejnovější články